ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Jaroslav Landa

Strana 1 / 4, články 1 - 10 / 33

 <   1   2   3   4   > 

článek  Výstavy hub – informace a doporučení ČMS

sekce  O společnosti / Zprávy

autor článku  Jaroslav Landa, 27.8.2013

Vážení přátelé, pořadatelé výstav,

obracíme se na Vás s organizační výzvou, vycházející z potřeby připomenout primární účel konání výstav hub. Činíme tak v předstihu před letošní sezónou podzimních houbařských výstav napříč republikou, abychom se pokusili eliminovat jisté nežádoucí jevy, které jsme v poslední době pozorovali v nebezpečně narůstajícím rozsahu.

Hlavním cílem pořádání výstav hub je osvětová činnost prováděná ve prospěch veřejnosti prostřednictvím prezentace aktuálního bohatství naší mykoflóry v době jejich konání, a to zejména druhů rostoucích v okolí místa konání výstavy. Na výstavách by tedy především neměly chybět druhy běžné a místně v daném období hojné – těžištěm výstavy by měly být kodexové a doporučené jedlé druhy, nejedlé a jedovaté druhy s uvedením možnosti jejich záměny za jedlé druhy hub. Druhým a neméně důležitým aspektem každé výstavy by mělo být seznamování s významem a praktickou realizací ochrany hub a přírody.

Podzimní výstavy probíhaly až do roku 2010 v uvedeném smyslu víceméně v poklidu, a přestože na nich byly nezřídka vystavovány i některé vzácnější i vzácné druhy, jednalo se spíše o příležitostné doplnění škály druhů běžných, nikoli o masovou a stěžejní činnost. Vedení ČMS se rozhodlo jednat na základě nežádoucích projevů, které jsme měli všichni příležitost registrovat v sezóně 2011. Ty pak v následujícím roce přerostly až do neakceptovatelných rozměrů. Existuje podezření, že určitá skupina lidí se začala ve velkém zabývat sběrem a dovozem ohrožených druhů hub na výstavy takřka po celé ČR. Navíc se prezentace této činnosti objevovala, někdy až v exhibiční podobě, na různých internetových stránkách. Z uvedených důvodů se vedení ČMS v zájmu ochrany ohrožených druhů hub rozhodlo vydat stručné metodické pokyny pořadatelům výstav, konaných pod hlavičkou ČMS.

Pro výstavy samozřejmě nesmějí být cíleně a vědomě sbírány zákonem chráněné druhy hub. Za účelem vystavení rovněž nedoporučujeme sběr ohrožených druhů z vyšších kategorií Červeného seznamu hub ČR (kategorie ?EX, CR, EN), případně i dalších podobně vzácných druhů. Toto doporučení se bezpochyby též týká vzácných druhů hřibovitých hub, jelikož jejich vyhledávání se pro některé neodpovědné jedince, typicky okupující různá internetová fóra, stalo bohužel téměř adrenalinovým sportem. Jsme toho názoru, že v zájmu ochrany ohrožených druhů hub je vhodné jejich plodnice nevystavovat a seznamovat s nimi veřejnost citlivějším a ohleduplnějším způsobem (fotografie, modely). Tím se přinejmenším eliminuje jeden z důvodů opakovaného nesmyslného navštěvování lokalit těchto vzácných druhů, včetně jejich vysbírávání zejména pro účely zmíněné prezentace na výstavách. Cílem houbařských výstav v místním, okresním ani krajském měřítku není vzájemné soupeření v počtu vystavených druhů ani soutěžení o aktuální přítomnost mykologicky či houbařsky významnější vzácnosti.

V případě, že návštěvník výstavy donese k určení, ať již z neznalosti či v dobrém úmyslu chráněnou nebo vzácnou houbu, doporučujeme pokusit se zaznamenat údaje o nálezci a lokalitě a nález dokladovat nejlépe v některém veřejně přístupném mykologickém herbáři. Zároveň je žádoucí nálezce poučit o vzácnosti či zákonné ochraně daného druhu a vysvětlit, že na základě tohoto doporučení nebude jeho sběr využit pro výstavu, ale pro uložení do herbáře, což není využití nikterak méněcenné, ale naopak plnohodnotné. Ostatně, je obecně vhodné a důležité doplňovat doklady o mnohdy téměř neznámém rozšíření vzácných druhů u nás, aby mohlo být jeho vyhodnocování v budoucnu přesnější. V případě, že k organizátorům výstavy dorazí s košem vzácných druhů člověk, kterému mají tyto houby zajistit ovace a zištnou přízeň okolí, mají organizátoři možnost jej na základě tohoto doporučení odmítnout.

Věříme, že shora navržená doporučení ústředí ČMS při organizaci houbařských výstav jsou pro vás akceptovatelná, a že je přijmete i s pochopením správnosti důvodů, z nichž vycházejí. Všem by nám mělo jít především o harmonický vztah k přírodě, jejíž nedílnou součástí jsou houby, od druhů zcela běžných až po ty nejvzácnější. Nepodporujme devalvaci hub pouze do jednostranné role „předmětu k použití“, ať už v nejčastějším smyslu jejich obvyklé využitelnosti v kuchyni, či v poslední době častěji se objevujícím smyslu lovné trofeje za účelem osobní exhibice před ostatními. Stůjme v tomto ohledu na opačné straně a buďme nápomocni při šíření houbařské osvěty.

Za předsednictvo České mykologické společnosti Jaroslav Landa

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  KLÁNOVICKÝ LES A GOLF

sekce  O společnosti / Zprávy

autor článku  Jaroslav Landa, 11.2.2013

Klánovice Golf projekt, navrhovaná stavba - viz. příloha PDF

Klánovice Golf projekt, navrhovaná stavba
viz. příloha PDF

Klánovice, ohrožené houby, vymapování 2011 - viz. příloha PDF

Klánovice, ohrožené houby, vymapování 2011
viz. příloha PDF

Klánovický les se svými mokřadními lokalitami, západně od obce, čelí dlouhodobému likvidačnímu tlaku.

Řadu let po sobě jsou stále obnovovány a předkládány projekty na stavbu golfových drah a pokácení lesa v části jeho území, které má vysokou přírodovědnou hodnotu. Na území pramení Blatovský potok a protéká jím a v jeho nejbližším okolí se nacházejí vlhčí části lesa s mokřadními stanovišti, rašelinou březinou, olšinami i polštáři vrb. Na ně navazující lesní lemy s břízou pýřitou, střídanou smrkem, dubem a borovicí a s četnými ostrůvky rašeliníků skýtají útočiště mimo jiné celé řadě vzácných druhů hub, které jsou na taková stanoviště vázány.

Během let 2010 a 2011 jsem věnoval zvýšenou pozornost výskytu hub na území západně obce Klánovice a severně od železniční dráhy až po Blatovskou hájovnu. Během těchto dvou let, jsem uskutečnil četné návštěvy celé lokality (kolem 100ha), v období letního a podzimního růstu takřka denně, abych mohl projít toto území celé, najít, vyhodnotit, zjistit a vymapovat rozložení výskytu nálezů vzácnějších druhů hub, druhů chráněných a též uvedených v Červeném seznamu.

Prakticky na celé lokalitě jsem zjistil vysokou diverzitu velkých hub - makromycetů nálezem a rozpoznáním více jak 700 druhů, a zejména vysoké soustředění těch vzácnějších, z nichž více než 50 druhů je uvedeno v Červeném seznamu do osy a okolí toku Blatovského potoka.

Celou tuto situaci jsem popsal a předal jako námitku proti stavbě na pražský Magistrát dne 12.3.2012. Příloha obsahuje vymapování, shrnující aktuální prezenci hub různého stupně ohrožení. Kriticky ohrožené a ohrožené druhy hub z Červeného seznamu jsou značeny červeně, zranitelné a téměř ohrožené modře a druhy hub se zatím všeobecně nedostatečnými údaji zeleně. Je obtížné za tak krátké období poznat většinu druhů hub, které zde nacházejí útočiště, ale je jisté, že právě toto území jim je poskytuje a tím se docela výrazně liší od jiných, a to již i v rámci vlastního Klánovického lesa. Podobná stanoviště na celém území Prahy a nejbližšího okolí čítajícím stovky km2 nenajdeme a museli bychom je hledat třeba v jižních Čechách nebo na Šumavě. Mokřadní stanoviště všeobecně jsou ohrožena kácením, vysoušením a likvidací. Měli bychom si vážit toho, že jej máme zde, v rámci rozsáhlejšího lesního komplexu a v blízkosti velkého města na dosah.

Navrhovaná stavba by zasáhla do podloží právě v oblasti osy koryta potoka a jeho bezprostředního okolí, ve východní části pak do rezervace vzrostlých stromů kyselé doubravy. Mám obavy, že by narušila i budoucnost přírodní památky Prameniště Blatovského potoka, neb projekty stavby drah vedou jen několik desítek metrů od jejího ochranného pásma, a pokračují přes potok a v jeho blízkosti po jeho následujícím toku, poté co přírodní památku opouští.

Na počátku tohoto měsíce se problematice změny územního plánu, kterou by bylo potvrzeno zachování celistvosti lesa, věnovaly orgány Magistrátu, rada a výbor pro územní rozvoj, které ji odsouhlasily a doporučily ke schválení zastupitelům HMP. Totéž odsouhlasila již dříve v referendu většina (81%) klánovických občanů. Obdivuji se tomu, že se na více stranách nachází vysoká podpora pro zachování cenného kusu přírody.

Proč jsem vlastně napsal tento příspěvek. Věci je třeba podle mého názoru posuzovat podle skutečných a trvalejších hodnot, spíše poněkud nadčasově, a nedopouštět se nevratných změn v neprospěch přírody, pokud to lze. Obvykle se však mluví a výstavba golfového hřiště se zdůvodňuje a ospravedlňuje nejrůzněji, politickými reminiscencemi počínaje, až po to, že bude pokáceno jen pár stromů, že je zde nálet, či volně žijí divoká prasata nebo naopak, že takové výstavby přispějí k oteplování. Ano i takové argumentace se vyskytují. Jsou to účelové polopravdy, či spíše problémy zástupné. Svým příspěvkem jsem chtěl opustit tuto rovinu a věnovat se něčemu konkrétnímu a ověřenému aktuálně na místě samém, v tomto případě prosperitě organismů zde žijících - hub a podobně tomu bude i s organismy dalšími na tomto území.

Jaroslav Landa

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  První poznávací houbařská vycházka s MK Praha 2012

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Jaroslav Landa, 26.6.2012

úvodní komentář k průběhu akce - foto: Aleš Vít

úvodní komentář k průběhu akce
foto: Aleš Vít

jeden z prvních nálezů, krásnorůžek lepkavý - Calocera viscosa - foto: Aleš Vít

jeden z prvních nálezů, krásnorůžek lepkavý - Calocera viscosa
foto: Aleš Vít

hlinák červenající - Hapalopilus rutilans - foto: Aleš Vít

hlinák červenající - Hapalopilus rutilans
foto: Aleš Vít

informace k muchomůrce šedivce - foto: Jaroslav Landa

informace k muchomůrce šedivce
foto: Jaroslav Landa

muchomůrka šedivka - Amanita spissa (světlá forma) - foto: Ludmila Vavrdová

muchomůrka šedivka - Amanita spissa (světlá forma)
foto: Ludmila Vavrdová

holubinka namodralá - Russula cyanoxantha - foto: Ludmila Vavrdová

holubinka namodralá - Russula cyanoxantha
foto: Ludmila Vavrdová

zajímavosti ke kuchyňskému využití hadovky smrduté - foto: Jaroslav Landa

zajímavosti ke kuchyňskému využití hadovky smrduté
foto: Jaroslav Landa

kuchňsky upotřebitelné vejce hadovky smrduté - Phallus impudicus - foto: Ludmila Vavrdová

kuchňsky upotřebitelné vejce hadovky smrduté - Phallus impudicus
foto: Ludmila Vavrdová

řez vajíčkem hadovky smrduté - foto: Marie Sobotková

řez vajíčkem hadovky smrduté
foto: Marie Sobotková

tuplované obrýlení - záruka dobrého zaostření - foto Marie Sobotková

tuplované obrýlení - záruka dobrého zaostření
foto Marie Sobotková

ze světa hlenek, pazderek hnědý – Stemonitis fusca - foto: Ludmila Vavrdová

ze světa hlenek, pazderek hnědý – Stemonitis fusca
foto: Ludmila Vavrdová

Vycházka ČMS MK Praha 23. 6. 2012 do Vidrholce z Újezdu nad Lesy - Rohožníku ke Štamberku a zpět (9:30 - 13:30). Listnaté a smíšené lesy, převážně doubravy dubiny, okrajově kulturní smrčiny. Přechod Horoušanského potoka, dále k trati a ke Štamberku.

Účastnilo se 22 zájemců.

Pro účastníky to byl příjemný pobyt v terénu se zajímavou diskuzí nad četnými nálezy. Děkujeme přítomným za jimi pořízené snímky hub, které zaslali pro tento příspěvek. Vy ostatní se přidejte příště.

Ze zaznamenaných nálezů:

bělochoroš modravý - Oligoporus caesius, hadovka smrdutá - Phallus impudicus, helmovka růžová - Mycena rosea, hlinák červenající - Hapalopilus rutilans, hlíva plicní - Pleurotus pulmonarius, holubinka namodralá - Russula cyanoxantha, holubinka parková - Russula pulchella, holubinka pruhovaná - Russula livescens, hřib dubový - Boletus reticulatus, hřib smrkový - Boletus edulis, hřib červený - Xerocomus rubellus, hřib žlutomasý - Xerocomus chrysenteron, kalichovka oranžová - Rickenella fibulla, krásnorůžek lepkavý - Calocera viscosa, kržatka průsvitná - Tubaria pellucida, křehutka Candolleova - Psathyrella candolleana, lesklokorka ploská - Ganoderma lipsiense, muchomůrka šedivka - Amanita spissa, oranžovka vřetenovýtrusá - Inermissia aggregata, outkovka pestrá - Trametes versicolor, penízovka dubová - Gymnopus dryophilus, penízovka provázková - Strobillurus stephanocystis, pestřec hlízovitý - Scleroderma cepa, pevník chlupatý - Stereum hirsutum, polnička raná - Agrocybe praecox, síťkovec dubový - Deadalea quercina, slzečník žloutkový - Bolbitius vitellinus, strmělka nálevkovitá – Clitocybe gibba, štitovka jelení - Pluteus cervinus, štítovka sp. - Pluteus sp., troudnatec pásovaný - Fomitopsis pinicola, třepenitka drobná - Hypholoma subviride, třepenitka svazčitá - Hypholoma fasciculare a hlenka pazderek hnědý – Stemonitis fusca

Další terénní poznávací vycházky pro vás připravujeme.

Budou se konat během září, října a listopadu 2012.

Stran upřesnění termínů vycházek sledujte www.myko.cz, případně volejte koncem prázdnin do ústředí ČMS, tel. 257 530 842.

JL

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 47. týdnu (22. - 28.11.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 2.12.2010

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová - Foto: Jiří Burel

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová
Foto: Jiří Burel

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 47. týdnu (22.11. – 28.11.2010) růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

V uplynulém týdnu houby ještě rostly. Postupně se však teploty den ode dne snižovaly až k nule i mírně pod ní a závěrem týdne začal padat sníh, což bezpochyby nárůstu nových plodnic přát nebude. V poradně jsme zaznamenali zejména růst hlív, penízovky sametonohé a také se ještě objevily opeňky a ucho jidášovo, z hub jedovatých snad jen třepenitka svazčitá. Nejčastějšími záměnami by mohly být opět třepenitky svazčité s makovými. Aktuální je i varování před sběrem hub, které by byly na stanovišti déle, případně byly přemrzlé.

Houby jedlé

Pleurotus ostratus - hlíva ústřičná (4)

Lepista nebularis - strmělka mlženka (4)

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá (3)

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá (3)

Kuehneromyes mutabilis - opeňka měnlivá (2)

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová EM (1)

Hirneola auricula-judae - ucho jidášovo (1)

Houby jedovaté

Hypholoma fasciculare - třepenitka svazčitá (2)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová (1)

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 46. týdnu (15.11. - 21.11.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 25.11.2010

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá - Foto Aleš Vít

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá
Foto Aleš Vít

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 46. týdnu (15.11. – 21.11.2010) růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

Ve druhé části listopadu v lesích znatelně ubývá jedlých využitelných druhů hub. Díky teplotám, které zůstávaly stále ještě mírně nad nulou se ale některým druhům naopak daří. Je to zejména penízovka sametonohá a přibylo také nálezů hlívy ústřičné. Rostou dále podzimní čirůvky a šťavnatky, jejich růstové vlny se střídaly a v současné době nejsou též právě příliš hojné. Z hřibovitých hub byly nalézány ještě plodnice hřibů hnědých. Jedovaté houby se rovněž vyskytují docela sporadicky. Nejčastějšími záměnami jsou třepenitky svazčité s makovými. Pozor také na čepičatku jehličnanovou a na veškeré houby, které by byly na stanovišti déle, případně byly přemrzlé.

Houby jedlé

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá (7)

Pleurotus ostratus - hlíva ústřičná (6)

Lepista nebularis - strmělka mlženka (6)

Rhodocollybia butyracea - penízovka máslová (5)

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá (4)

Hypholoma capnoides - třepenitka maková (3)

Hygrophorus hypothejus - šťavnatka pomrazka (3) EM

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (2)

Sarcomyxa serotina - pařezník pozdní (2)

Xerocomus badius - hřib hnědý (2) EM

Houby jedovaté

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (4)

Hypholoma fasciculare - třepenitka svazčitá (2)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová (1)

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub ve 45. týdnu (8.11. - 14.11.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 16.11.2010

Rhodocollybia butyracea - penízovka máslová - Foto: Martin Kříž

Rhodocollybia butyracea - penízovka máslová
Foto: Martin Kříž

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 45. týdnu (8.11. – 14.11.2010) růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

V polovině listopadu lze již s nějakým útlumem růstu hub počítat. Vlhčí i teplejší počasí posledních dnů však některé druhy opět vrátilo do lesa. Rostou již převážně druhy podzimní. Mezi nimi zaujímá stále vyšší pozici penízovka sametonohá, dále penízovky máslové, strmělky mlženky a třeba pařezník pozdní. I druhový sortiment hub jedovatých je ochuzen. Nejnebezpečnější z nich by mohly být některé bílé strmělky a čepičatky jehličnanové. Celkově se vyskytuje nejvíce drobných dřevních druhů, pro které je současné klima příznivé a také vyrůstají čerstvě některé helmovky a čepičatky.

Houby jedlé

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá (7)

Lepista nebularis - strmělka mlženka (7)

Rhodocollybia butyracea- penízovka máslová (6)

Gymnopus dryophilus - penízovka dubová 6

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (5)

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá 4

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová (4) EM

Sarcomyxa serotina - pařezník pozdní (4)

Lepista nuda - čirůvka fialová (3)

Pleurotus ostratus - hlíva ústřičná 3

Xerocomus badius - hřib hnědý (2) EM

Hydnum repandum - lošák zprohýbaný (2) EM

Houby jedovaté

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (5)

Hypholoma fasciculare - třepenitka svazčitá (4)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová (4)

Mycena rosea - helmovka narůžovělá (2)

Amanita muscaria - muchomůrka červená (1) EM

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 44.týdnu (1.11. - 7.11.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 8.11.2010

Sarcomyxa serotina - pařezník pozdní - Foto: Aleš Vít

Sarcomyxa serotina - pařezník pozdní
Foto: Aleš Vít

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová - Foto: Aleš Vít

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová
Foto: Aleš Vít

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 44. týdnu (1.11. – 7.11.2010) růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

V závěru měsíce října a počátkem listopadu nebylo počasí pro růst hub idelání, zejména chyběly srážky, které by doplnily potřebnou vláhu a tak téměř všechny houby zasychaly. V závěru týdne po jistém oteplení se dostavily i srážky, které snad ještě některé podzimní druhy hub zužitkují. Roste více druhů hub nejedlých, zejména dřevních. Z jedlých mykorhizních druhů jsou to ponejvíce šťavnatky modřínová a tečkovaná, dále lakovky a ku podivu lošák zprohýbaný a hřibovité spíše již ojediněle. Dále obnovila růst penízovka sametonohá, třepenitka maková, šafránka červenožultá a začínají růst pařezník pozdní a hlíva ústřičná. Z jedovatých hub jsou nejčastější čepičatka jehličnanová a třepenitka svazčitá vedle terestrických bílých strmělek a některých vláknic.

Houby jedlé

Lepista nebularis - strmělka mlženka (8)

Laccaria laccata - lakovka obecná (8) EM

Laccaria proxima - lakovka statná (8) EM

Flammulina velutipes - penízovka sametonohá (7)

Laccaria amethystina - lakovka ametystová (7) EM

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (6)

Lepista nuda - čirůvka fialová (6)

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová (5) EM

Rhodocollybia butyracea- penízovka máslová (5)

Hypholoma capnoides - třepenitka maková (5)

Sarcomyxa serotina - pařezník pozdní (4)

Tricholomopis rutilans - šafránka červenožlutá (4)

Hygrophorus pustulatus - šťavnatka tečkovaná (3) EM

Hydnum repandum - lošák zprohýbaný (3) EM

Houby jedovaté

Hypholoma fasciculare - třepenitka svazčitá (5)

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (4)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová (4)

Inocybe geophylla - vláknice zemní (3) EM

Paxillus involutus - čechratka podvinutá (2) EM

Amanita muscaria - muchomůrka červená (2) EM

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 43.týdnu (25.10. - 31.10.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 1.11.2010

Laccaria proxima - lakovka statná - Foto: Aleš Vít

Laccaria proxima - lakovka statná
Foto: Aleš Vít

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 43. týdnu (25.10. – 31.10.2010) růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

Druhá polovina října byla chladnější a sušší, houby zvolna z lesů ubývaly. V současné době je poměrně značná nerovnoměrnost v jejich růstu na různých stanovištích, jsou taková, jako například v Českém Krasu, kde houby prakticky růst zastavily a také taková, kde je vlhčeji a rostou dál, jako například na východním okraji Prahy. Růst však není nikterak masový, ale druhově ještě poměrně bohatý. Nejvíce se objevují typicky podzimní houby: strmělka mlženka, čirůvky fialová a dvoubarvá, začínají růst šťavnatky modřínové, tečkované a pomrazky. Jedovaté houby již rovněž mnoho nerostou, z nich jsou nejhojnější bílé strmělky, zejména strmělka listomilná, hojným druhem je v současné době také čepičatka jehličnanová. Pavučince též ještě najdeme.

Houby jedlé

Lepista nebularis - strmělka mlženka (10)

Tricholoma terreum - čirůvka zemní (8) EM

Laccaria amethystina - lakovka ametystová (8) EM

Rhodocollybia butyracea– penízovka máslová (7)

Lepista nuda - čirůvka fialová (6)

Hydnum repandum - lošák zprohýbaný (6) EM

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (5)

Hygrophorus pustulatus - šťavnatka tečkovaná (5) EM

Calvatia excipuliformis - pýchavka palicovitá (5)

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá (4)

Hypholoma capnoides - třepenitka maková (4)

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová (4) EM

Laccaria proxima - lakovka statná (3) EM

Houby jedovaté

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (7)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová (6)

Mycena rosea - helmovka narůžovělá (4)

Hypholoma fasciculare - třepenitka svazčitá (4)

Lactarius helvus - ryzec hnědý (4) EM

Amanita citrina - muchomůrka citronová (3) EM

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 42.týdnu (18.10. - 24.10.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 25.10.2010

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá - Foto: Václav Janda

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá
Foto: Václav Janda

Hygrophorus hypothejus - šťavnatka pomrazka - Foto: Václav Janda

Hygrophorus hypothejus - šťavnatka pomrazka
Foto: Václav Janda

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 42. týdnu (18.10. – 24.10.2010)

růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

Podzimí druhy hub stále hojně rostou. Většina letních druhů naproti tomu pomalu mizí. V současné době jsou z jedlých hub nejhojnější strmělka mlženka, čirůvka fialová a již také čirůvka zemní a dvoubarvá. Objevilo se velké množství šťavnatek tečkovaných ve smrkových lesích, pod modříny šťavnatky modřínové a první šťavnatky pomrazky pod borovicemi. Penízovka sametonohá rostla dosti hojně již v říjnu aby byla nyní doplněna počínajícím růstem i další zimní houby hlívy ústřičné. Vyrůstá také třepenitka maková. Z jedovatých hub je nyní nejvíce bílých strmělek, zejména pak strmělky listomilné, objevují se ještě pavučince a vláknice, například vláknice zemní, z dřevních hub čepičatka jehličnanová. Podzimí počasí je stále ještě relativně teplé, nejsou zatím noční mrazy, ani v podhorských či horských polohách neleží sníh, vydrží-li teplejší ráz počasí porostou tyto podzimní houby ještě několik týdnů.

Houby jedlé

Lepista nebularis - strmělka mlženka (12)

Tricholoma terreum - čirůvka zimní (8) EM

Rhodocollybia butyracea– penízovka máslová (8)

Lepista nuda - čirůvka fialová (7)

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá (6)

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (6)

Hygrophorus pustulatus - šťavnatka tečkovaná (6) EM

Hypholoma capnoides - třepenitka maková (5)

Calvatia excipuliformis - pýchavka palicovitá (4)

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová (4) EM

Hygrophorus hypothejus - šťavnatka pomrazka (3) EM

Pleurotus ostreatus - hlíva ústřičná (2)

Houby jedovaté

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (5)

Mycena rosea - helmovka narůžovělá (5)

Galerina marginata - čepičatka jehličnanová

Lactarius helvus - ryzec hnědý (4) EM

Inocybe geophylla - vláknice zemní (3) EM

Cortinarius orellanus - pavučinec plyšový (2) EM

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Růst hub v 41. týdnu (11.10. - 17.10.2010)

sekce  Houby / Růst hub

autor článku  Jaroslav Landa, 17.10.2010

Hypholoma capnoides - třepenitka maková - Foto: Aleš Vít

Hypholoma capnoides - třepenitka maková
Foto: Aleš Vít

Mycena rosea - helmovka narůžovělá - Foto: Aleš Vít

Mycena rosea - helmovka narůžovělá
Foto: Aleš Vít

Houbařská poradna v Praze zaznamenala v 41. týdnu (11.10. – 17.10.2010)

růst následujících druhů hub jedlých a jedovatých, přičemž jsou zahrnuty informace členů poradny o vlastních nálezech v tomto týdnu Uveden je výběr významnějších a nápadnějších druhů a druhů s nejvyšším či případně s prvním letošním výskytem, vystihující tak aktuální růstovou situaci zejména středočeského regionu.

V závěru tohoto týdne se dostavily mírné srážky a noční teploty byly vyrovnanější s denními. Růst hub to mírně podpořilo. Nicméně podzim se již plně prosadil, letních hub je již pomálu. Projevuje se to již znatelným úbytkem hřibovitých hub a poklesem růstu mykorhizních hub vůbec. Zatím se to příliš ještě netýká pavučinců, slzivek či vláknic, ale ty jsou spíše na studium než k jídlu. Kromě pokračujícího růstu čirůvek však začínají také podzimní šťavnatky modřínové a tečkované. Ze saprotrofních hub rostou nejhojněji mlženky, čirůvky fialové a začínají také čirůvky dvoubarvé v trávnících. Z dřevních pak kromě pokračujícího růstu václavek, rostou šupinovky kostrbaté a šedohlínové a rozrůstají se třepenitky makové. Tento spíše příznivý trend růstu podzimních hub očekáváme i v nadcházejícím týdnu.

Houby jedlé

Lepista nebularis - strmělka mlženka (16)

Armillaria ostoyae - václavka smrková (10)

Lepista nuda - čirůvka fialová (8)

Tricholoma terreum - čirůvka zimní (7) EM

Lepista saeva - čirůvka dvoubarvá (7)

Laccaria amethystina - lakovka ametystová (7) EM

Rhodocollybia butyracea– penízovka máslová (7)

Pholiota squarrosa - šupinovka kostrbatá (6)

Pholiota lenta - šupinovka šedohlínová (5)

Hypholoma capnoides - třepenitka maková (5)

Tricholoma populinum - čirůvka topolová (4) EM

Macrolepiota rhacodes - bedla červenající (3)

Hygrophorus lucorum - šťavnatka modřínová (3) EM

Houby jedovaté

Clitocybe phyllophila - strmělka listomilná (5)

Amanita citrina - muchomůrka citronová (5) EM

Mycena rosea - helmovka narůžovělá (5)

Lactarius helvus - ryzec hnědý (4) EM

Paxillus involutus - čechratka podvinutá (3) EM

Cortinarius orellanus - pavučinec plyšový (1) EM

V závorce je uveden počet různých nálezů a poznámka EM je označení pro symbiotické ektomykorhizní druhy.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 1 / 4, články 1 - 10 / 33

 <   1   2   3   4   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Ještě jste nečetli
Časopis českých houbařů -
Mykologický sborník
?

Začtěte se do zajímavostí ze světa hub, které časopis přináší již od roku 1919.

Časopis si můžete snadno objednat zde na myko.cz.

titulní strana Mykologického sborníku 2/2022

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Hygrocybe quieta
voskovka vonná

Gliophorus psittacinus
voskovka papouščí

Cuphophyllus radiatus
voskovka žíhaná

Lachnum mollissimum
chlupáček měkoučký

Coprinellus micaceus
hnojník třpytivý

Sarcoscypha jurana
ohnivec jurský

Dumontinia tuberosa
hlízenka sasanková

Hygrocybe insipida
voskovka mírná

Hygrocybe coccinea
voskovka šarlatová

Tricholoma frondosae
čirůvka osiková

Collybia cirrhata
penízovka třásnitá

Tricholoma orirubens
čirůvka růžovolupenná

Hygrophorus hedrychii
šťavnatka Hedrychova

Thelephora terrestris
plesňák zemní

Suillus bovinus
klouzek kravský

Hygrophorus hypothejus
šťavnatka pomrazka

Microstoma protractum
ohnivec zimní

Geastrum corollinum
hvězdovka bradavková

Exidia nigricans
černorosol bukový

Volvariella pusilla
kukmák maličký

Suillus granulatus
klouzek zrnitý

Melanoleuca strictipes
tmavobělka světle medová

Monilinia johnsonii
hlízenka hlohová

Microstoma protractum
ohnivec zimní

Urnula craterium
zvoneček pohárkovitý

Psathyrella pennata
křehutka opýřená

Pholiota highlandensis
šupinovka spáleništní

Geopyxis carbonaria
zvoneček uhelný

Hypomyces lateritius
nedohub cihlový

Tricholoma pardinum
čirůvka tygrovaná

Thelephora palmata
plesňák zápašný

Lactarius lilacinus
ryzec lilákový

Lycoperdon utriforme
pýchavka dlabaná

Caloboletus calopus
hřib kříšť

Lactarius lignyotus
ryzec černohlávek

Hydnum repandum
lišák zprohýbaný

Ampulloclitocybe clavipes
strmělka kyjonohá

Geastrum rufescens
hvězdovka červenavá

Xylaria hypoxylon
dřevnatka parohatá

Sarcoscypha austriaca
ohnivec rakouský

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .