ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Aktuality, oznámení, krátké zprávy 26.4.2024

Přehled článků za posledních 90 dní a připravovaných akcí

Strana 2 / 4, články 11 - 20 / 33

 <   1   2   3   4   > 

článek  Pozvánka na pátou jarní přednášku ČMS 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 29.3.2024

Petr Souček

Petr Souček

hřib dubový (Boletus reticulatus) - foto: Petr Souček

hřib dubový (Boletus reticulatus)
foto: Petr Souček

hřib hnědý (Imleria badia) - foto: Petr Souček

hřib hnědý (Imleria badia)
foto: Petr Souček

hřib kovář (Neoboletus luridiformis) - foto: Petr Souček

hřib kovář (Neoboletus luridiformis)
foto: Petr Souček

Vážení příznivci hub,

zveme vás na přednášku Petra Součka na téma Kodexové houby I, která se bude konat 2. 4. 2024 od 17:45 v budově Střední školy obchodní (Belgická 12, Praha 2). Připomínáme, že došlo ke změně posluchárny! Z důvodu nekvalitní projekce v učebně 9 byly přednášky přesunuty do učebny 12, které je rovněž ve druhém patře, jen v opačném křídle.

Anotace k přednášce: Představeny budou jedlé tržní druhy hub rostoucí ve volné přírodě (včetně holubinek). Přednáška je primárně určena zájemcům o složení zkoušky, která absolventa opravňuje k prodeji čerstvých hub. Posloužit ovšem může i houbařům začátečníkům a mírně pokročilým, kteří si chtějí rozšířit obzory. V přednášce se také zaměří na změny v seznamu tržních hub, které přináší vyhláška č. 397/2021 Sb. o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány. Tato přednáška BUDE dostupná na YouTube kanálu ČMS.

Těšíme se na vás,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z jarní vycházky ČMS do Modřanské rokle

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 29.3.2024

čas odstartovat... - foto: Lubomír Opat

čas odstartovat...
foto: Lubomír Opat

...nebo ne - foto: Markéta Vlčková

...nebo ne
foto: Markéta Vlčková

podvyživené smrže v mulči - foto: Lubomír Opat

podvyživené smrže v mulči
foto: Lubomír Opat

nespolupracující třešňovka - foto: Markéta Vlčková

nespolupracující třešňovka
foto: Markéta Vlčková

je poněkud vlhko - foto: Markéta Vlčková

je poněkud vlhko
foto: Markéta Vlčková

ohnivec rakouský na lokalitě - foto: Markéta Vlčková

ohnivec rakouský na lokalitě
foto: Markéta Vlčková

ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) v detailu - foto: Lubomír Opat

ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) v detailu
foto: Lubomír Opat

destice chřapáčová (Discina ancilis) - foto: Lubomír Opat

destice chřapáčová (Discina ancilis)
foto: Lubomír Opat

penízovka smrková (Strobilurus esculentus) - foto: Drahomíra Hlinovská

penízovka smrková (Strobilurus esculentus)
foto: Drahomíra Hlinovská

upgrade cesty - foto: Markéta Vlčková

upgrade cesty
foto: Markéta Vlčková

downgrade lesa - foto: Markéta Vlčková

downgrade lesa
foto: Markéta Vlčková

prezentace nalezených druhů hub - foto: Lubomír Opat

prezentace nalezených druhů hub
foto: Lubomír Opat

jaro je romantické - foto: náhodná kolemjdoucí (děkujeme)

jaro je romantické
foto: náhodná kolemjdoucí (děkujeme)

Milí všichni,

jarní vycházky za houbami, jak se zdá, nejsou tak sexy jako ty zimní, ovšem i tak jsme v sobotu 23.3. 2024 zaznamenali slušnou účast (v počtu téměř 30 ks houbařů, houbařek a houbařátek). Start se oproti plánu o něco opozdil, neboť na startovních pozicích bylo vymulčováno a tak jsme tam logicky hledali - hádejte co? Jasně že smrže (Morchella sp.). K našemu velkému překvapení jsme je opravdu našli, ovšem byly to chudinky podvyživené, nedomrlé a přešlé mrazem. Posuďte sami. Ale co už, počítá se výsledek (mmch., v přilehlé třešňovce, kterou jsme přirozeně nadšeně zkoumali hned poté, nebyla ani houba).

Když už jsme si takto vystříleli munici zajímavých hub na začátku, nebylo možno doufat v o moc pro veřejnost zajímavější nálezy. Přesto se poštěstilo najít i lokalitu ohnivce rakouského (Sarcoscypha austriaca), o níž jsme dosud nevěděli. Destice chřapáčové (Discina ancilis) rostly na těch stejných pařezech, jako v loňském roce a dál už to bylo prakticky jen (byť ne výlučně) o dřevních druzích. Z jedlých dřevních druhů jsme nalezli ještě penízovky provázkové (Strobilurus stephanocystis) a smrkové (Strobilurus esculentus) a boltcovitku bezovou (Auricularia auricula-judae), z jedovatých pouze třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare). V tom má předjaří nespornou východu – jiné jedovaté druhy prakticky nerostou. Nehojně byla zastoupena křehutka šedohnědá f. jarní (Psathyrella spadiceogrisea f. vernalis) a tmavobělka žlutavá (Melanoleuca cognata). Viděli jsme i nějaký ten hnojník domácí (Coprinellus domesticus), štítovku jelení (Pluteus cervinus) a strmělku ojíněnou (Clitocybe pruinosa). Kompletní seznam nálezů je přiložen.Uznáváme, že 40 druhů není v porovnání se zimními 90 nijak oslnivý výsledek, ovšem máme naprosto neprůstřelnou výmluvu.

Timing totiž nebyl dokonalý. Zmokli jsme, ale naštěstí ne moc, a ani to bahno nebylo tak hrozné. Co ovšem hrozné bylo, je stav lesa. Modřanská rokle, jak se zdá, prochází ‚“rekultivací“ (přeloženo: kácí se tam o sto šest, je tam bordel a les je napůl zničený), takže tomu dáme nějaký čas, než se tam vrátíme. Ocenili jsme nicméně úpravu cesty, takže již nebylo nutno šplhat po stráních, aby se člověk posunul vpřed suchou nohou a ne potokem. Nejsme si ale jisti, že kultivace cesty, která je pozitivní, vyváží ten velmi negativní zbytek „úprav terénu“.

Pokud bude počasí příznivé, zkusíme další vycházku naplánovat za cca 4 týdny (předběžně do Radotína), ovšem slíbit to pochopitelně nemůžeme.

Ať nám hezky rostou!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Plán akcí Spolku houbařů Poděbrady 2024

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 25.3.2024

Vážení přátelé, přinášíme přehled plánovaných akcí Spolku houbařů Poděbrady

Dne 26.3.2024 se uskuteční přednáška Pavla Hrušky (viz plakát).

Další předprázdninové akce SHP:

06.04. - návštěva Mykologické organizace Broumov, akci s určováním nalezených druhů hub a jejich otevírání lesa s vycházkou

23.04. - přednáška Jana Wiplera - "Chorošovité houby broumovska", upřesnění květnové vycházky

28.05. - přednáška Oldřicha Jindřicha - "Kyjankovité a kuřátkovité houby jižních Čech", upřesnění červnové vycházky

25.06. - přednáška Michala Mikšíka (téma ještě upřesní, ale určitě o houbách hřibovitých), upřesnění červencové, srpnové schůzky a vycházky

Za SHP, Daniel Kvasnička

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Přednáška Pavla Hrušky – Houby jedlí a modřínů bude mít premiéru 27.3.2024 v 17:00 na YouTube kanálu ČMS

sekce  Přednášky

autor článku  Lubomír Opat, 25.3.2024

Všem, kteří mají zájem shlédnout přednášku Pavla Hrušky – Houby jedlí a modřínů, oznamujeme, že dne 27.3.2024 v 17:00 bude její premiéra na YouTube kanálu ČMS. Tématem této přednášky budou nejen jedle a modříny, ale též houby, které je provázejí. Mykobiotou vázanou na tyto dřeviny vás provede Pavel Hruška, kterého jistě mnoho z vás zná z demonstrací hub před přednáškami, které se konají v úterý v Praze 2, Belgická 29, budova SOŠ obchodní (program přednášek na https://www.myko.cz/prednasky/). Pavel se specializuje na dřevní druhy, ale také ví mnoho o dřevinách jako takových. Ti z vás, kteří na houby chodí již vědí (nebo aspoň tuší), že pro úspěch je nutná znalost nejen hub, ale i biotopů, ve kterých rostou, včetně jejich mykorhizních partnerů. Věříme, že vás v tomto směru přednáška obohatí.

Přednášky na YouTube mohou sledovat všichni naši členové, pro které je z důvodu dojezdové vzdálenosti nereálné přijít osobně, anebo v době konání přednášky mají jiný program, případně jsou nemocní. Nahrávky jsou volně dostupné i pro širší veřejnost. Příprava přednášek však z naší strany vyžaduje nějaké náklady, a proto bychom vás chtěli požádat, pokud se vám přednášky líbí, nám pomoci tyto náklady nést. Příspěvek ve výši dle vašeho uvážení můžete poslat na náš účet: 2401853695/2010, doplňte var. symbol 2024 a do zprávy pro příjemce napište „Přednášky“. Za zaslané příspěvky vám předem děkujeme.

Nezapomeňte si nastavit odběr YouTube kanálu České mykologické společnosti, abyste nepřišli o další videa, která tam budeme vkládat.

Za ČMS, Lubomír Opat

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pražské přednášky ČMS - upozornění na změnu posluchárny!

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 22.3.2024

Vážení přátelé,

rádi bychom vás touto cestou upozornili, že přednášky se od úterý 26.3.2024 včetně budou konat v učebně č. 12 (druhé patro vpravo od schodů), kde je kvalitnější projektor.

Děkujeme za pochopení.

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Termíny zkoušek ze znalosti hub pro Prahu a Středočeský kraj

sekce  Aktuality

autor článku  Markéta Vlčková, 18.3.2024

Dámy a pánové,

obdrželi jsme organizační informace o vyhlášení termínů zkoušky ze znalosti hub, konaných hygienickými stanicemi (HS) Středočeského kraji se sídlem v Praze a HS v Praze.

Termíny zkoušek konaných na KHS Středočeského kraje v roce 2024 jsou stanoveny na úterý 9.4.2024 a v úterý 25.6.2024 vždy od 10 hodin. Zájemci se mohou přihlásit v sídle KHS Středočeský kraj (Dittrichova 17, 120 00, Praha 2). Pozvánka zde. https://www.prerovnadlabem.eu/…23/

Termíny zkoušek konaných na HS Prahy v roce 2024 jsou stanoveny na středu 24. 4. 2024 a středu 15. 5. 2024. Podle počtu uchazečů se začátkem již od 9 hodin. Přihlášku ke zkoušce laskavě zašlete nejpozději 14 dní před termínem zkoušky e-mailem nebo poštou na adresu: Hygienická stanice hlavního města Prahy, Rytířská 404/12, 110 01 Praha 1, e-mail: podatelna@hygpraha.cz.

Studijní materiály ke zkouškám jsou umístěny např. zde nebo v námi zpracovaném shrnutí. Přednášky na dané téma se v rámci přednáškového cyklu ČMS se budou konat 2.4. 2024 a 9.4.2024. Zájemci o termín zkoušky 9.4.2024 mohou využít nahrávky na YouTube (v jedovatých houbách ani v legislativě ke změnám nedošlo).

Za redakci webu ČMS,

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na čtvrtou jarní přednášku ČMS 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 17.3.2024

Petr Souček

Petr Souček

ohnivec rakouský - foto: Petr Souček

ohnivec rakouský
foto: Petr Souček

kornice otrubičnatá - foto: Petr Souček

kornice otrubičnatá
foto: Petr Souček

klanolístka obecná - foto: Petr Souček

klanolístka obecná
foto: Petr Souček

Vážení příznivci hub,

veme vás na v pořadí čtvrtou jarní přednášku, která se bude konat 26. 3. 2024 od 17:45 v budově Střední školy obchodní (Belgická 12, Praha 2). POZOR, došlo ke změně posluchárny! Z důvodu nekvalitní projekce v učebně 9 byly přednášky přesunuty do učebny 12, které je rovněž ve druhém patře, jen v opačném křídle.

Tématem přednášky jsou slovy mykofilů "klackomycety" (přeloženo do normální řeči: dřevní houby).

Anotace: Prezentace na téma "Když rozkvetou klacky" se ujme Petr Souček. Petr Souček chodí do přírody celoročně a při svých vycházkách houby nejen sbírá, ale převážně i fotí. Tentokrát se ve své přednášce, která by mohla mít podtitul "klackomycety pro začátečníky", zaměří na houby rostoucí na dřevu. Ukážeme si asi padesátku běžných (dojde i na pár vzácností) hub, se kterými se můžete setkat na vašich procházkách přírodou, pokud se zaměříte na padlé dřevo - kmeny, větve a větvičky. Některé z nich vás zaujmou svojí velikostí, některé výraznou barvou a na některé budete potřebovat lupu, abyste si vychutnali jejich krásu.

Těšíme se na vás,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Přednáška Daniela Kvasničky – Fotografie v mykologii aneb mykologie ve fotografii bude mít premiéru 18.3.2024 v 17:00 na YouTube kanálu ČMS

sekce  Přednášky

autor článku  Lubomír Opat, 16.3.2024

Všem, kteří mají zájem shlédnout přednášku Daniela Kvasničky – Fotografie v mykologii aneb mykologie ve fotografii, oznamujeme, že dne 18.3.2024 v 17:00 bude její premiéra na YouTube kanálu ČMS. Tématem Danielovy přednášky je "Fotografie v mykologii aneb vymezení fotografie pro mykologii v rámci fotografa", zabývat se bude rozličnými tématy o fotografování hub s ohledem na účel fotografie. Dozvíte se, jak by měly vypadat fotografie:

Informativní (pořizované pro sdělení přátelům nebo pouze sobě, jak by měla vypadat fotka zaslaná mykologům k určení, atd.) Vlastní (GPS, histogram, exif, atd.) Mykologické (makro, mikro znaky) Prezentační (do atlasů, knih, časopisů, novin) Ostatní (pro sociální sítě, reklamu, pokrmy, beletrii, vtipy) Umělecké (spíše, alespoň pro mě, pseudouměleckých – fotografem fotografované umění přírody v jeho pojetí)

Padne i pár slov o focení hub mobilem (jak nastavit mobil pro trochu ostřejší fotku). A v neposlední řadě zazní i pár praktických rad (jak správně ostřit, jednoduché studio v lese, skládání fotky, atd.).

Přednášky na YouTube mohou sledovat všichni naši členové, pro které je z důvodu dojezdové vzdálenosti nereálné přijít osobně, anebo v době konání přednášky mají jiný program, případně jsou nemocní. Nahrávky jsou volně dostupné i pro širší veřejnost. Příprava přednášek však z naší strany vyžaduje nějaké náklady, a proto bychom vás chtěli požádat, pokud se vám přednášky líbí, nám pomoci tyto náklady nést. Příspěvek ve výši dle vašeho uvážení můžete poslat na náš účet: 2401853695/2010, doplňte var. symbol 2024 a do zprávy pro příjemce napište „Přednášky“. Za zaslané příspěvky vám předem děkujeme.

Nezapomeňte si nastavit odběr YouTube kanálu České mykologické společnosti, abyste nepřišli o další videa, která tam budeme vkládat.

Za ČMS, Lubomír Opat

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na třetí jarní přednášku ČMS 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 12.3.2024

kuřátka rýhovaná (Ramaria testaceoflava) - foto: Oldřich Jindřich

kuřátka rýhovaná (Ramaria testaceoflava)
foto: Oldřich Jindřich

kuřátka horská (Ramaria luteoaurantiaca) - foto: Oldřich Jindřich

kuřátka horská (Ramaria luteoaurantiaca)
foto: Oldřich Jindřich

kuřátečko svraskalé (Clavulina rugosa) - foto: Oldřich Jindřich

kuřátečko svraskalé (Clavulina rugosa)
foto: Oldřich Jindřich

kuřátečko svraskalé pod mikroskopem - foto: Oldřich Jindřich

kuřátečko svraskalé pod mikroskopem
foto: Oldřich Jindřich

korunokyjka svícnovitá (Artomyces pyxidatus) - foto: Oldřich Jindřich

korunokyjka svícnovitá (Artomyces pyxidatus)
foto: Oldřich Jindřich

Vážení příznivci hub,

zveme vás na přednášku Oldřicha Jindřicha, která se bude konat 19. 3. 2024 na obvyklém místě a v obvyklém čase (viz program). Tématem přednášky jsou clavaroidní a ramaroidní houby jižních Čech.

Anotace: Jihočeské lokality známe jako ráj pro houbaře i mykology. Některé druhy hub z tamějších lokalit byly popsány jako nové druhy nebo alespoň jako prvonálezy pro Česko i bývalé Československo. Při mykologických spolcích v jižních Čechách, působí a v minulosti působila celá řada profesinálních i amatérských mykologů a znalců hub, kteří mapují růst hub na zdejších lokalitách. Při této činnosti se objevují i různé druhy kyjankovitých a kuřátkovitých hub. Občas se některé nálezy podaří určit, a tak vás s nimi mohu v dnešní přednášce seznámit. Poměrně dost druhů je vyobrazeno ve Velkém atlasu hub jižních Čech Tomáše Papouška.

Těšíme se na viděnou v úterý,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z vernisáže fotografií Dr. Wiplera

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 12.3.2024

je nás jak do mariáše - foto: Markéta Vlčková

je nás jak do mariáše
foto: Markéta Vlčková

výklad v terénu - foto: Markéta Vlčková

výklad v terénu
foto: Markéta Vlčková

přestávka na posilnění - foto: Markéta Vlčková

přestávka na posilnění
foto: Markéta Vlčková

doplňujeme tekutiny - foto: Markéta Vlčková

doplňujeme tekutiny
foto: Markéta Vlčková

černorosol chrupavčitý (Exidia cartilaginea) - foto: Markéta Vlčková

černorosol chrupavčitý (Exidia cartilaginea)
foto: Markéta Vlčková

jehnědka (Ciboria amentacea) se nám schovávala - foto: Markéta Vlčková

jehnědka (Ciboria amentacea) se nám schovávala
foto: Markéta Vlčková

rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) parazitující na kornatce - foto: Markéta Vlčková

rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) parazitující na kornatce
foto: Markéta Vlčková

černorosol bukový (Exidia nigricans) - foto: Markéta Vlčková

černorosol bukový (Exidia nigricans)
foto: Markéta Vlčková

rosolovka průsvitná (Tremella encephala) - foto: Markéta Vlčková

rosolovka průsvitná (Tremella encephala)
foto: Markéta Vlčková

kropilky na smrkovém dřevě - foto: Markéta Vlčková

kropilky na smrkovém dřevě
foto: Markéta Vlčková

bledule jarní (Leucojum vernum) - foto: Markéta Vlčková

bledule jarní (Leucojum vernum)
foto: Markéta Vlčková

přípitek na úvod - foto: Markéta Vlčková

přípitek na úvod
foto: Markéta Vlčková

z vernisáže - foto: Markéta Vlčková

z vernisáže
foto: Markéta Vlčková

Vážení příznivci hub,

přinášíme vám opět krátký pozdrav z Broumovska, kde se v sobotu 2.3.2024 konala vernisáž fotografií hub Broumovska, jejichž autorem nebyl nikdo menší než doktor Wipler. Vernisáž byla (celkem bez překvapení) spojena i s vycházkou za houbami. Odstartovali jsme dle plánu v 9:40 ze zastávky Pěkov, Hony a pokračovali jsme velmi příjemným údolím krásnými lesy směr Hlavňov. Tentokrát nejen že bylo překvapivě hezky, ale ani jiný útok přírodních živlů se nekonal (bláto se nepočítá, protože s ním jsme počítali).

Byť byly podmínky víc než příznivé jak pro vycházku, tak pro růst hub, nesešlo se nás na startu mnoho. Nu, aspoň už známe zdravé jádro, ke kterému neodmyslitelně patří i Eda. Malá účast se vysvětlila až po příchodu do Penzionu Pod Jasanem, kde se vernisáž konala. Místní se prostě jednoduše ztratili, a tak šli raději rovnou do hospody.

Popravdě hub jsme neviděli nijak mnoho (ne víc než 20) a jednalo se o druhy očekávatelné, a ani to mykologické tempo nám moc nešlo. Šli jsme nezvykle rychle, protože už se všichni těšili na tu vernisáž (uznejte sami – skoro 5 kiláků za tři hodiny? To je fofr). Měli jsme ovšem možnost, prohlédnout si hojně rostoucí černorosol chrupavčitý (Exidia cartilaginea), který je stále řazen do Červeného seznamu jako téměř ohrožený druh (NT), povedlo se nám objevit hezoučký ohnivec rakouský (Sarcoscypha austriaca) a nakonec vyhrabat jehnědu olšovou (Ciboria amentacea), byť to stálo trochu úsilí při hrabání. Viděli jsme i další rosolovité houby a samozřejmě i jedno a víceleté druhy dřevní.

Vernisáž samotná byla moc příjemná s opravdu štědrým catteringem a na fotky byl pěkný pohled. Část expozice byla tematicky členěna dle ročních období a část prostě výběr těch nejhezčích fotek hub, které byly na Broumovsku pořízeny. Osobně Dr. Wiplera obdivuji, jakou má s houbami v roli modelek trpělivost – mně takto hezky nikdy nepostojí. Za mě nejkrásnější byly mazlící se muchomůrky jízlivé, ale byly tam samozřejmě i jiné povedené fotografie, dokonce i hříbky.

Těšíme se na další podobné akce a snad se tentokrát účastnící neztratí ještě před startem.

Za redakci webu,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 2 / 4, články 11 - 20 / 33

 <   1   2   3   4   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Přednášky v Praze - změna místnosti

Od úterý 26.3.2024 včetně se přednášky v SŠO Belgická budou konat v učebně č. 12 (druhé patro vpravo od schodů).

Přednášky jaro 2024

Jarní cyklus přednášek byl zahájen v úterý 5.3.2024.

Přednášky se konají každé úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí).

Zkoušky ze znalosti hub

Na KHS Středočeského kraje:
v úterý 9.4. a 25.6.2024

Na HS Prahy:
ve středu 24.4. a 15.5.2024

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Ještě jste nečetli
Časopis českých houbařů -
Mykologický sborník
?

Začtěte se do zajímavostí ze světa hub, které časopis přináší již od roku 1919.

Časopis si můžete snadno objednat zde na myko.cz.

titulní strana Mykologického sborníku 4/2022

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Crepidotus mollis
trepkovitka měkká

Basidiodendron caesiocinereum
dřevovník našedlý

Hyphoderma setigerum
kornatec štětinkatý

Xylodon spathulatus
kornatec jazýčkovitý

Phanerochaete laevis
kůrovka hladká

Phanerochaete velutina
kůrovka sametová

Phanerochaete velutina
kůrovka sametová

Phanerochaete tuberculata
kůrovka hrbolatá

Discina ancilis
destice chřapáčová

Pseudohydnum gelatinosum
rosolozub huspenitý

Strobilurus tenacellus
penízovka nahořklá

Peziza varia
řasnatka měnlivá

Rhodocollybia butyracea f. butyracea
penízovka máslová

Hygrocybe coccineocrenata
voskovka vroubkovaná

Lentinus suavissimus
houževnatec vonný

Pholiota jahnii
šupinovka tmavošupinná

Entoloma cetratum
závojenka štítovitá

Resinicium bicolor
ostnáček dvoubarvý

Hyphodiscus hymeniophilus
chlupečka buková

Pseudoplectania nigrella
ušíčko černé

Xylaria polymorpha
dřevnatka mnohotvará

Phragmotrichum chailletii

Mycena aetites
helmovka šedolupenná

Mycena aetites
helmovka šedolupenná

Mycena aetites
helmovka šedolupenná

Mycena plumipes
helmovka šiškomilná

Hygrocybe splendidissima
voskovka nádherná

Hygrocybe punicea
voskovka granátová

Mollisia cinerea
terčenka popelavá

Merismodes anomala
číšovec nahloučený

Hygrophorus marzuolus
šťavnatka březnovka

Battarrea stevenii
battarrovka Stevenova

Calloria neglecta
kalorka kopřivová

Hygrocybe punicea
voskovka granátová

Mycena plumipes
helmovka šiškomilná

Hygrocybe quieta
voskovka zlatožlutá

Gliophorus psittacinus
voskovka papouščí

Cuphophyllus radiatus
voskovka paprsčitá

Trichopeziza mollissima
chlupáček měkoučký

Coprinellus micaceus
hnojník třpytivý

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .