ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

O společnosti

Česká mykologická společnost je občanské sdružení zájemců o  houby, houbaření a mykologii.

dobrá znalost hub, cíl naší osvěty

dobrá znalost hub, cíl naší osvěty

osvětou proti otravám houbami

osvětou proti otravám houbami

celostátní i regionální výstavy hub

celostátní i regionální výstavy hub

setkání se zájemci o houby

setkání se zájemci o houby

mykologické přednášky pro veřejnost

mykologické přednášky pro veřejnost

Předsednictvo

Předseda: Ing. Jaroslav Landa
Místopředseda: Radim Dvořák
Jednatel: Lubomír Opat
Hospodář: Ing. Filip Zíka

Členové výboru

 • RNDr. Jan Borovička, Ph.D.  
 • Mgr. Bohumil Bušek   - vedoucí knihovní rady
 • Radim Dvořák   - správce webových stránek
 • Ing. Helena Hamerská  
 • Pavel Hruška  
 • Vavřinec Klener  
 • Alice Kratinová  
 • Ing. Jaroslav Landa   - šéfredaktor Mykologického sborníku
 • Lubomír Opat  
 • Ing. Miroslav Rudolf  
 • Ing. Petr Souček, Ph.D.  
 • Mgr. Karel Tejkal   - správce webových stránek (sekce Myko atlas a Náleziště)
 • Bc. Tereza Tejklová  
 • Doc. MUDr. Markéta Vlčková, Ph.D.  
 • Ing. Filip Zíka  

Náhradníci

 1. Ladislav Platil  
 2. JUDr. Eva Brejchová  
 3. Ing. Pavel Svoboda

Kontrolní komise

 • Ing. Anna Švecová   - předsedkyně
 • Jaromír Malík
 • Mgr. Petr Pumr

Kontakty

Naše činnost

Chcete se stát naším členem?

Spolupráce s Českou mykologickou společností je otevřena každému zájemci – především všem, kteří se zajímají o velké houby a chtějí je blíže poznat v kolektivech lidí obdobného zájmu v celé ČR. Přihláška k členství a případně k předplatnému časopisu je k dispozici zde, jakož i v kanceláři Společnosti.

Historie a současnost

Česká mykologická společnost je spolek vedený u Městského soudu v Praze pod zn. L 1485 podle zákona 89/2012 Sb. Založena byla v roce 1921 Františkem SmotlachouRudolfem Veselým jako Československá mykologická společnost. Ve své činnosti se řídí schválenými stanovami. Mezi valnými hromadami řídí činnost společnosti výbor se čtyřčlenným předsednictvem. Sídlo společnosti je v Praze 1 – Malá Strana, Karmelitská 14, tel. 257 530 842.

Hlavním předmětem zájmu společnosti a jejich členů jsou velké houby (makromycety), rostoucí v naší přírodě. Prostřednictvím svých členů provádí společnost osvětovou a poradenskou činnost, zaměřenou především na prevenci otrav houbami, využití jedlých hub a také na ochranu ohrožených stanovišť hub a přírody vůbec. Prostor k činnosti zde mají rovněž zájemci, kteří chtějí podrobněji studovat různé skupiny hub či pracovat odborně na průzkumu některých lokalit. K těmto činnostem je vytvářeno zázemí např. dlouholetým budováním knihovny, prostory pro mikroskopické studium hub a podobně, především je však vytvořen prostor pro vzájemnou spolupráci a předávání znalostí.

V celé České republice sdružujeme zájemce o houby, houbaře praktiky, stejně jako zájemce o odbornou práci v mykologii, zejména z amatérských řad. Členové Společnosti jsou sdruženi do místních zájmových uskupení - mykologických spolků, kroužků či klubů - ve více jak čtyřiceti místech v České republice. ČMS spolupracuje i s dalšími obdobně zaměřenými subjekty u nás i v zahraničí. Kontakty na zájmová uskupení a další podrobnosti k nim je možné získat v kanceláři ČMS v Karmelitské 14, která je otevřena v pondělí, úterý a čtvrtek vždy od 9 do 12 hodin po celý rok. Kancelář podává informace o záležitostech členských, organizačních a programech akcí. Tuto agendu a další dotazy lze také vyřídit na adrese .

Česká mykologická společnost vydává časopis, který v roce 1919 založili přední tehdejší mykologové František Smotlacha a akademik Bohumil Němec jako Časopis českých a slovenských houbařů. Tento časopis vychází dodnes, v současnosti 4 x ročně pod názvem Mykologický sborník. Je expedován z ústředí ČMS, kde je možné jej objednat, není k dostání na stáncích. Spolupráce s redakcí přes internet je možná na adrese .

Mykologická poradna pro členy i veřejnost, založená již v roce 1909 v Praze je otevřena nyní po celý rok v hodinách: pondělí 9 – 12, 14 – 16 h, úterý a čtvrtek 9 – 12h. Mimo tuto dobu lze houby k určení ponechat v přízemní skříňce, případně zaslat k určení (řádně zabalené) poštou. U snímků zaslaných prostřednictvím internetu na adresu můžeme zaručit pouze orientační určení, protože určování hub jen podle fotografií je mnohdy značně obtížné.

Dlouhou tradici má i pořádání výstav hub na různých místech republiky, nejčastěji v podzimních měsících září a říjnu, kdy je druhová pestrost hub největší. Jednou z významných odborných činností, které dlouhodobě slouží veřejnosti, je pracoviště dřevokazných škůdců, které se zabývá houbami a hmyzem napadajícím dřevo uvnitř budov.

Pro zájemce o houby členy i veřejnost se každoročně v Praze konají dva cykly přednášek o houbách, obvykle v pondělí večer, které jsou doprovázené určením a představením donesených aktuálně rostoucích hub. Pořádáme také soutěžní akce jako je fotosoutěž snímků hub a přírody nebo vyhodnocení soutěže – ochutnávky hub v octě. Neodmyslitelnou součástí všech společných i individuálních akcí je pak návštěva terénu a lokalit, kde se houby nacházejí a určují – jak pro poučení účastníků tak i z dokumentačních důvodů.

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

Fotosoutěž ČMS 2024

I v roce 2024 opět vyhlašujeme fotosoutěž pro naše členy.

Podrobnější informace, pravidla a odkaz na registraci najdete zde.

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

 • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
 • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

 • Členové ČMS: 150,- Kč
 • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Gymnopus peronatus
penízovka hřebílkatá

Delicatula integrella
žebernatka maličká

Geastrum rufescens
hvězdovka červenavá

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .