ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 1 / 33, články 1 - 10 / 328

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

článek  Jak dopadl červencový „vycházkový experiment“?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 21.7.2024

letohrádek Hvězda v létě - foto: Milada Příkosická

letohrádek Hvězda v létě
foto: Milada Příkosická

scházíme se na startovní pozici - foto:Markéta Vlčková

scházíme se na startovní pozici
foto:Markéta Vlčková

bylo nás dost na solidní rojnici - foto: Markéta Vlčková

bylo nás dost na solidní rojnici
foto: Markéta Vlčková

naše oblíbené duby si tentokrát moc hrát nechtěly - foto: Markéta Vlčková

naše oblíbené duby si tentokrát moc hrát nechtěly
foto: Markéta Vlčková

hřib Engelův (Xerocomellus engelii) nás přkvapil místem výskytu - foto: Markéta Vlčková

hřib Engelův (Xerocomellus engelii) nás přkvapil místem výskytu
foto: Markéta Vlčková

takhle...jíst ho nikdo nechtěl - foto: Drahomíra Hlinovská

takhle...jíst ho nikdo nechtěl
foto: Drahomíra Hlinovská

hledáme hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus) - foto: Markéta Vlčková

hledáme hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus)
foto: Markéta Vlčková

a skutečně jsme ho našli - foto: Drahomíra Hlinovsklá

a skutečně jsme ho našli
foto: Drahomíra Hlinovsklá

z průzkumu lipové aleje - foto: Markéta Vlčková

z průzkumu lipové aleje
foto: Markéta Vlčková

to zamrzí - foto: Markéta Vlčková

to zamrzí
foto: Markéta Vlčková

holubinka, kterou jsme neurčili, ale je hezká - foto: Milada Příkosická

holubinka, kterou jsme neurčili, ale je hezká
foto: Milada Příkosická

holubnka podmračná (Rusula parazurea) - foto: Markéta Vlčková

holubnka podmračná (Rusula parazurea)
foto: Markéta Vlčková

Muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis) - foto: Markéta Vlčková

Muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis)
foto: Markéta Vlčková

muchomůrka zelená (Mamanita phaloides) - foto: Markéta Vlčková

muchomůrka zelená (Mamanita phaloides)
foto: Markéta Vlčková

voskovka kuželovitá (Hygrocybe conica) - foto: Drahomíra Hlinovská

voskovka kuželovitá (Hygrocybe conica)
foto: Drahomíra Hlinovská

číšenka rýhovaná (Cyathus striatus) - foto: Markéta Vlčková

číšenka rýhovaná (Cyathus striatus)
foto: Markéta Vlčková

plodnice čechratice černohňaté byly velké - foto: Markéta Vlčková

plodnice čechratice černohňaté byly velké
foto: Markéta Vlčková

lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) je něco jako Reishi - foto: Markéta Vlčková

lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) je něco jako Reishi
foto: Markéta Vlčková

z demonstrace nalezených hub - foto: Markéta Vlčková

z demonstrace nalezených hub
foto: Markéta Vlčková

šišky evidentně chutnají - Foto: Markéta Vlčková

šišky evidentně chutnají
Foto: Markéta Vlčková

Zdravíme členskou základnu i spřátelené houbařstvo,

ti z vás, kteří jsou s námi dlouho, již vědí, že vycházky v Praze přes léto ČMS obvykle nepořádá. Má to několik důvodů, ovšem hlavní z nich je, že v tomto období (tedy cca od konce května do poloviny září) bylo v Praze v posledních dvou pětiletkách takové vedro a sucho, že tu prakticky nerostla ani tráva, natož houby. Pokud už náhodou zapršelo a houby se uvolily fruktifikovat (rozuměj růst), byla perioda růstu tak krátká, že jsme prostě a jednoduše nic svolat nestihli. V letošním létě jsme se to pokusili zlomit a první vlaštovkou byla podvečerní vycházka do obory Hvězda, která se konala dne 17. 7. 2024. Co všechno nás na ní potkalo, co jsme naopak potkali my a jaké postřehy jsme učinili, se dozvíte dále.

Nesešlo se nás tolik, jako třeba v prosinci, bylo nás pouze na dvacet (plus jeden čtyřnohý kamarád), což je asi pochopitelné, protože většina lidí je různě po dovolených. Hub jsme oproti pondělnímu průzkumu, který byl realizován pouze dvěma jedinci (mojí maličkostí a panem jednatelem ČMS) našli řádově podstatně více. První postřeh tedy zní: „Dvojmužná rojnice je méně efektivní než dvacetimužná rojnice“ (kdo by to byl řekl…).

Pokud jde o druhové spektrum, prakticky nevybočovalo z očekávání a z běžného standardu, který se dá ve Hvězdě najít. Některé druhy zaujaly více, některé méně, řadu druhů jsme samozřejmě v terénu nebyli schopni určit přesně do druhu, protože to ani není možné.

Z hřibovitých druhů bylo hodně „babek“, identifikovali jsme s jistotou hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) a hřib Engelův (Xerocomellus engelii), který dokonce vytvořil romantické zátiší s odpadkovým košem (možná tam byly i nějaké další babky, ale ty už jsme nebyli v terénu schopni spolehlivě určit do druhu). Dále se vyskytovalo solidní množství hřibů kolodějů (Suillellus luridus) a hřibů plstnatých (Xerocomus subtomentosus), našli jsme i slušný počet hřibů přívěskatých (Butyriboletus appendiculatus), které jsou pro teplé listnaté porosty typické, a hřibů žlučníků (Tylopilus felleus), které jsou pro tyto porosty naopak netypické. Veřejnost samozřejmě hřibovité houby zajímají nejvíc a jsou i oblíbené ke konzumaci, proto jsme doufali, že nadějná lipová alej, kde bylo v pondělí množství mladých kolodějů, poskytne účastníkům slušný úlovek do omáčky. No tak ta alej byla, pokud jde o hřibovité houby, vyluxovaná dokonale (včetně hřibů medotrpkých; Caloboletus radicans – přejeme luxovači dobrou chuť :-P). Ani by to nevadilo, protože rozhodně nemáme monopol na sběr hub k jídlu, kdybychom potom nenašli ty koloděje vyskládané na lavičce, kde je někdo zanechal z důvodů, kterým moc nerozumíme, a kde už chudáčci postupně vadli (a k jídlu se tedy nehodili). Druhý postřeh zní: „Musíme vylepšit osvětu“.

Z ostatních mykorhizních druhů byly nějaké ty holubinky (které jsme určovali se střídavými úspěchy), ryzec krátkonohý (Lactarius acerrimus) a jednotlivé plodnice muchomůrek, z nichž jednoznačně nejmilejší byla muchomůrka šiškovitá (Amanita strobiliformis), i když to byla slovy naší zdravotní sestřičky „zámora“ (měla sotva 5 cm, což je v porovnání s téměř 40 cm plodnicí, kterou jsme koncem května ukazovali v Tetíně fakt těžký podmírák). Jedovaté druhy byly zastoupeny vláknicemi z okruhu vláknice kuželovité (Inocybe rimosa) a bylo jich tolik, že by to stačilo na solidní otravu pro několik dospělých lidí. Viděli jsme i vláknici Godeyovu (Inocybe godeyi) a třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare). Muchomůrku zelenou (Amanita phalloides), kterou vždy chceme veřejnosti představit, aby si ji všichni, co ji neznají nakoukali, jsme bohužel nalezli až po ukončení vycházky při cestě k nejbližší občerstvovně, kdy už s námi žádná veřejnost nebyla. Faktem sice je, že ve Hvězdě moc ochotně nevyrůstá, ale ať tak nebo tak, třetí postřeh zní: „Murphyho zákony platí“.

Z dalších druhů veřejnost zaujala voskovka kuželovitá (Hygrocybe conica), která je sice běžná, ale trávníky, ve kterých obvykle roste, hezky zdob,í a číšenka rýhovaná (Cyathus striatus), která je rovněž hezká a o které by na první pohled méně poučení houbaři vůbec neřekli, že se jedná o houbu. Zaujaly rovněž čechratice črnohuňaté (Paxillus atrotomentosus), které zdatně imitují hřiby hnědé (Imleria badia), a nalezli jsme i lesklokorku lesklou (Ganoderma lucidum) která je příbuzná s tzv. "reishi". Velitele výpravy a jeho pomocníky nad jiné zaujal blíže neurčený kukmák (byl hezký, ale co to bylo jsme nerozlouskli) a také jedna drobná štítovka (dtto). Kompletní seznam nálezů je přiložen zde. Pokud jde o fotodokumentaci, tak i u hub se bohužel budete muset spokojit s mobilovkami. Hlavní a víceméně jediný fotograf akce někde potratil foťák (naštěstí to zachránily Milada s Drahomírou a jejich přístroje). Čtvrtý postřeh zní: „Stativ bez foťáku je vám k ničemu“.

Vycházku jsme zakončili demonstrací nalezených druhů, kterých bylo více než 60, a které se ujal velitel výpravy Filip Zíka. Pojal to jako vždy hezky a stručně, většina účastníků jej sledovala se zaujetím, jen náš čtyřnohý přítel se poněkud nudil, tak se zařídil po svém. Pátým postřehem bylo, že nejen Eda žere šišky, když se nudí. Demonstrace přilákala i jednoho náhodného kolemjdoucího, ze kterého se, věříme, brzy stane náš člen.

Doufáme, že si vycházku všichni užili, a pokud to podmínky jen trochu umožní, uspořádáme v průběhu srpna další.

Ať nám i nadále rostou!

Markéta Vlčková

PS: Je poněkud trapné, když se amatérka pokouší o výklad o houbách profesionálce (tímto se amatérka pokorně omlouvá a doufá, že si to profesionálka s námi užila), takže poslední postřeh zní: „Velitel výpravy by měl prvního důstojníka upozornit, že tu máme profesionální kontrolu zvenčí, aby první důstojník nebyl za blbce:-)“

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na červencovou vycházku za houbami

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 13.7.2024

letohrádek Hvězda - foto: Markéta Vlčková

letohrádek Hvězda
foto: Markéta Vlčková

návnada z června 2024 (Boletus edulis) - foto : Markéta Vlčková

návnada z června 2024 (Boletus edulis)
foto : Markéta Vlčková

klubající se koloděje (Suillellus luridus) - foto: Markéta Vlčková

klubající se koloděje (Suillellus luridus)
foto: Markéta Vlčková

přerostlý hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus) - foto: Markéta Vlčková

přerostlý hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus)
foto: Markéta Vlčková

rozšlápnutý hřib medotrpký (Caloboletus radicans) - foto: Markéta Vlčková

rozšlápnutý hřib medotrpký (Caloboletus radicans)
foto: Markéta Vlčková

mapka plánované trasy

mapka plánované trasy

Zdravíme všechny jednice s afinitou k houbám,

počasí sice celkově nestojí za nic, ovšem pro houby by mohly vzniknout příznivé podmínky. Proto si vás dovolujeme pozvat na červencovou odpolední vycházku do obory Hvězda. Vycházku jsme naplánovali na středu 17. 7. 2024. Sraz bude jako vždy před hlavní bránou, mezi 17:15 – 17:25, v 17:30 odstartujeme. Trasu naplánujeme asi za pochodu, a nebo dle mého zítřejšího průzkumu (na který doufám nebudu příliš líná). Co uvidíme je otázkou, ale letos v červnu to ve Hvězdě celkem jelo.

Těšíme se na vás,

Markéta Vlčková & Filip Zíka

Edit po pondělním průzkumu (v neděli jsem nakonec líná byla): houby se tam klubou, což je dobrá zpráva. Buď nám do středy vydrží a ideálně se i trochu rozrostou a nebo nám je nějaký záškodník rozšpale tak, jako ty nebohé radoušky (viz fotky). Přikládám i orientační mapku trasy. Mmch malý přívěskáč Mirek Opat velmi důmyslně zamaskoval, ale to je nepublikovatelné...ten velký do středy asi bohužel nevydrží, tak sem dávám aspoň mobilovku.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Jak se nám selo se sv. Prokopem?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 6.7.2024

Teraz? - foto: Markéta Vlčková

Teraz?
foto: Markéta Vlčková

Teraz! - foto: Markéta Vlčková

Teraz!
foto: Markéta Vlčková

v parku jsme rozvinuli rojnici... - foto: Markéta Vlčková

v parku jsme rozvinuli rojnici...
foto: Markéta Vlčková

...prozkoumali jsme stromy... - foto: Markéta Vlčková

...prozkoumali jsme stromy...
foto: Markéta Vlčková

...a našli jsme jednu lesklokorku - foto: Markéta Vlčková

...a našli jsme jednu lesklokorku
foto: Markéta Vlčková

lesklokorka pryskyřičnatá (Ganoderma resinaceum) - foto: Markéta Vlčková

lesklokorka pryskyřičnatá (Ganoderma resinaceum)
foto: Markéta Vlčková

...a druhou lesklokorku - foto: Markéta Vlčková

...a druhou lesklokorku
foto: Markéta Vlčková

lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) - foto: Václav Matějka

lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)
foto: Václav Matějka

zastávka u sv. Prokopa - foto: Markéta Vlčková

zastávka u sv. Prokopa
foto: Markéta Vlčková

diskuze nad nálezem (ryzce) - foto: Markéta Vlčková

diskuze nad nálezem (ryzce)
foto: Markéta Vlčková

bez špekáčků by to nešlo - foto: Markéta Vlčková

bez špekáčků by to nešlo
foto: Markéta Vlčková

minivýstavka byla dost maxi - foto: Markéta Vlčková

minivýstavka byla dost maxi
foto: Markéta Vlčková

sice nejsme všichni, ale i tak je nás tu až kam - foto: Gabriela Kárníková

sice nejsme všichni, ale i tak je nás tu až kam
foto: Gabriela Kárníková

kde se vzaly, tu se vzaly syrovinky (Lactarius volemus) - foto: Markéta Vlčková

kde se vzaly, tu se vzaly syrovinky (Lactarius volemus)
foto: Markéta Vlčková

krásnorůžek rohovitý (Calocera cornea) - foto: Václav Matějka

krásnorůžek rohovitý (Calocera cornea)
foto: Václav Matějka

špička kolovitá (Marasmius rotula) - foto: Václav Matějka

špička kolovitá (Marasmius rotula)
foto: Václav Matějka

číšenka rýhovaná (Cyathus striatus) - foto: Markéta Vlčková

číšenka rýhovaná (Cyathus striatus)
foto: Markéta Vlčková

dřevnatka mnohotvárná (Xylaria polymorpha) - foto: Václav Matějka

dřevnatka mnohotvárná (Xylaria polymorpha)
foto: Václav Matějka

ryzec, který nás velmi zaujal - foto: Markéta Vlčková

ryzec, který nás velmi zaujal
foto: Markéta Vlčková

kozák dubový (Leccinellum crocipodium) - foto: Václav Matějka

kozák dubový (Leccinellum crocipodium)
foto: Václav Matějka

hřib Fechtnerův (Butyriboletus fechtneri) - foto: Markéta Vlčková

hřib Fechtnerův (Butyriboletus fechtneri)
foto: Markéta Vlčková

hřib příživný (Pseudoboletus parasiticus) - foto: Markéta Vlčková

hřib příživný (Pseudoboletus parasiticus)
foto: Markéta Vlčková

holubinka nejvonnější (Russula fragrantissima) - foto: Markéta Vlčková

holubinka nejvonnější (Russula fragrantissima)
foto: Markéta Vlčková

lesklík křehký (Leocarpus fragilis) - foto: Markéta Vlčková

lesklík křehký (Leocarpus fragilis)
foto: Markéta Vlčková

Milé houbařstvo,

v pátek 5. 7. kolegové z MK Choceň odemykali ve svém rajónu hlavní houbařskou sezónu a my jsme měli to štěstí, že jsme mohli být při tom. A pozor, setí hub se sv. Prokopem slavilo letos 25., tedy čtvrtkulaté narozeniny. Musíme říci, že zahájit mykologickou vycházku v hospodě je z našeho pohledu inovativní, ale také dost odvážné. Za jistých okolností totiž hrozí riziko, že se vůbec neodstartuje. Naštěstí to měl předseda MK Choceň pevně v rukou: za deset minut půl jedenácté zavelel k odchodu a dalších pět minut všichni účastníci čekali v pozoru, s jednou nohou ve třmeni, až zavelí: „Teraz!“ No, udělal nám to napínavé a zavelel až v 10:33, ale to je v pořádku – lidi je třeba udržovat ve střehu.

V počtu téměř pěti desítek jedinců jsme vyrazili přes Zámecký park vstříc zajímavým zážitkům. Vzhledem k mizernému růstu hub napříč republikou nebyla naše mykologická očekávání velká, ovšem výsledek nás přesvědčil o staré pravdě, že by člověk neměl předjímat, ale měl by si vše ověřit v praxi. Pravda, v tom parku toho mnoho nebylo, ovšem když jsme došli k piedestalu sv. Prokopa (bez Prokopa) a pokračovali dál do zapojeného lesa, mykosituace se výrazně vylepšila a na finální zastávce, vzdálené od startu něco málo přes dva kilometry, se sešlo druhů hub až nečekaně mnoho. Celkově se na výstavce sešlo téměř 100 různých druhů. Nechceme však podávat zavádějící informace – počet druhů byl pěkný, ovšem pokud jde o jednotlivé plodnice, už to tak skvělé nebylo. Rozhodně to nebylo tak, že by v lese byla houba na houbě, naopak, musely se dost hledat a plodnic od jednotlivých druhů (až na výjimky) nebylo mnoho. Na druhou stranu, aspoň pár hezkých plodnic k jídlu se najít podařilo.

A co jsme potkali zajímavého? Kromě obvyklého spektra hub, které jsou všudezdejší a které jsme víceméně čekali i za ne zcela příznivých růstových podmínek, jsme nalezli i pár zajímavostí, byť se většinou nejednalo o žádné vyslovené špeky. V parku zaujaly lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum) a lesklokorka pryskyřičnatá (Ganoderma resinaceum). V zapojeném listnatém lese pak ryzec ze sekce Plinthogali, o kterém je domněnka, že by mohlo jít o ryzec křídlatovýtrusý (Lactarius pterosporus), hřib přívěskatý (Butyriboletus appendiculatus), kozák dubový (Leccinellum crocipodium) a hřib Fechtnerův (Butyriboletus fechtneri). Pěkný by byl i hřib příživný (Pseudoboletus parasiticus), kdyby byl větší než půl cenťáku. Houbou, která dokázala projasnit den Martinovi Křížovi, se pak stala holubinka nejvonnější neboli marcipánová (Russula fragrantissima) – ona tedy není nijak zvlášť krásná, ale hezky voní. Některým dalším účastníkům projasnila den roztomilá hlenka, konkrétně lesklík křehký (Leocarpus fragilis), ovšem jsme si vědomi, že to není houba, takže je trochu podvod ji tu ukazovat. Snad nám čtenářstvo odpustí.

Po tom, co jsme si u pergoly v cílové destinaci, kde byl i pojízdný pivní bar (díky za něj), opekli buřty, jsme se vydali zpět tam, odkud jsme přišli, tzn. do restaurace Splav na další pivo a pozdní oběd (nebo časnou večeři, jak kdo chce). Závěrem: bylo to krásné, těšíme se na další ročník a všichni, kdo můžete, určitě přijďte, stojí to za to!

Vaše redakce

PS: kdyby někdo toužil po společné fotce, nechť napíše na marketa.vlckova@myko.cz.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na "Setí hub se svatým Prokopem" - POZOR ZMĚNA MÍSTA SRAZU!

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 1.7.2024

návnada... - foto: Eva Randová

návnada...
foto: Eva Randová

Vážení příznivci hub a houbaření,

Mykologický klub Choceň vás všechny zve na tradiční setí hub se sv. Prokopem. Akce, která letos slaví čtvrtkulaté 25. výročí, se bude konat v pátek 5. 7. 2024. Dnes se knám dotala informace, že místo srazu se změnilo (původní tedy NEPLATÍ), sraz je sraz mezi 9 - 10. hodinou ranní (takže fakt, že to není nic pro "sovy" platí), ovšem odstaruje se z restaurace Splav, a to (snad v původně avizovaných) 10:30. Mapku s příchodem od vlakového nádraží přikládáme - trasa o délce 1 km prochází parkem směrem k muzeu (Choceňskému zámku), pokračuje přes kruhový objezd a proti proudu Tiché Orlice směrem k parku Peliny. Vedle pivovaru se nachází restaurace Splav. Ostatní program procházky se nemění, detaily naleznete v přiložené pozvánce.

Vaše redakce.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Ještě nemáte památeční číslo Mykologického sborníku?

sekce  Časopis

autor článku  Markéta Vlčková, 27.6.2024

titulní strana vypadá nestandardně - grafika: Tomáš Opat

titulní strana vypadá nestandardně
grafika: Tomáš Opat

z publikovaných fotografií (hřib satan) - foto: Martin Kříž

z publikovaných fotografií (hřib satan)
foto: Martin Kříž

populárně naučné články jsme doplnili ilustracemi Josefa Černého

populárně naučné články jsme doplnili ilustracemi Josefa Černého

Z výstavy MK Klatovy

Z výstavy MK Klatovy

a nějaké to překvapení (spoiler) - ilustrace: Miroslav Kemel

a nějaké to překvapení (spoiler)
ilustrace: Miroslav Kemel

Vážení houbofilové,

jak jistě víte, začátkem letošního roku ke stému výročí Mykologického sborníku, vyšlo památeční "čtyřčíslo". Co v této jubilejní tiskovině najdete? Kromě odborných článků a článků populárně naučných i trochu té historie, nostalgie a také informace o aktuálním dění ve spřátelených mykologických uskupeních napříč republikou (obsah v pdf ke stažení zde). V neposlední řadě sborník pochopitelně obsahuje i několik překvapení. Neváhejte si tedy náš stý ročník objednat.

Jak to udělat? Objednávku můžete učinit přes náš objednávkový formulář, nebo na adrese sekretariat@myko.cz. Alternativně si můžete sborník zakoupit v naší poradně, nebo na akcích, které pořádáme.

Cena jednoho výtisku je 200 Kč (pro členy ČMS 150 Kč), plus poštovné a balné.

Vaše redakce.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z jarní výstavy hub v Tetíně

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 16.6.2024

cestou pobrat co se dá - foto: Markéta Vlčková

cestou pobrat co se dá
foto: Markéta Vlčková

donáška hub - foto: Markéta Vlčková

donáška hub
foto: Markéta Vlčková

akční příprava - foto: Lubomír Opat

akční příprava
foto: Lubomír Opat

finální nikoliv odpočet, ale kontrola - foto: Markéta Vlčková

finální nikoliv odpočet, ale kontrola
foto: Markéta Vlčková

z expozice - foto: Markéta Vlčková

z expozice
foto: Markéta Vlčková

o akci byl zájem - foto: Lubomír Opat

o akci byl zájem
foto: Lubomír Opat

i kolegové botanici se přišli podívat - foto: Markéta Vlčková

i kolegové botanici se přišli podívat
foto: Markéta Vlčková

skoro kompletní organizační tým (bez sojek a vlků) - foto: Markéta Vlčková

skoro kompletní organizační tým (bez sojek a vlků)
foto: Markéta Vlčková

Milí příznivci hub,

poslední květnový víkend byl, jak možná víte, doslova nabit akcemi (a nemyslím tím jen hokej). Ze sobotní „kontroly bodu 4“ v rámci EDCHÚ (viz zde), jsme plynule přešli k první letošní výstavě hub, která se konala v neděli 26. 5. 2024 v komunitním centru sv. Ludmily v Tetíně.

Co k tomu říci? Dobrodružné to zas tak moc nebylo. Všechny dobrodružné události se nám staly už den až dva před tím (bouřku na závěr, která způsobila takový poryv větru, že kolegu Opata ošklivě pokousala vrata, nepočítám, naštěstí to přežil jen s pohmožděninami). Každopádně jsme se snažili naši expozici rozšířit o nově nalezené druhy (rozuměj – cestou na akci jsme zrekvírovali cokoliv, co vypadalo aspoň přibližně jako houba) a docela se nám to povedlo. Na naši výzvu "noste houby co to dá" zareagovalo hned několik členů ČMS, kterým tímto děkujeme.

Měli jsme pochopitelně i ztráty, protože několik exponátů tu noc ve sklepě nepřečkalo a zcela nekolegiálně se roztekly (sbohem, borový hříbku). Ale i tak, mít koncem května expozici o více než 100 druzích (povětšinou čerstvých, nikoliv víceletých a dřevních) hub je slušný úspěch. Pravda, zcela podvodně jsme vystavili i jednu hlenku (vlčí mléko červené; Lycogala epidendrum), protože byla hezky růžová. A dopustili jsme se i dalšího "podvodu". Na jarní askomycety (zejm. atraktivní smržovité houby) už je koncem května většinou pozdě, ovšem díky iniciativě Ing. Arch. Davida Dobeše jsme je mohli vystavit v lyofilizovaném stavu.

Celkem ovšem letošní pozdní jaro a časné léto houbám přejí a je to momentálně vidět všude kolem nás. Výstavy v tomto období jsou riskantní podnik, ovšem letos jsme měli zkrátka štěstí, tak snad nám vydrží i do dalšího ročníku.

Markéta Vlčková

Poděkování: ČMS děkuje paní Hofmeistrové a komunitnímu centru Sv. Ludmily v Tetíně za poskytnutí prostor a pomoc při organizaci, dále děkujeme všem (členům i nečlenům), kteří nám na akci donesli houby (jedna dovážka byla až z Příbramska), a pochopitelně všem organizátorům obou akcí. Grantová podpora: DOT/54/12/023340/2023.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Jak se nám houbařilo večer v Ládví?

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 16.6.2024

romantický výhled na Spolanu - foto: Lubomír Opat

romantický výhled na Spolanu
foto: Lubomír Opat

v tomto složení jsme (víceméně) odstartovali - foto Markéta Vlčková

v tomto složení jsme (víceméně) odstartovali
foto Markéta Vlčková

výklad o holubinkách - foto: Markéta Vlčková

výklad o holubinkách
foto: Markéta Vlčková

moc pěkný hřib kovář - foto: Markéta Vlčková

moc pěkný hřib kovář
foto: Markéta Vlčková

velmi slibná dubohabřina - foto: Markéta Vlčková

velmi slibná dubohabřina
foto: Markéta Vlčková

hub pro závěrečnou demonstraci je dost - foto: Lubomír Opat

hub pro závěrečnou demonstraci je dost
foto: Lubomír Opat

demonstrace nalezených hub - foto: Markéta Vlčková

demonstrace nalezených hub
foto: Markéta Vlčková

solidní včeře - foto: Markéta Vlčková

solidní včeře
foto: Markéta Vlčková

kozák habrový - foto: Lubomír Opat

kozák habrový
foto: Lubomír Opat

holubinka doupňáková - foto: Lubomír Opat

holubinka doupňáková
foto: Lubomír Opat

hadovka smrdutá - foto: Markéta Vlčková

hadovka smrdutá
foto: Markéta Vlčková

slzečník žloutkový - foto: Markéta Vlčková

slzečník žloutkový
foto: Markéta Vlčková

ryzec kroužkatý - foto: Markéta Vlčková

ryzec kroužkatý
foto: Markéta Vlčková

Milí všichni,

odpověď na výše položenou otázku zní: "Naprosto skvěle". O odpoledních vycházkách během pracovního týdne jsme již uvažovali nějaký čas, ale buď nebyly houby (protože v Praze je přes léto většinou příliš sucho) a nebo byly houby, ale večer už byla tma (protože už byl podzim...). Nyní to konečně poprvé vyšlo a musíme říci, že ku spokojenosti všech. Davy jsme uprostřed pracovního týdne v podvečer neočekávali (a taky se žádné davy nedostavily), ovšem zájemců se sešlo i tak celkem dost. Za houbami jsme vyrazili do Ďáblického háje, do kterého jsme zatím v rámci vycházek pro veřejnost nechodili. Nový tedy byl nejen čas, ale nová byla i lokalita.

Krátce po startu jsme si našli pár minut na romantickou vyhlídku na neratovickou Spolanu, ovšem pak už jsme se vrhli na ty houby. Masitější hřibovité houby byly dle očekávání již spíše na ústupu (ale přesto se nám v těch krásných dubohabřinách poštěstilo najít mj. několik hřibů smrkových), stejně tak muchomůrky tomu už moc nedávají, a pokud rostou, tak spíše ty bezprstenné. Čeho ovšem bylo dost, byly "babky" a holubinky. Stále se drží pečárky a pochopitelně dřevožijné a chorošovité houby. Díky atypickému průběhu letošního jara a časného léta jsme našli i druhy, se kterými se typičtěji setkáme spíše na podzim. Jednalo se např. o ryzec osikový, či ryzec kroužkatý. Kompletní seznam nálezů je zde. Nepoštěstí se nám vždy, že si účastníci vycházek odnesou solidní úlovek k jídlu, ovšem tentokrát se to povedlo a my jsme za to rádi.

Jak to bude s vycházkami po Praze a okolí přes léto nedokážeme odhadnout. Motivace je pořádat by samozřejmě byla, ovšem jestě někdo musí motivovat ty houby, aby rostly, protože chodit na vycházky do lesa bez hub je lehce kontraproduktivní.

Držme si tedy palce a zase někdy na viděnou v terénu.

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Fotosoutěž ČMS 2024

sekce  Fotosoutěž

autor článku  Markéta Vlčková, 9.6.2024

jak se fotí v terénu - foto: Markéta Vlčková

jak se fotí v terénu
foto: Markéta Vlčková

modelka pro rok 2024 (Klanolístka obecná) - foto: Markéta Vlčková

modelka pro rok 2024 (Klanolístka obecná)
foto: Markéta Vlčková

v roce 2023 zvítězila v kategorii Svět hub tato fotografie - foto: Martin Slavičínský

v roce 2023 zvítězila v kategorii Svět hub tato fotografie
foto: Martin Slavičínský

Vážení členové ČMS,

další ročník fotosoutěže ČMS je pro vás již připraven, takže můžete směle začít přihlašovat své krásné snímky ze světa hub. Soutěží se jako obvykle ve čtyřech různých kategoriích a každá z nich má svoje specifické požadavky na soutěžní snímky.

Přihlášky

Přihlásit se můžete zde. Zde najdete registrační formulář, a všechny pokyny pro účast. Po registraci a přihlášení můžete až do Silvestra vkládat a spravovat své soutěžní fotografie.

Soutěžní kategorie

  1. Houby v přirozeném prostředí
  2. Vybraný druh houby v přirozeném prostředí (klanolístka obecná)
  3. Houba v detailu
  4. Svět hub

Pravidla

Pravidla fotosoutěže naleznete zde. Věnujte jim prosím pozornost. Chyby plynoucí z nedodržení pravidel mohou vést ke sníženému hodnocení fotografií.

Byť je dle aktualizovaných pravidel možno přihlásit i snímky, které byly publikovány na sociálních sítích, ocenili bychom, kdyby takových snímků bylo co nejméně. Zveřejnění soutěžní fotografie (s uvedením jména autora) někde/kdekoliv na internetu může ovlivnit nestrannost členů hodnotící komise (byť je komise minimálně desetičlenná a objektivita by tedy měla být zaručena). Chápeme nadšení našich členů i jejich chuť se se svými úlovky ihned všem na internetu pochlubit, ovšem u snímků, které uvažujete přihlásit, vřele doporučuji toto chlubení o něco odložit. Snímky můžete vkládat až do 31.12.2024 včetně. Inspiraci můžete čerpat z výsledků fotosoutěže v roce 20222023, ale i ze starších ročníků.

Ceny pro výherce

Ceny pro vítěze jsou spíše symbolické, můžete získat např. tričko s logem ČMS nebo poukaz na roční předplatné členství v ČMS a mykologického sborníku. Ovšem, jde přeci hlavně o radost a zábavu a také popularizaci světa hub, a jejich prezentaci nejen jako artiklu ke konzumaci, jak je vnímá širší veřejnost.

Důležité organizační informace

Účast ve fotosoutěži 2024 je podmíněna členstvím soutěžícího v ČMS.

Vítěz hlavní kategorie fotosoutěže 2023 Petr Souček vybral pro 2. kategorii druh klanolístka obecná (Schizophyllum commune).

Manažerem fotosoutěže je Ing. Filip Zíka ().

Technickou podporu zajišťuje Mgr. Karel Tejkal (). V případě jakýchkoli technických obtíží se prosím obracejte přímo na něj.

Ať vám to dobře fotí!

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Zápisky z EDCHÚ, aneb: „Jak vypadal kontrolní bod číslo 4?“

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 8.6.2024

prší... - foto: Lubomír Opat

prší...
foto: Lubomír Opat

...a prší - foto: Markéta Vlčková

...a prší
foto: Markéta Vlčková

hřib dubový (Boletus reticulatus) - foto: Markéta Vlčková

hřib dubový (Boletus reticulatus)
foto: Markéta Vlčková

muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina) - foto: Markéta Vlčková

muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)
foto: Markéta Vlčková

Máme to! - foto: Markéta Vlčková

Máme to!
foto: Markéta Vlčková

občas je nutné jít na to drsně - foto: Markéta Vlčková

občas je nutné jít na to drsně
foto: Markéta Vlčková

bloudíme v mlze a fakt nechcem do Brna - foto: Markéta Vlčková

bloudíme v mlze a fakt nechcem do Brna
foto: Markéta Vlčková

odkud začít ? - foto: Markéta Vlčková

odkud začít ?
foto: Markéta Vlčková

kontrolované destrukci předcházela kontrolovaná konstrukce - foto: Markéta Vlčková

kontrolované destrukci předcházela kontrolovaná konstrukce
foto: Markéta Vlčková

tak hotovo, dobrý - foto: Markéta Vlčková

tak hotovo, dobrý
foto: Markéta Vlčková

snad ty houby zaujmou - foto: Markéta Vlčková

snad ty houby zaujmou
foto: Markéta Vlčková

expozice - foto: Markéta Vlčková

expozice
foto: Markéta Vlčková

z expozice - foto: Lubomír Opat

z expozice
foto: Lubomír Opat

houbová zahrádka - foto: Alice Kratinová

houbová zahrádka
foto: Alice Kratinová

houba dne - foto: Markéta Vlčková

houba dne
foto: Markéta Vlčková

...Amanita strobiliformis - foto: Lubomír Opat

...Amanita strobiliformis
foto: Lubomír Opat

jsme prostě dobří - foto: jedna z účastnic pochodu (děkujeme)

jsme prostě dobří
foto: jedna z účastnic pochodu (děkujeme)

Vážení příznivci hub,

Evropský den chráněných území (EDCHÚ) je něco, co si ČMS již léta prostě nemůže nechat ujít, neboť šíření povědomí o potřebě ochrany přírody, a tedy i cenných „houbových biotopů“ je jedním z našich hlavních cílů. Každý rok se pro vás snažíme připravit důstojnou expozici momentálně fruktifikujících makromycetů (rostoucích velkých hub) a nutno říci, že se nám to díky entusiasmu našich (starých i nových) členů daří stále lépe. V sobotu 25. května 2024 jsme pro návštěvníky akce AOPK Český kras (kontrolní bod 4 – Mykologie) měli připravenu rekordní expozici 103 druhů hub, a zdaleka se nejednalo jen o houby dřevní.

Sehnat houby pro expozici nebylo jednoduché. Museli jsme čelit nepříznivým podmínkám a promočeni jsme byli nejen my, ale i ty nebohé houby. Ovšem vzhledem k tomu, že akci bereme vážně, tak platilo heslo „Ni déšť, ni sníh, ni oheň nezabrání poslům našim“…atd. Jako bonus k celé věci jsme rozšířili poznatky o krtcích (výzkum krtků započal diplomant RNDr. Jana Wiplera, Ph.D., psali jsme zde). Naše další zjištění je následující: dávejte pozor kam šlapete, neboť mrtví a mokří krtci, když na ně omylem šlápnete, kloužou (hodně).

Nu ale pojďme k tomu nejzajímavějšímu: co jste tedy na Malé Americe mohli vidět za houby? Kromě obligátních víceletých dřevních druhů (tedy březovník obecný; Piptoporus betulinus, troudnatec kopytovitý; Fomes fomentarius a jim podobné stálice), které seženeme celoročně a utíkáme se k nim vždy, když máme pochybnosti o expozici, byly k vidění i pozdně jarní/časně letní druhy hub, jako je například čirůvka májovka (Calocybe gambosa; kterou v posledních letech takto pozdě na jaře vídáme málokdy) nebo čerstvé lignikolní (dřevní), druhy jako například opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis) či třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare; což nás až tak nepřekvapilo, protože ty rostou "furt pryč"). To ale nebyl náš hlavní tahák. Hlavním tahákem byla expozice hřibovitých hub (jak jinak), která byla v historii EDCHÚ jednoznačně nejbohatší. Díky výkyvům počasí mohli návštěvníci vidět např. většinu u nás rostoucích křemenáčů (Leccinum aurantiacum, Leccinum versipelle, Leccinum piceinum, Leccinum rufum), „pravé“ hřiby (Boletus edulis, Boletus reticulatus, Boletus pinophilus), „modráky“ (Neoboletus luridiformis, Suillellus luridus, Suillellus mendax) a nějaký ten klouzek (Suillus grevillei, Suillus variegatus). Z jedovatých hub se nám povedlo sehnat vláknici začervenalou (Inocybe erubescens), čechratku podvinutou (Paxillus involutus) a trochu předčasně vyklubanou muchomůrku tygrovanou (Amanita pantherina). Třepenitku svazčitou netřeba zmiňovat, ta patří k houbám, které za vhodných podmínek rostou celý rok. Hlavní hvězdou expozice byla ovšem muchomůrka šiškovitá (Amanita strobilifirmis), která není hojná, ale snáší synantropní (člověkem ovlivněné) lokality a v Praze se jí celkem daří. Tuto konkrétní plodnici jsme museli vykutat s použitím rýče (díky tati) – tak hluboko byla zakořeněná, prevít. Kompletní seznam vystavovaných druhů naleznete zde.

Věříme, že se výstavka líbila všem, kteří našli odvahu a přes nepříznivou předpověď počasí a přes to, že bylo v plánu semifinále MS v hokeji dorazili. Nutno dodat, že závěr celé akce byl na náš vkus až příliš akční. Zas na druhou stranu, co by vlečné lano zahálelo v autě, když se dá použít pro vytažení lidí (lida?) z lomu a proč by vlastně nemohli náhodní kolemjdoucí zvracet přes to řetězové zábradlí, které tam je…aby zabránilo pádu do lomu. Příště s sebou vezmeme delší lano a buď a) kinedryl nebo za b) disulfiram. Ale ten hokej jsme vyhráli, a ani ten déšť na závěr nebyl nijak zničující.

Houbové akce nejsou nudné, tak příště pojďte s námi!

Markéta Vlčková

PS: Děkujeme všem, kteří nám dodali houby na akci (Jirko :-*).

Grantová podpora: DOT/54/12/023340/2023

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na závěrečnou přednášku ČMS 2024

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 6.6.2024

hřibovitá houba číslo jedna

hřibovitá houba číslo jedna

hřibovitá houba číslo dva

hřibovitá houba číslo dva

hřibovitá houba číslo tři

hřibovitá houba číslo tři

Vážení přátelé,

letošní jarní cyklus přednášek zakončíme tématem "Houby Prahy 2023". Tématu se chopili ti nejpovolaněší, a sice Ing. Jaroslav Landa, který tento výzkum vede a Lubomír Opat, který má rovněž vynikající přehled o tom, co nám v naší stověžaté matičce roste. Organizační informace naleznete zde.

Anotace k přednášce: Lubomír Opat a Jaroslav Landa vám představí druhy, které byly nalezeny na sledovaných lokalitách v roce 2023 a také několik dalších zajímavých hub, nalezených na území hlavního města Prahy (HMP) mimo sledované lokality. Ke sledovaným lokalitám patří Klánovický les, Točná, Chuchle, Milíčov, Petřín a Výchoz Na Vrchách. Na území HMP se však nachází i řada dalších zajímavých lokalit, které občas navštěvujeme, neboť i zde je možné nalézt méně běžné nebo vysloveně vzácné druhy hub.

Vzhledem k tomu, že houby v Praze právě rostou a většina z vás, co na přednášky docházíte z Prahy pochází, nenechte si tuto přednášku ujít! A ano, fotky zase dáme formou kvízu, ať jste o něco více motivováni přijít.

Vaše redakce

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 1 / 33, články 1 - 10 / 328

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

Fotosoutěž ČMS 2024

I v roce 2024 opět vyhlašujeme fotosoutěž pro naše členy.

Podrobnější informace, pravidla a odkaz na registraci najdete zde.

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Lactarius glaucescens
ryzec zelenající

Coprinopsis tuberosa
hnojník hlíznatý

Gymnopus peronatus
penízovka hřebílkatá

Delicatula integrella
žebernatka maličká

Geastrum rufescens
hvězdovka červenavá

Russula betularum
holubinka březová

Russula puellaris
holubinka dívčí

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Russula atrorubens
holubinka tmavočervená

Melanoleuca verrucipes
tmavobělka bradavčitá

Geastrum fimbriatum
hvězdovka brvitá

Lactarius lignyotus
ryzec černohlávek

Lactarius volemus
ryzec syrovinka

Trametes gibbosa
outkovka hrbatá

Scutellinia crinita
kosmatka jelení

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Kuehneola uredinis
žlutá rzivost ostružiníku

Polyporus tuberaster
choroš štětičkový

Hypomyces lateritius
nedohub cihlový

Steccherinum ochraceum
ostnateček okrový

Inonotus hispidus
rezavec štětinatý

Agrocybe elatella
polnička bažinná

Aeruginoscyphus sericeus

Cyanoboletus pulverulentus
hřib modračka

Melampsora salicis-albae
rez vrbová

Russula sororia
holubinka sesterská

Butyriboletus appendiculatus
hřib přívěskatý

Butyriboletus fuscoroseus
hřib růžovník

Helvella atra
chřapáč tmavý

Helvella lacunosa
chřapáč jamkatý

Lactarius camphoratus
ryzec kafrový

Russula luteotacta
holubinka citlivá

Russula roseicolor
holubinka narůžovělá

Russula heterophylla
holubinka bukovka

Russula carpini
holubinka habrová

Erysiphe alphitoides
padlí dubové

Schizopora radula
pórnovitka obecná

Gymnopilus penetrans
plaménka nevonná

Gloeophyllum odoratum
trámovka vonná

Cladonia furcata
dutohlávka rozsochatá

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .