Jak se důstojně vypořádat se "suchým květnem"? Aneb jak jsme dopadli v Českém Krase
Markéta Vlčková, 16.6.2026
stěžejní úkol - vztyčit plachtu
...nakonec s úspěchem (ale trvalo to :-))
a máme i vnadila...která půlka lidí přehlédla, ale nevadí
detaily doladíme
tady se poučíte o houbách...
...a tady pak dostanete razítko
a v neděli hurá na další akci
ty unavené houby trochu načančat
a opět připravit i vnadidla
z expozice
z přednášky
Zdravíme všechny příznivce hub,
Jak jistě víte z Davidova seznamu, o víkendu 23. – 24. 5. 2026 jsme měli poměrně napilno, neboť v sobotu se konal Evropský den chráněných území a den na to výstava jarních hub v Komunitním centru sv. Ludmily v Tetíně.
Když jsme koncem dubna v Malešicích trochu fňukali, že moc neprší a nic moc neroste, tak jsme netušili, že koncem května to bude ještě horší. Expozici se nám sice připravit povedlo a vzdor podmínkám čítala rovných 90 druhů. Ale...
Zní to sice impozantně, ovšem je potřeba přiznat, že šlo většinově o druhy dřevní (tedy pro veřejnost méně atraktivní). Čerstvých hub, ať již saprotrofních nebo mykorhizních, bylo pomálu. Sice jsme se snažili, aby si tohoto drobného nedostatku, pokud možno, nikdo nevšiml, ale úplně na 100 % nám to nevyšlo. Ti, co chodí každý rok konstatovali, že v minulých letech nám ten výstavní stolek houbami doslova přetékal a letos to máme takové hodně vzdušné. No, a měli pravdu…Ale co už, „hlavou zeď nesrazíš“ a tak jsme prostě pracovali s tím, co máme.
Pro účastníky pochodu v rámci EDCHÚ to vlastně nebyla až tak špatná zpráva, protože aspoň měli relativně lehkou poznávačku, a tedy i lehce získané razítko do průkazky. V případě výstavy o den později se nám ta pozitiva hledají o něco složitěji, ale přeci jen jsou. Alex s Jiřím zamakali na exteriérech tak, že jsme měli asi nejlepší reklamu v (relativně krátké) historii Tetínské výstavy. Odpoledne byla navíc na programu atraktivní přednáška na téma „Hřibovité houby Českého krasu“.
Takže souhrnem – lidi přišli, my jsme přišli, houby byly a ano, mohlo jich být více, ale také méně. Z obou akcí si odnášíme pozitivní dojmy a doufáme, že si to návštěvníci užili stejně jako my.
Těšíme se na další ročník, a snad nás to chronické jarní sucho úplně nesemele. Všem organizátorům děkujeme za jejich nasazení, které bylo na výsledku znát.
Za ČMS,
Markéta Vlčková






































