ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 1 / 39, články 1 - 10 / 383

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   > 

článek  Jak se nám dařilo poslední květnový víkend v Českém Krase?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 22.6.2025

přípravy na akci... - foto: Markéta Vlčková

přípravy na akci...
foto: Markéta Vlčková

nebyly vždy zcela komfortní (byla fakt zima) - foto: Lubomír Opat

nebyly vždy zcela komfortní (byla fakt zima)
foto: Lubomír Opat

zato proběhly s láskou - foto: Markéta Vlčková

zato proběhly s láskou
foto: Markéta Vlčková

našli jsme sírovec (Laetiporus sulphureus) - foto: Markéta Vlčková

našli jsme sírovec (Laetiporus sulphureus)
foto: Markéta Vlčková

ale i hříbky (Boletus edulis) - foto: Markéta Vlčková

ale i hříbky (Boletus edulis)
foto: Markéta Vlčková

nebo baňky (Sarcosphaera crassa) - foto: Drahomíra Hlinovská

nebo baňky (Sarcosphaera crassa)
foto: Drahomíra Hlinovská

v sobotu ráno bylo velmi chladno - foto: Markéta Vlčková

v sobotu ráno bylo velmi chladno
foto: Markéta Vlčková

tak jsme dojeli na místo a snažili se zahřát prací - foto: Michaela Beldová

tak jsme dojeli na místo a snažili se zahřát prací
foto: Michaela Beldová

...a když to nešlo - foto: Michaela Beldová

...a když to nešlo
foto: Michaela Beldová

...pomohli jsme si jinak - foto: Markéta Vlčková

...pomohli jsme si jinak
foto: Markéta Vlčková

stanoviště bylo většinu dne obležené - foto: Lubomír Opat

stanoviště bylo většinu dne obležené
foto: Lubomír Opat

z expozice - foto: Drahomíra Hlinovská

z expozice
foto: Drahomíra Hlinovská

věříme, že se líbila - foto: Markéta Vlčková

věříme, že se líbila
foto: Markéta Vlčková

i zahrádku jsme měli - foto: Markéta Vlčková

i zahrádku jsme měli
foto: Markéta Vlčková

a také fotografie zajímavých a vzácných druhů - foto: Drahomíra Hlinovská

a také fotografie zajímavých a vzácných druhů
foto: Drahomíra Hlinovská

poznávačku dospělí zvládli - foto: Markéta Vlčková

poznávačku dospělí zvládli
foto: Markéta Vlčková

a zkoušeli i úkoly pro děti - foto: Lubomír Opat

a zkoušeli i úkoly pro děti
foto: Lubomír Opat

a v neděli - foto: Markéta Vlčková

a v neděli
foto: Markéta Vlčková

hurá do Tetína - foto: Markéta Vlčková

hurá do Tetína
foto: Markéta Vlčková

připravit výstavku - foto: Lubomír Opat

připravit výstavku
foto: Lubomír Opat

tuhle výstavku - foto: Lubomír Opat

tuhle výstavku
foto: Lubomír Opat

uvítat veřejnost - foto: Markéta Vlčková

uvítat veřejnost
foto: Markéta Vlčková

a spáchat ekologickou osvětu - foto: Markéta Vlčková

a spáchat ekologickou osvětu
foto: Markéta Vlčková

což se snad podařilo - foto: Markéta Vlčková

což se snad podařilo
foto: Markéta Vlčková

z přednášky - foto: Helena Hofmeisterová

z přednášky
foto: Helena Hofmeisterová

Milí houboví nadšenci,

V květnu se nekoná příliš mnoho mykoakcí, protože ti prevíti houboví v tomto období nespolupracují příliš ochotně, ovšem něco se občas zadaří (viz seznam mykoakcí).

No a nám se jako každý rok prostě musel zadařit sběr hub na Evropský den chráněných území (EDCHÚ), který se konal v sobotu 24. 5. 2025, a aby toho nebylo málo, muselo nám zbýt dostatek hub „v dobrém celkovém stavu“, které bychom mohli vystavovat v neděli 25.5.2025 v komunitním centru Sv. Ludmily v Tetíně (viz plakát). Jaké byly přípravy? Jedním slovem náročné…

V loňském roce jsme se obávali, že nebudeme mít co vystavovat, ale nakonec byly podmínky tak příznivé, že jsme měli hub víc než dost, včetně spousty různých „hříbků“ (viz články). No, letos to tak slavné nebylo, ale o vyslovený propadák se naštěstí také nejednalo, i když sběr byl opět dobrodružný. Netrápil nás sice šílený lijavec, jako v loňském roce, zato ale nebylo nejtepleji (ani v den sběru ani v předchozích týdnech), což se na růstu mykorhizních druhů podepsalo poměrně negativně. Sucho nám zabilo ty ostatní a déšť na poslední chvíli to prostě nezachránil. Ale…Díky značnému nasazení většího počtu lidí a návštěvě rozličných lokalit všude možně po celém území ČR se nám přeci jen povedlo připravit důstojnou expozici, která čítala více než 110 druhů. A ano, jsme si vědomi faktu, že většina vystavovaných hub nevyrostla v Českém Krase, jenže houbám prostě neporučíš a rostou si kdy chtějí a kde chtějí.

A jak to celé probíhalo?

V sobotu na akci „Českým krasem za Hagenem“ jsme pro kontrolní bod č. 4 připravili výstavku hub, která má účastníky seznámit s jejich aktuálním růstem (nejen) v Českém krase a prezentaci fotografií zajímavých a vzácných hub Českého krasu, které nemůžeme vystavovat „živé“, protože buď zrovna nerostou anebo se nesmějí „trhat“.

Razítko nutné ke získání cílové odměny jsme samozřejmě a zcela v souladu s pravidly akce nedávali zadarmo. Pro dospělé a starší děti byla připravena jednoduchá určovačka těch nejběžnějších jarních druhů, pro děti mladšího školního věku rozpoznání anatomie houby a pro ty nejmenší prosté přiřazení modelu houby k obrázku. Nutno říci, že dospělí účastníci byli velmi hraví a často zkoušeli i úkoly pro děti a naopak, děti často zvládly úkoly pro dospělé lépe něž ti dospělí. Pravdou je, že někteří účastníci měli nějaký vnitřní problém se skutečností, že to razítko prostě zadarmo není, naštěstí jich nebylo mnoho. Zde bych poznamenala, že pokud jdete na akci zaměřenou na ekologickou osvětu, tak prostě musíte očekávat…ekologickou osvětu, sorry jako.

Abychom se nenudili, tak na závěr akce jsme přivítali naše staré známé z Dopravního podniku, ovšem tentokrát naštěstí nebylo třeba ani vlečného lana, ani kinedrylu (a jak jsme k naší radosti zjistili, příští rok se s nimi uvidíme zase - jen do nás kluci, vybavení máme pohotově a plánujeme upgrade v podobě torecanových čípků...no nic).

A co v neděli?

Inu což, houby jsme přestěhovali, některé se z trucu roztekly, ale povedlo se nám najít nové a lepší. Na výstavě v komunitním centru Sv. Ludmily jsme měli účast slušnou, vystavili jsme plus mínus stejně druhů jak den před tím a pokračovali jsme v zavedeném osvětovém kurzu. Novinkou byla přednáška o houbách a jejich ochraně, kterou jsme zařadili do odpoledního programu a která přilákala více než 20 lidí, což je vzhledem k času a místu konání skvělý výsledek, ve který jsme ani nedoufali. Obě akce se z našeho pohledu vydařily a doufáme, že pozitivní dojem si odnesli i návštěvníci. Děkujeme všem organizátorům za přípravu obou akcí a samozřejmě všem aktivním účastníkům za to, že se zajímají o přírodu a houby.

Těšíme se na další ročník,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na červnové vycházky ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 10.6.2025

hurá do pražských lesů a parků, snad v nich něco najdeme

hurá do pražských lesů a parků, snad v nich něco najdeme

Vážení přátelé hub,

pokud vás zaskočil plurál v nadpise a myslíte, že se jedná o překlep, pak věřte, že nejedná. Současná mykosituace je totiž nadmíru výtečná a my jsme se rozhodli ji vytěžit na maximum. Přistoupili jsme proto k bezprecedentnímu kroku a uchystali jsme pro vás nikoli jednu, ale hned dvě vycházky. Nechceme totiž promarnit tuto skvělou příležitost, tak si držme palce, aby to houby nepřestalo bavit předčasně a vydržely nám spolupracovat aspoň ještě těch 10 dní.

Kdy a kam vyrazíme?

V neděli 15.6.2025 jsme naplánovali dopolední vycházku do Klánovického lesa. Nepůjdeme ovšem tam, kam jsme zvyklí – rozhodli jsme se experimentovat, tak snad se nám experiment nevymstí. Sejdeme se kolem 10:00 na zastávce autobusu Sídliště Rohožník v Újezdě nad Lesy a půjdeme směr ulice Velimská až k lesu a dětskému hřišti, kde na nás mohou počkat řidiči (parkovat se tam dá, ale není tam až tak mnoho místa, takže si prosím ověřte další parkovací možnosti po okolí). Přesnou trasu plánovat nebudeme, půjdeme ad hoc podle situace a růstu, což má tu výhodu, že se nemusíme držet přesného plánu. Má to ovšem i drobnou nevýhodu – ti, co přijdou pozdě, nás budou hledat o něco složitěji než obvykle. No, takže prostě nechoďte pozdě.

Dopravní spojení:

Řidiči si poradí, rádi budou muset.

Pro ostatní:

Bus 250 ze zastávky Černý most: odjezd 9:36, příjezd 9:57 (na Čerňák snad všichni trefí). Bus 163 ze zastávky Depo Hostivař: odjezd 9:13, příjezd 9:43 (je to konečná metra A, to taky dáte). Bus 211 ze zastávky Nádraží Klánovice bohužel jede buď 9:07 (moc brzo) nebo 10:07 (moc pozdě). Takže ti, co by rádi vlakem, to budou mít komplikovanější.

A co dál?

Ve středu 18.6.2025 vyrazíme na podvečerní houbaření do Ládví. Tady jsme se naopak rozhodli neexperimentovat a držet se v loňském roce osvědčeného scénáře. Sejdeme se tedy stejně jako loni v 17:30 na zastávce "Ďáblický hřbitov", kam jezdí v několikaminutových intervalech autobusy ze stanice metra C – Ládví, případně se tam dá dojít od metra i pěšky, pokud jste akční. Trasa je dlouhá cca 3 km (viz mapka).

Ani jedna vycházka není „domácí úkol za trest“ a fakt to není na známky, takže kdykoliv budete mít pocit, že už stačilo, můžete se volně odpojit. Pokud by naopak někdo nestíhal „start“, může nás dojít později, vzhledem k předpokládanému růstu hub se budeme pohybovat „mykologickým tempem“ (které je v extrémní podobě cca 200 m/hod).

Obvyklá doba trvání víkendových vycházek je cca 3,5 hodiny (záleží na růstu hub, když rostou hodně, je to delší, když nerostou, tak kratší), těch odpoledních cca 2,5 hodiny (dtto) a délka trasy většinově nepřesahuje 3 km. Obě lokality jsou celkem přátelské i pro hůře mobilní a pro kočárky.

Na vycházky není nutné se registrovat, žádné zápisné nevybíráme.

Těšíme se na Vás,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS 2025

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 7.6.2025

pstřeňovec dubový (Buglossoporus quercinus) - foto: B. Bušek

pstřeňovec dubový (Buglossoporus quercinus)
foto: B. Bušek

pýchavka ježatá (Lycoperdon echinatum) - foto: B. Bušek

pýchavka ježatá (Lycoperdon echinatum)
foto: B. Bušek

pavučinec šípákový (Cortinarius splendificus) - foto: B. Bušek

pavučinec šípákový (Cortinarius splendificus)
foto: B. Bušek

hřib královský (Buryriboletus regius) - foto: L. Opat

hřib královský (Buryriboletus regius)
foto: L. Opat

Vážení přátelé a přítelkyně hub,

zveme vás na závěrečnou přednášku ČMS, jejímž tématem budou "Houby Prahy 2024". Přednáška se bude konat v úterý 10. 6. 2025.

Anotace k přednášce: Lubomír Opat a Jaroslav Landa vám představí druhy, které byly nalezeny na sledovaných lokalitách v roce 2024, a také několik dalších zajímavých hub, nalezených na území hlavního města Prahy (HMP) mimo tyto lokality. Ke sledovaným lokalitám patřily Klánovický les, Točná, Chuchle, Petřín, okolí Milíčovských rybníků a Výchoz Na Vrchách. Na území HMP se však nachází i řada dalších zajímavých lokalit, které občas navštěvujeme, neboť i zde je možné nalézt méně běžné nebo vysloveně vzácné druhy hub, a představíme z nich nějaké zajímavé nálezy.

K demonstraci hub: Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny – když si ta houba nebude podobná anebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit, a poputuje ad archivační nádoba). Snažte se rovněž houby k určení donášet dříve než v 17:45, kdy již začíná program a není časoprostor se určování věnovat.

Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k jarnímu cyklu přednášek ČMS 2025, které je zde.

Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 10. 6. 2025

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z květnové vycházky ČMS za houbami

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 31.5.2025

letohrádek Hvězda - foto: Lubomír Opat

letohrádek Hvězda
foto: Lubomír Opat

tak s chutí do toho - foto: Michaela Beldová

tak s chutí do toho
foto: Michaela Beldová

maskování vydrželo! - foto: Markéta Vlčková

maskování vydrželo!
foto: Markéta Vlčková

čirůvka májovka (Calocybe gambosa) - foto: Michaela Beldová

čirůvka májovka (Calocybe gambosa)
foto: Michaela Beldová

byla by další miloušká májovka ? - foto: Markéta Vlčková

byla by další miloušká májovka ?
foto: Markéta Vlčková

závojenka, kterou fakt nerozlouskneme - foto: Markéta Vlčková

závojenka, kterou fakt nerozlouskneme
foto: Markéta Vlčková

tak snad abychom pokračovali ne? - foto: Lubomír Opat

tak snad abychom pokračovali ne?
foto: Lubomír Opat

výklad o houbách - foto: Markéta Vlčková

výklad o houbách
foto: Markéta Vlčková

tak kde máš ty hříbky Mirku? - foto: Ivo Novotný

tak kde máš ty hříbky Mirku?
foto: Ivo Novotný

...tak tady nic...ani hříbek... - foto: Markéta Vlčková

...tak tady nic...ani hříbek...
foto: Markéta Vlčková

...tady taky nic, natož vláknice - foto: Markéta Vlčková

...tady taky nic, natož vláknice
foto: Markéta Vlčková

naše skupinka - foto: Markéta Vlčková

naše skupinka
foto: Markéta Vlčková

trochu s křížkem po funusu - stará hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius) - foto: Markéta Vlčková

trochu s křížkem po funusu - stará hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius)
foto: Markéta Vlčková

nejvíc cool houba - spálenka skořepatá (Kretzschmaria deusta) - foto: Martin Slavičínský

nejvíc cool houba - spálenka skořepatá (Kretzschmaria deusta)
foto: Martin Slavičínský

štítovka jelení (Pluteus cervinus) - foto: Martin Slavičínský

štítovka jelení (Pluteus cervinus)
foto: Martin Slavičínský

taky houba - káčovka penízková (Biscogniauxia nummularia) - foto: Markéta Vlčková

taky houba - káčovka penízková (Biscogniauxia nummularia)
foto: Markéta Vlčková

zástupce jedovatých hub - třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) - foto: Markéta Vlčková

zástupce jedovatých hub - třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare)
foto: Markéta Vlčková

Milí všichni,

byvše nenapravitelní optimisté, vydali jsme se 8. 5. 2025 za houbami do pražské Obory Hvězda. Počasí nám sice přálo, nicméně na účasti se podepsal prodloužený víkend. Sešlo se nás totiž necelých 30, což není mnoho. Na druhou stranu, díky tomu, že byl prodloužený víkend, nebylo ve Hvězdě tolik „cizích“ lidí, na kolik jsme zvyklí, což jsme ocenili.

Protože jsme si vědomi, že letošní jaro nepřineslo pro houby zrovna optimální podmínky, situaci jsme nepodcenili a den předem vyslali na lokalitu jednomužnou průzkumnou hlídku. No, hlídka dělala, co se dalo a všechny zajímavé nálezy (v počtu „kusů“ 3) pečlivě zamaskovala. K našemu překvapení maskování vydrželo a s ním i ty zamaskované houby.

Co nás tedy ve Hvězdě čekalo?

Téměř bezprostředně za hlavní branou se nalézají lokality čirůvky májovky (Calocybe gambosa). Do jedné z nich nám kvůli probíhající akci málem umístili toitoiku, naštěstí se asi o dva metry netrefili, uff. Vycházka tedy začala optimistickým plněním košíčků. Nalezli jsme zde i docela vzhledné závojenky, které mohly, ale nemusely být závojenkou podtrnkou. Tolik k optimistickému startu a dlužno podotknout, že to bylo na dlouhou dobu poslední místo, kde jsme viděli jedlé a ještě k tomu čerstvé houby. Následoval totiž přehled hub dřevních, a to jak nejedlých, jako je spálenka skořepatá (Kretzschmaria deusta) nebo káčovka penízková (Biscogniauxia nummularia), tak i těch jedovatých typu hlinák červenající (Hapalopilus nidulans) a třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare). Potěšily moc pěkné štítovky jelení (Pluteus cervinus), které sice maskování shodily, protože od středy dost vyrostly, naštěstí nám je nikdo nezrekvíroval. Postupně jsme došli k dalšímu májovkovišti, která nám někdo škodolibý zarovnal palivovým dřívím, no ale tři májovky z něj čouhaly.

U letohrádku Hvězda převzal velení Mirek Opat s příslibem, že teď budou konečně ty hříbky. Vyrazili jsme do jihozápadní prosluněné a teplé části Hvězdy, kde jsou hlavně dubohabřiny a není tam to protivné vysoké bylinné patro a břečťan, které nás trápí v části východní. Hříbky ovšem řekly ne a naše třicetimužná rojnice dopadla úplně stejně jako ta jednomužná ve středu. Na závěr jsme ještě rozvinuli rojnici v pruhu trávy od letohrádku k hlavní bráně, kde jsme doufali najít vláknici začervenalou (Inocybe erubescens), a taky nic. Našli jsme ovšem dalších několik májovkovišť a vycházku jsme tedy zakončili stejně optimisticky, jako jsme ji zahájili – příslibem večeře. Kompletní seznam všech hub, které jsme viděli a dokázali určit na místě je zde.

Bylo to moc příjemné a věříme, že si to všichni užili. Ladronku vám ukážeme někdy příště, až v ní něco poroste a nebude mít čerstvý slušivý sestřih (prostě se tam ve středu sekalo, takže houby, i kdyby tam byly, by byly asi dost pocuchané).

Těšíme se zase příště,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS 2025 - ZMĚNA PROGRAMU!

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 29.5.2025

holubinka vrhavka (Russula emetica) - foto: Markéta Vlčková

holubinka vrhavka (Russula emetica)
foto: Markéta Vlčková

holubinka bukovka (Russula heterophylla) - foto: Markéta Vlčková

holubinka bukovka (Russula heterophylla)
foto: Markéta Vlčková

holubinka zlatá (Russula aurea) - foto: Markéta Vlčková

holubinka zlatá (Russula aurea)
foto: Markéta Vlčková

Vážení přátelé,

jak už asi víte, Dr. Wipler má bohužel akutní povinosti, takže i na úterý 3.6. jsme museli zařadit "alternativní program" . Nebojte se ale, o nic nepřijdete. Přednášku Dr. Wiplera uslyšíte v podzimním cyklu, no a v tom jarním dostanete nečekanou možnost se od Ing. Filipa Zíky více dozvědět o holubinkách.

Anotace: Přednáška bude zaměřena na houby z rodu holubinka (Russula). Kromě obecných záležitostí o nich bude představeno cca 60 druhů, na které můžete narazit nejčastěji, či jsou jinak zajímavé. Přednáška není odborně zaměřena, naopak je určena milovníkům přírody a praktickým houbařům, kteří by si o holubinky chtěli obohatit svůj jídelníček.

K demonstraci hub: Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny – když si ta houba nebude podobná anebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit, a poputuje ad archivační nádoba). Snažte se rovněž houby k určení donášet dříve než v 17:45, kdy již začíná program a není časoprostor se určování věnovat.

Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k jarnímu cyklu přednášek ČMS 2025, které je zde. Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 3. 6. 2025.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na jarní cyklus přednášek 2025 - ZMĚNA PROGRAMU!

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 26.5.2025

z přípravy

z přípravy

z demonstrace hub

z demonstrace hub

z přednášky

z přednášky

Všechny příznivce hub zveme na jarní přednášky ČMS.

Přednášky se konají vždy v úterý od 17.45 do 19.35 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 12 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny, činí 40 Kč za osobu. Z některých přednášek bude pořízen záznam, který bude následně zveřejněn na našem YouTube kanále. Pořízení záznamu je možné pouze se souhlasem přednášejícího, a ne všichni přednášející s pořízením záznamu souhlasí. Změna programu může nastat v případě, že by přednášející akutně onemocněl. Pro tyto případy máme připraven rezervní program. Na případné změny programu upozorníme cestou našich webových stránek. Plakát ke stažení je k dispozici zde.

Přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub. Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:

Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme, přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené, ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé, ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.

Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).

Těšíme se na vaši účast,

Za ČMS, Markéta Vlčková

Podpořeno: DOT/54/12/024187/2024

datum téma přednášející
4.3. Růst hub v roce 2024 Aleš Vít (Praha)
11.3. Smrže České republiky; Přehled druhů a novinky z výzkumu smržů Jan Hodač (Praha), Irena Petrželová (Olomouc)
18.3. Tajemství baňky velkokališné Jan Borovička (Praha)
25.3. Kodexové houby II - jedovaté houby Markéta Vlčková (Praha)
1.4. Kodexové houby I - jedlé houby Petr Souček (Praha)
8.4. Příroda a houby mexického Yucatánu Filip Zíka (Praha)
15.4. Vyhlášení výsledků fotosoutěže 2024 Radim Dvořák (Praha)
22.4. Vzácné a nevšední nálezy hub z Prahy a okolí Bohumil Bušek (Praha), Jan Schneider (Praha)
29.4. Houbaření a ochrana hub; "Chránit nebo sníst?" Markéta Vlčková (Praha)
6.5. Houby Obory Kinských a okolí Daniel Kvasnička (Žehuň)
13.5. Houby PP Ratajské rybníky Jiří Burel (Jihlava)
20.5. členská schůze ČMS členové ČMS
27.5. Náhradní přednáška Markéta Vlčková (Praha)
3.6. Náhradní přednáška Filip Zíka (Praha)
10.6. Výsledky mykologického průzkumu vybraných lokalit Prahy v roce 2024 Lubomír Opat (Praha), Jaroslav Landa (Praha)
rezerva dle provozních možností ČMS členové ČMS

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na třináctou jarní přednášku ČMS 2025 - ZMĚNA PROGRAMU!

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 24.5.2025

hřib koloděj (Suillellus luridus) - foto: Markéta Vlčková, smíšený les, Praha.

hřib koloděj (Suillellus luridus)
foto: Markéta Vlčková, smíšený les, Praha.

Muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis) - foto: Markéta Vlčková, smíšený les, Praha

Muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis)
foto: Markéta Vlčková, smíšený les, Praha

Vážení přátelé,

myslíte, že třináctka je nešťastné číslo? Pak máte bohužel pravdu... Myslela jsem, že to prolomíme, ale kolega Hruška onemocněl, a na zítřek (27. 5. 2025) bude třeba zařadit rezervní přednášku. Popovídáme si tedy o jedlých jarních houbách a aktuálním růstu hub. O přednášku Pavla Hrušky na téma „Houby lip a dalších stromů“ samozřejmě nepřijdete, zařadíme ji do podzimního cyklu.

Aby toho nebylo málo, tak příští týden nedorazí ani Dr. Wipler, kterému v tom pro změnu brání pracovní povinnosti, které jsme v lednu při tvorbě programu nemohli předpokládat. Náhradní přednášky 3. 6. 2025 se ujme Ing. Filip Zíka. Ani o přednášku Dr. Wiplera nepřijdete - bude rovněž zařazena do podzimního cyklu 2025.

K demonstraci hub: Pokud budete chtít donést nějaké houby k demonstraci/určení, tak si dovolím připomenout "Pravidla pro zacházení s plodnicemi" k demonstraci: plodnice prosíme neokrajovat, jen jemně očistit a donášet je celé a neporušené a nenapadené mikromycety. Pokud vámi donesené plodnice toto nesplňují, nemusejí být k demonstraci vybrány (abych to přeložila do lidštiny – když si ta houba nebude podobná anebo bude vypadat nehezky, tak ji ukazovat prostě nebudeme, protože se často nedá ani přesně určit, a poputuje ad archivační nádoba). Snažte se rovněž houby k určení donášet dříve než v 17:45, kdy již začíná program a není časoprostor se určování věnovat.

Detaily o organizaci a místě konání naleznete v úvodním sdělení k jarnímu cyklu přednášek ČMS 2025, které je zde. Děkujeme a těšíme se na Vás v úterý 27. 5. 2025.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Ohlédnutí za EKOFESTem v Malešicích

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 18.5.2025

posbírali jsme, co se dalo (Auricula - auricularia judae) - foto: Markéta Vlčková

posbírali jsme, co se dalo (Auricula - auricularia judae)
foto: Markéta Vlčková

z přípravy - foto: Markéta Vlčková

z přípravy
foto: Markéta Vlčková

houby frčí - foto: Markéta Vlčková

houby frčí
foto: Markéta Vlčková

Milí všichni,

v sobotu 26.4.2025 jsme měli premiéru na EKOFESTU, který se konal v Malešickém parku. Akce to byla rozhodně zajímavá a stojící za návštěvu. Svá "Ekotémata" tu prezentovalo 70 různých společností. K vidění byly různé zajímavosti, od hadů, přes běžnou faunu našich lesů po nové způsoby recyklace, a tak bych mohla pokračovat.

My jsme pochopitelně ukazovali houby a můžeme říci, že se náš stánek těšil velmi dobré návštěvnosti (lepší měl už snad jen stánek s pivem). Houby prostě táhnou a lidé se o ně zajímají a my jsme měli pro prezentaci připraveno více než 50 duhů (seznam zde). Jen je škoda, že i zde jsme zjistili, že houby táhnou hlavně jako artikl konzumní (najdu a sním), nikoliv jako artikl ekologicky významný. Nicméně věříme, že se nám toto většinové vnímání hub podaří časem zlomit.

Děkujeme organizátorům za pozvání a těšíme se na příští ročník.

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Jak „houbožrouti“ odemykali les na Broumovsku?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 18.5.2025

čas odstartovat - foto: Markéta Vlčková

čas odstartovat
foto: Markéta Vlčková

První zářez - křehutky - foto: Markéta Vlčková

První zářez - křehutky
foto: Markéta Vlčková

černorosol zdraví Brno - foto: Markéta Vlčková

černorosol zdraví Brno
foto: Markéta Vlčková

skorovlasy (Exidiopsis effusa) - foto: Radim Dvořák

skorovlasy (Exidiopsis effusa)
foto: Radim Dvořák

cílová destinace - tak uvidíme co uvidíme - foto: Markéta Vlčková

cílová destinace - tak uvidíme co uvidíme
foto: Markéta Vlčková

strmělka ojíněná (Rhizocybe pruinosa) - foto: Radim Dvořák

strmělka ojíněná (Rhizocybe pruinosa)
foto: Radim Dvořák

10 v jednom, fakt cool - foto: Markéta Vlčková

10 v jednom, fakt cool
foto: Markéta Vlčková

klanilístka obecná (Schizophyllum commune ) - foto: Markéta Vlčková

klanilístka obecná (Schizophyllum commune )
foto: Markéta Vlčková

krásná čerstvá spálenka (Kretzschmaria deusta) - foto: Markéta Vlčková

krásná čerstvá spálenka (Kretzschmaria deusta)
foto: Markéta Vlčková

nejsem hříbek, i když tak můžu vypadat (Polyporus ciliatus) - foto: Markéta Vlčková

nejsem hříbek, i když tak můžu vypadat (Polyporus ciliatus)
foto: Markéta Vlčková

společně skoro v cíli - foto: Jan Wipler

společně skoro v cíli
foto: Jan Wipler

Popravdě, poněkud „nehoubožroutsky“, jedlé houby se totiž k neradosti pořadatele rozhodly nespolupracovat. Ale co už. Letošní jaro je z hlediska hub tak nějak střídavě přející/nepřející. Někde to roste krásně, ovšem většina lidí zatím, pokud vím, spíš „ostrouhala“ než „sklízela“. Proto se počítá každý pozitivní houbolovný střípek, kterým vycházka na trase Malé Svatoňovice – Radvanice rozhodně byla a Dr. Wipler se nemá zač stydět, protože jím organizovaná vycházka byla velice příjemná a minimálně 30 druhů hub jsme po cestě viděli. No přátelé, kdo z vás to 19.4. má?

Prošli jsme se krásnou přírodou, počasí nám velmi přálo a ani s těmi houbami to nebylo za nula bodů, byť jich nebylo mnoho. Většinově jsme pravda viděli druhy dřevní, ovšem i ty jsou roztomilé a pro přírodu důležité. No a zapalovací trik s troudnatcem pásovaným prostě neomrzí. Nevíte, o co jde? Tak jste buď nedávali pozor, anebo jste tam nebyli. Z jedlých druhů jsme potkali křehutku hnědošedou jarní (Psathyrella spadiceogrisea), tmavobělku žlutavou (Melanoleuca cognata), penízovku provázkovou (Strobilurus stephanocystis) a několik různých rosolovitých hub (ty jsou pravda jedlé jen v Brně, ale to je jiná věc). Navíc, díky tomu, že nás ty jedlé houby moc nerušily, Radim měl aspoň čas tulit se k "ledovým vlasům" (Exidiopsis effusa) ve fázi odpočinku. Jak to dopadlo, můžete vidět na přiložené fotografii.

Cílové sukcesní kaliště tentokrát nebylo příliš spolupracující, ale nalezli jsme tam k naší radosti ještě celkem živou strmělku ojíněnou (Rhizocybe pruinosa) a jedno úplně malinké ušíčko černé (Pseudoplectania nigrella), které nám rozhodně projasnilo den. Navíc tam byl padlý kmen, na kterém Dr. Wipler určil přesně 10 druhů různých lignikolních hub. Za mě je balíček 10 v jednom naprostá pecka.

Každopádně, Dr. Wipler neproplýtval žádnou šanci a když nebylo mnoho „regulérních“ hub“, věnoval svoji pozornost aspoň těm „polohoubám“, tedy lišejníkům. Pravděpodobně trénoval na lichenologickou vycházku, která ho čekala o týden později. Občerstvovací stanice byla rovněž velmi dobře vybraná a velikonoční jehněčí menu více než potěšilo.

Těšíme se na další akci!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pojďte s námi na májovou vycházku!

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 7.5.2025

Usedlost Ladronka - foto: Markéta Vlčková

Usedlost Ladronka
foto: Markéta Vlčková

Letohrádek Hvězda - foto: Markéta Vlčková

Letohrádek Hvězda
foto: Markéta Vlčková

Vnadidlo - foto: Markéta Vlčková

Vnadidlo
foto: Markéta Vlčková

Milí přátelé,

Máte pocit, že je květen na houby? To nejste sami, my ten pocit míváme každoročně také. Nicméně, ani tento pocit by neměl vést k rezignaci, proto jsme se rozhodli dne 8.5.2025 uspořádat další vycházku za houbami. Kam vyrazíme? Nu, to ještě nevíme – buď to bude Ladronka, nebo Hvězda (aktuální průzkum bojem hovoří lehce ve prospěch Hvězdy, neboť na Ladronce kromě májovek není nic a ve Hvězdě nikdo nebyl, takže je teoreticky „nadějnější“).

Ale dosti pesimismu. Sejdeme se v 10:00 na zastávce tramvaje „Vypich“ směr „Bílá hora“ a uvidíme, co uvidíme.

Těšíme se na vás!

Markéta Vlčková & Filip Zíka.

PS: Pivo pravděpodobně seženem aj tam, aj tam.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 1 / 39, články 1 - 10 / 383

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Červnové myko exkurze v Praze

Jak se stát členem ČMS nebo objednat časopis Mykologický sborník?

Příspěvky a předplatné 2025

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Mykologické akce 2025

Sledujte průběžně aktualizovaný seznam.

Pozvánky a propozice Vámi pořádaných akcí zasílejte na adresu .

Varování před "cukrovinkami" s muscimolem

ČMS důrazně varuje před požíváním různých komerčně dostupných cukrovinek, které obsahují různé extrakty z hub a které bývají označeny jako "magic", "psychedelic", "legal" a podobně. Více informací nejdete ve výše odkazovaném článku.

Akce ČVSM "Krása papíru"

Možnost dokoupit starší i novější čísla České mykologie / Czech Mycology a Mykologických listů na doplnění knihovny - více informací zde.

Kudy z nudy?

Naše akce nyní najdete také na portálu CzechTourism Kudy z nudy.

Kudyznudy.cz – tipy na výlet

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Agaricus augustus
pečárka císařská

Ramaria fumigata
kuřátka zakouřená

Ramaria bataillei
kuřátka Batailleova

Ramaria parabotrytis
kuřátka načervenalá

Phellinus pomaceus
ohňovec ovocný

Agrocybe pediades
polnička polokulovitá

Phaeolus schweinitzii
hnědák Schweinitzův

Coprinellus domesticus
hnojník domácí

Amanita ceciliae
muchomůrka šupinatá

Rhizopogon roseolus
kořenovec načervenalý

Hydropus subalpinus
ronivka podhorská

Marasmius wettsteinii
špička Wettsteinova

Agrocybe praecox
polnička raná

Steccherinum ochraceum
ostnateček okrový

Agaricus bernardii
pečárka nepříjemná

Hygrophorus pustulatus
šťavnatka tečkovaná

Puccinia punctiformis
rez pcháčová

Puccinia punctiformis
rez pcháčová

Ramaria botrytis
kuřátka květáková

Puccinia punctiformis
rez pcháčová

Flammula alnicola
plaménka olšová

Nectria coccinea
rážovka šarlatová

Panaeolus papilionaceus
kropenatec motýlovitý

Puccinia dioicae
rez ostřicová

Puccinia phragmitis
rez rákosová

Clavulina cinerea
kuřátečko popelavé

Neonectria ditissima
rážovka rakovinová

Puccinia urticata
rez kopřivová

Volvariella gloiocephala
kukmák okázalý

Neolentinus schaefferi
houževnatec pohárovitý

Diatrypella favacea
polštářnatka březová

Phlebia rufa
žilnatka proměnlivá

Phlebia rufa
žilnatka proměnlivá

Ceriporia griseoviolascens
pórnatka šedofialová

Thekopsora areolata
rez smrkových šišek

Agrocybe praecox
polnička raná

Heterobasidion annosum
kořenovník vrstevnatý

Cyathus olla
číšenka hrnečková

Antrodia rene-hentic
outkovka listnáčová

Uromyces ficariae
rez orsejová

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .