ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 11 / 33, články 101 - 110 / 322

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

článek  Pozvánka na červnovou vycházku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 15.6.2023

buď půjdeme sem - foto: Markéta Vlčková

buď půjdeme sem
foto: Markéta Vlčková

nebo sem - foto: Markéta Vlčková

nebo sem
foto: Markéta Vlčková

Vážení přátelé,

týdny 20 – 22 roku 2023 zrovna srážkami neoplývaly a my jsme se již obávali, že plánovanou červnovou vycházku budeme muset zrušit. Nicméně v pondělí 5.6. 2023 začalo celkem uspokojivě pršet a předpověď počasí je na dalších deset dní velmi příznivá. Rozhodli jsme se tedy zariskovat a vycházku nakonec uspořádat. Vycházka se bude konat v neděli 18.6.2023, cílovou destinací je obora Hvězda, alternativou je park Ladronka, kdyby to vypadalo, že ve Hvězdě nic neporoste.

Těšíme se tedy na vás dne 18.6. 2023 sraz je v 10:00 u zastávky MHD „Vypich“ v ulici Bělohorská (tam co jezdí tramvaje), kam se půjde rozhodneme dle aktuálního růstu hub na lokalitách.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Propletený život očima čtenáře

sekce  Knihovna / Knihy

autor článku  Markéta Vlčková, 14.6.2023

Vážení příznivci hub,

před časem naši pozornost zaujala kniha Merlina Sheldraka "Propletený život". Dojmy z ní a zajímavosti v ní obsažené pro vás shrnul náš člen, Mgr. Václav Láska, který sice není mykologem, ale "pouze" velmi vášnivým milovníkem hub, ovšem jeho postřehy jsou rozhodně užitečné a zajímavé a stojí za přečtení, stejně jako výše zmíněná kniha:

Recenze knihy propletený život:

První, co musíte o Merlinu Sheldrakovi vědět, než se pustíte do čtení, je to, že svou knížku snědl. Jak? Zkrátka nechal osadit jeden výtisk své knížky podhoubím hlívy ústřičné, a když ta na jeho knize fruktifikovala, plodnice hlívy sklidil a snědl. Je o tom natočeno i video (viz např. zde) a jeho shlédnutí vám řekne dvě věci. Za prvé, autor knihy Merlin Sheldrake je svéráz a svérázná je i jeho kniha. A za druhé, tahle zdánlivě malá etuda vás připraví na spousty a spousty nových věcí, které v knize objevíte. Napadlo by vás třeba, že houby mohou vyrůst na knize? A to se budete divit, co všechno houby, a hlavně podhoubí zvládne přepracovat na živiny, ze kterých pak žije a plodí. Opravdu hodně se o tom dozvíte v předposlední kapitole „Radikální mykologie“, kde se ujistíte v tom, že houby jsou mnohem více nadějí na záchranu světa, který si my sami ničíme, než že by byly jeho zhoubou, jak hrozí některé katastrofické seriály.

Ale to předbíhám. Hlavním specifikem knihy Propletený život je to, že v sobě soustavně míchá dva hodně odlišné styly. Prvním je až pohádkové vyprávění, které je ideálním čtením pro uklidnění mysli před spaním a druhým jsou vysoce odborné texty, které čtete pomalu slovíčko po slovíčku, až se vám kouří z mozkových závitů.

Sheldrake vám to naloží už v první kapitole „Lákadlo“, kde krásné a romantické vyprávění o zážitcích se sběrači lanýžů střídá s odborným popisem, jak vlastně lanýže fungují a proč jsou tak voňavé. V takovém duchu pak poběží celá knížka a můj pocit byl, že vědecké texty nabývají s každou další stránkou na objemu oproti vyprávění a vzpomínkám. To ale vůbec nevadí, byť vědecké části jsou opravdu poměrně složité, a je v nich spousty odborných termínů, nemáte pocit, že by vás autor nějak mentoroval, či se ne vás povyšoval. Naopak cítíte, jak se vám snaží trpělivě vysvětlit věci nejednoduché a jak vám chce ukázat v plné kráse svět, který tak miluje.

Knížka je napěchována zajímavými informacemi, které jste o houbách nevěděli, ani netušili. Třeba o houbách dravých. Napadlo by vás, že existují houby, které se živí lovem? Já nejvíc ocenil informaci o zombie houbách (v kapitole „Myceliální mysl“), které napadají mravence a nutí je dělat, co si houby přejí. Už ani nevím kolikrát jsem tímhle příběhem oslňoval společnost nebo i jednotlivce. Jenže pak natočili seriál „The Last of us“, který zombie houby zpropagoval a já ztratil trumf. Nevadí, v knize jsem si našel spousty dalších. Třeba ten, jak amatérští mykologové donutili hlívu ústřičnou žít a plodit jen na cigaretových nedopalcích. Přesněji řečeno přinutili ji si vzpomenout na to, že to kdysi uměla. To je právě jedna z informací z kapitoly „Radikální mykologie“, kde jen s otevřenou pusou čtete, co podhoubí umí a co by všechno mohlo dokázat. Od řešení globálních ekologických katastrof, až po výrobu nábytku ze zbytků.

Já osobně za nejbáječnější považuji kapitolu „Lesní internet“. Ta totiž není jen o houbách, ale o přírodě jako celku. Pochopíte, že příroda není tu strom, tu kytka a tu houba, ale že je to složitý živý systém, který spolu komunikuje a spolupracuje. Možná se s vám z toho bude točit hlava víc než při čtení o Sheldrakových experimentech s psychotropními látkami. Ano, i o “houbičkách” se v jeho knize dočtete.

Zkrátka kniha Propletený život není jenom pro houbaře, ale i pro lidi, kteří se chtějí podívat jiným pohledem na přírodu jako celek a kteří mají odvahu ponořit se do hlubokého a z větší části dosud neprozkoumaného světa hub. A hlavně pro lidi, kteří mají neukojitelnou touhu dozvídat se nové a nové věci o životě kolem sebe.

za ČMS,

Václav Láska

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na Slavonický houbařský den

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 12.6.2023

pozvánka

pozvánka

Vážení přátelé,

zveme vás na Slavonický houbařský den, který se bude konat dne 24.6.2023. Detaily naleznete v přiložené pozvánce.

Vaše redakce.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na vycházku s Hořovickými mykology

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 11.6.2023

pozvánka na akci

pozvánka na akci

Vážení přátelé,

zveme vás na vycházku s hořovickými houbaři, která se bude konat dne 24.6.2023. Detaily o akci naleznete v přiložené pozvánce.

Na vaši účast se těší,

Oldřich Jindřich a Milan Málek

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Predikce růstu hub dle ČHMÚ

sekce  Aktuality

autor článku  Markéta Vlčková, 11.6.2023

Vážení příznivci hub a houbaření,

řada z vás v minulých letech jistě zaznamenala, že ČHMÚ již třetím rokem vydává „mapu pravděpodobnosti růstu hub“. Jedná se o pravděpodobnostní model generovaný na základě analýzy dat povětrnostních podmínek. Cílem naší spolupráce s ČHMÚ je tento model pokud možno zpřesnit, i když jsme si vědomi, že 100% přesný nemůže být nikdy. Zároveň bych chtěla naše členy upozornit, že se jedná o zcela jinou metodiku, než kterou používáme my k tvorbě „mapy růstu hub“, kterou pravidelně dostáváte v průběhu hlavní sezóny. Naše data jsou získávána od zkušených a poučených členů a jsou retrospektivní (odrážejí situaci v cca 6 dnech předcházejících vydání mapy), data ČHMÚ jsou odhadem pravděpodobnosti růstu makromycetů k danému datu.

Někteří členové vznesli pochopitelnou námitku, zda vydávání takovéto mapy nepovede k „plundrování“ lesů. Vzhledem k tomu, že mapa vychází již 3. rokem a k plundrování v jejím důsledku nedochází, tuto obavu nesdílíme. K „plundrování“ spíše vedou neuvážené příspěvky na sociálních sítích s přesným udáním lokality „kde to roste“ anebo zprávy v bulvárních médiích typu MF Dnes, TV Nova nebo Blesk „že to zrovna super roste“.

Celkově věřím, že společně s kolegy z ČHMÚ se nám podaří nejen zlepšit povědomí o vzácných houbách, ale i edukovat širší veřejnost o nutnosti ochrany hub.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z premiérové jarní výstavy hub ČMS v Tetíně

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 11.6.2023

Tetín je nahoře, čeká nás drsný výstup - foto: Markéta Vlčková

Tetín je nahoře, čeká nás drsný výstup
foto: Markéta Vlčková

jsme ready a připraveni na vše - foto: Markéta Vlčková

jsme ready a připraveni na vše
foto: Markéta Vlčková

jdeme na to - foto: Markéta Vlčková

jdeme na to
foto: Markéta Vlčková

expozice připravena - foto: Markéta Vlčková

expozice připravena
foto: Markéta Vlčková

ještě zkontrolovat - foto: Filip Zika

ještě zkontrolovat
foto: Filip Zika

snad někdo přijde - foto: Markéta Vlčková

snad někdo přijde
foto: Markéta Vlčková

přišel - foto: Markéta Vlčková

přišel
foto: Markéta Vlčková

prezentace hub Českého krasu - foto: Lubomír Opat

prezentace hub Českého krasu
foto: Lubomír Opat

z expozice - foto: Lubomír Opat

z expozice
foto: Lubomír Opat

z expozice - foto: Lubomír Opat

z expozice
foto: Lubomír Opat

Vážení přátelé,

byť sezóna rozhodně není v plném proudu, přinadály se nám o víkendu 27.5. – 28.5. 2023 hned dvě akce. Kromě účasti na Evropském dni chráněných území jsme byli požádáni, abychom v neděli 28.5. uspořádali výstavku hub v Komunitním centru Sv. Ludmily v Tetíně, když už ty houby vlastně máme. Jak jsem psala v upoutávce, výzev se nelekáme, tak jsme na to kývli ale…Houby měly již něco za sebou, putovaly chuděry z jižních Čech na Malou Ameriku, kde si den pobyly v průvanu a trochu i na sluníčku, a pak musely noc přečkat ve sklepě, který byl sice chladný, ale ne až tak jako třeba lednice.

Byla to naše premiéra a noc před akcí jsme měli všichni špatné spaní, neboť jsme se báli, že houby již do dalšího dne nepřežijí, čerstvé nebudou, protože není, kde je sehnat a uřízneme si na premiéře pěknou ostudu. Naše houbičky nás ovšem podržely a noc i následující den přežily ještě v přijatelné kondici. K nějaké redukci pochopitelně došlo – některé houby se roztekly, jiné seschly tak, že nebyly k použití, no anebo jsme je prostě při transportu ztratili (ubohá palečka zimní). Měli jsme ovšem i „super“ nové nálezy v podobě miniaturního ohňovce ovocného nebo exsikované hvězdovky trojité. Expozice tedy čítala 63 druhů, což je na konec května slušné.

Akce to byla příjemná v hezkém prostředí a máme dobře nakročeno na další ročník, takže věříme, že nás přijdete podpořit a že se podaří.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z vycházky ZŠ Trnka v Dobříši

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 10.6.2023

sírovec oranžový, jediný zástupce jedlých druhů v parku

sírovec oranžový, jediný zástupce jedlých druhů v parku

naštěstí byly houby dovezené z jižních Čech

naštěstí byly houby dovezené z jižních Čech

Ve středu 7. 6. jsme v rámci plnění grantu zaměřeného na mykologickou a ekologickou osvětu po dohodě s paní učitelkou Evou Matějkovou uspořádali v zámeckém parku v Dobříši mykologickou vycházku pro děti z 2. stupně zdejší ZŠ Trnka.

Růst hub nebyl úplně ideální, z čerstvých hub jsme nalezli pouze sírovec žlutooranžový a počínající stadium špičky, pravděpodobně žíněné. Děti však projevily hlubší zájem o houby a zaujaly je i dlouhodobě rostoucí choroše, které v parku hojně rostou. Z nich se nám povedlo nalézt lesklokorku ploskou, pevník chlupatý a plstnatý, troudnatec kopytovitý, šedopórku osmahlou a klanolístkou obecnou. Tyto nálezy byly účastníky vycházky pečlivě zapsány a fotograficky zdokumentovány.

Vzhledem k již zmíněnému dosti slabému růstu hub byly dovezeny čerstvé (respektive několik dní staré) houby z předcházející přednášky ČMS. Děti si tím pádem mohly prohlédnout již rostoucí všeobecně známé houby jako hřib kovář, hřib dubový, křemenáč osikový, kozák březový, klouzek sličný, muchomůrka růžovka nebo méně známou límcovku vrásčitoprstennou, polničku ranou či podzemní kořenovec načervenalý.

Na závěr byl dán prostor pro dotazy, kterých bylo nemálo, děti např. zajímaly záludnosti kolem halucinogenních hub, ale i to, jak mají houby hluboké mycelium či jaká je nejdražší houba na světě. Byla rovněž ve stručnosti představena činnost České mykologické společnosti a čím se mykologie jako věda zabývá. Děti s nadšením vyplnily krátké dotazníky týkající se jejich zájmu o houby.

Budeme se těšit na další spolupráci, v hlavní houbařské sezóně na podzim plánujeme další podobně zaměřenou exkurzi.

Za ČMS,

Filip Zíka

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS 2023

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 7.6.2023

Vážení členové ČMS,

zveme vás na závěrečnou přednášku RNDr. Jana Wiplera, Ph.D. na téma "Houby na pěstebních substrátech", která se bude konat dne 13.6.2023.

Anotace k přednášce: Saprotrofní houby ze zahradnických a květináčových substrátů v interiérech a exteriérech lidských příbytků upozorňují na svou přítomnost po celý rok, často nápadnými plodnicemi. Škodí rostlinám? Jsou signálem špatného složení substrátu? Na tyto otázky uslyšíte odpovědi a také uvidítě přehled nejběžnějších druhů, jejichž fotografie jsou posílány do poradny MO Broumov a mykologického okénka v časopise zahrádkář, ve kterém zodpovídám dotazy na jedlost/nejedlost ,ale i patogenitu/neškodnost pro pěstované rostliny.

Tato přednáška NEBUDE dostupná na YouTube kanálu ČMS.

Organizační informace: Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:35 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč na osobu. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.

Program jarního cyklu přednášek naleznete zde.

Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny být nemusejí. K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusejí být přesně určeny a ani nemusejí být použity pro demonstraci.

Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).

Těšíme se na vaši účast!

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Jak se pochodovalo Českým krasem

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 4.6.2023

start byl v Karlštejně - foto: Markéta Vlčková

start byl v Karlštejně
foto: Markéta Vlčková

místo činu: Malá Amerika - foto: Lubomír Opat

místo činu: Malá Amerika
foto: Lubomír Opat

přípravy byly náročné - foto: Markéta Vlčková

přípravy byly náročné
foto: Markéta Vlčková

ale bavily nás - foto: Pavel Tesner

ale bavily nás
foto: Pavel Tesner

jsme připraveni na vše - foto: Markéta Vlčková

jsme připraveni na vše
foto: Markéta Vlčková

jen doladit detaily - foto: Markéta Vlčková

jen doladit detaily
foto: Markéta Vlčková

účast byla hojná - foto: Markéta Vlčková

účast byla hojná
foto: Markéta Vlčková

z poznávačky - foto: Markéta Vlčková

z poznávačky
foto: Markéta Vlčková

z expozice - Foto: Markéta Vlčková

z expozice
Foto: Markéta Vlčková

z expozice - foto: Filip Zíka

z expozice
foto: Filip Zíka

poblíž rostl sírovec - foto: Lubomír Opat

poblíž rostl sírovec
foto: Lubomír Opat

náš tým (resp. jeho větší část) - foto: Markéta Vlčková

náš tým (resp. jeho větší část)
foto: Markéta Vlčková

Vážení členové ČMS a příznivci hub,

přinášíme zprávu z letošního pochodu „Českým krasem za Hagenem“, který se konal dne 27.5.2023 v rámci Evropského dne chráněných území. ČMS má na této akci na starosti kontrolní bod (check point chcete-li) číslo 4 – „Mykologie“. Účastníkům pochodu demonstrujeme jednak aktuálně rostoucí druhy hub a jednak mykobiotu Českého krasu. Ideální by bylo, kdyby čerstvé houby byly i v Českém krase nasbírány, ovšem to je v posledních deseti letech kvůli nevhodným povětrnostním podmínkám spíše utopie. Pro většinu demonstrovaných čerstvých druhů musíme obvykle zajet až někam ke hranicím s Rakouskem, ovšem nadšené tváře návštěvníků, kteří jsou překvapeni, kolik hub již v květnu roste, nám za tu trochu nepohodlí stojí. A nejinak tomu bylo i v roce letošním. Nálezy z Českého krasu byly zastoupeny minoritně, v jednotkách druhů (v lepších letech jsou to nižší desítky). O mykobiotě Českého krasu se tedy účastníci akce poučili z našich posterů (plakátů, chcete-li).

Letošní jarní sezóna začala dobře, ovšem podmínky pro houby se v posledních 14 dnech dosti rapidně zhoršily. Přesto jsme v expozici čerstvých hub měli 76 druhů (podvod s mrazákem u několika předjarních k mrazu odolných hub nám byl laskavě prominut). Všechny pochopitelně nejvíce zajímaly houby hřibovité v zastoupení hřibu dubového (Boletus reticulatus), kováře (Neoboletus luridiformis), koloděje (Suillellus luridus) a strakoše (Suillus variegatus). Znalejší kulináři se vyptávali na sírovec (Laetiporus sulphureus) či májovku (Calocybe gambosa). Jedovaté houby měly zastoupení v podobě vláknice začervenalé (Inocybe erubescens), třepenitky svazčité (Hypholoma fasciculare) nebo muchomůrky slámožluté (Amanita gemmata). Že je akce pro všechny milovníky přírody, a ne vysloveně pro poučené houbaře bylo vidět při poznávačce. Z pěti vybraných druhů, které až tak složité na určení nejsou - hřib dubový (Boletus reticulatus), hřib kovář (Neoboletus luridiformis), holubinka doupňáková (Russula grisea), polnička raná (Agrocybe praecox) a třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) - účastníci poznali max. 2–3 a o třepenitce si větší půlka myslela, že to je liška. Většina ovšem dodávala, že na houby buď nechodí/skoro nechodí, anebo sbírá jen ty, co bezpečně pozná a většinou ty s „molitanem dole“, takže vše v pořádku, protože osvěta mezi mykologicky méně poučenými návštěvníky lesa je jeden z našich hlavních cílů.

Věříme, že i v dalších letech nám budou přát podmínky natolik, abychom měli bohatou expozici a možná jednou přijde rok, kdy se podaří nasbírat i větší počet hub přímo v Českém krase.

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na třináctou jarní přednášku ČMS 2023

sekce  Přednášky

autor článku  Markéta Vlčková, 31.5.2023

ryzec citronový (Lactarius citrinolens) - foto: Markéta Vlčková

ryzec citronový (Lactarius citrinolens)
foto: Markéta Vlčková

šťavnatka holubinková (Hygrophorus russula) - foto: Markéta Vlčková

šťavnatka holubinková (Hygrophorus russula)
foto: Markéta Vlčková

šťavnatka dvoubarvá (Hygrophorus personii) - foto: Markéta Vlčková

šťavnatka dvoubarvá (Hygrophorus personii)
foto: Markéta Vlčková

černolupen krvavý (Melanophyllum haematospermum) - foto: Markéta Vlčková

černolupen krvavý (Melanophyllum haematospermum)
foto: Markéta Vlčková

Vážení členové ČMS,

zveme vás na přednášku , která se bude konat dne 6.6.2023.

Anotace k přednášce: Lubomír Opat a Jaroslav Landa vám představí druhy, které byly nalezeny na sledovaných lokalitách v roce 2022 a také několik dalších zajímavých hub, nalezených na území hlavního města Prahy (HMP) mimo sledované lokality. Ke sledovaným lokalitám patří Klánovický les, Točná, Chuchle, Milíčov, Petřín a Výchoz Na Vrchách. Na území HMP se však nachází i řada dalších zajímavých lokalit, které občas navštěvujeme, neboť i zde je možné nalézt méně běžné nebo vysloveně vzácné druhy hub.

Tato přednáška BUDE dostupná na YouTube kanálu ČMS.

Organizační informace: Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:35 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč na osobu. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.

Program jarního cyklu přednášek naleznete zde.

Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci: Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem, abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny být nemusejí. K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusejí být přesně určeny a ani nemusejí být použity pro demonstraci.

Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).

Těšíme se na vaši účast!

Za ČMS,

Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 11 / 33, články 101 - 110 / 322

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Fotosoutěž ČMS 2024

I v roce 2024 opět vyhlašujeme fotosoutěž pro naše členy.

Podrobnější informace, pravidla a odkaz na registraci najdete zde.

Zkoušky ze znalosti hub

Na KHS Středočeského kraje:
v úterý 25.6.2024

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Ještě jste nečetli
Časopis českých houbařů -
Mykologický sborník
?

Začtěte se do zajímavostí ze světa hub, které časopis přináší již od roku 1919.

Časopis si můžete snadno objednat zde na myko.cz.

titulní strana Mykologického sborníku 4/2022

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Helvella atra
chřapáč tmavý

Helvella lacunosa
chřapáč jamkatý

Lactarius camphoratus
ryzec kafrový

Russula sororia
holubinka sesterská

Russula luteotacta
holubinka citlivá

Russula risigallina
holubinka měnlivá

Russula heterophylla
holubinka bukovka

Russula carpini
holubinka habrová

Erysiphe alphitoides
padlí dubové

Schizopora radula
pórnovitka obecná

Gymnopilus penetrans
plaménka nevonná

Gloeophyllum odoratum
trámovka vonná

Cladonia furcata
dutohlávka rozsochatá

Russula odorata
holubinka vonná

Suillellus luridus
hřib koloděj

Amanita gemmata
muchomůrka slámožlutá

Hygrophorus eburneus
šťavnatka slonovinová

Laccaria amethystina
lakovka ametystová

Epichloe typhina
obalka stéblová

Otidea alutacea
ouško kožové

Cortinarius vernus
pavučinec červenokaštanový

Hemimycena cucullata
helmovka sádrová

Amanita fulva
muchomůrka ryšavá

Otidea alutacea
ouško kožové

Amanita ceciliae
muchomůrka stroupkatá

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Pluteus leoninus
štítovka žlutá

Volvariella taylorii
kukmák Taylorův

Russula odorata
holubinka vonná

Lactarius acerrimus
ryzec krátkonohý

Hemileccinum impolitum
hřib plavý

Laccaria laccata
lakovka obecná

Xerocomellus porosporus
hřib uťatovýtrusý

Suillellus luridus
hřib koloděj

Xerocomellus chrysenteron
hřib žlutomasý

Boletus reticulatus
hřib dubový

Amanita rubescens
muchomůrka růžovka

Byssomerulius corium
dřevokaz kožový

Elaphomyces asperulus
jelenka draslavá

Volvariella bombycina
kukmák bělovlnný

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .