Strana 19 / 35, články 181 - 190 / 341
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 >
- 23.10.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Ohlédnutí za výstavou hub MK Plzeň
- 20.10.2022 Přednášky Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS
- 19.10.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Z druhé podzimní vycházky ČMS
- 16.10.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy ČMS v Praze
- 16.10.2022 Myko akce Pozvánka na besedu o houbách s Oldřichem Jindřichem
- 13.10.2022 Přednášky Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS
- 9.10.2022 Přednášky Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS
- 6.10.2022 Myko akce / Zprávy z akcí Z vycházky do pražských Klánovic
- 6.10.2022 Myko akce Výstava podzimních hub v Prachově
- 3.10.2022 Myko akce Pozvánka na druhou podzimní vycházku ČMS
Ohlédnutí za výstavou hub MK Plzeň
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 23.10.2022
Ve dnech 10. a 11. října se po 3 letech z důvodu omezení v souvislosti s Covidem konala naše hlavní výstava hub v prostorách Pedagogické fakulty, Klatovská 51 Plzeň. Aktéři výstavy snesli ohromné množství hub. Měli jsme plné ruce i hlavy práce, abychom vytřídili co nejlepší vzorky. Výstava se zdařila, zaznamenali jsme velikou návštěvnost včetně škol. Houby byly letos díky počasí nádherně vybarvené a narostlé do velkých rozměrů. Po skončení výstavy jsme napočítali 285 druhů.
Za MK Plzeň,
Zdeněk Hájek.
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 20.10.2022
Aleš Jirsa
vatička hroznovitá (Tomentella botryoides)
foto: Aleš Jirsa
vatovečka ostnovýtrusá (Tomentellopsis echinospora)
foto: Aleš Jirsa
vatovka žlutozelená (Polyozellus flavovirens)
foto: Aleš Jirsa
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme Vás na čtvrtou podzimní přednášku ČMS, ve které vám Aleš Jirsa představí vatičkovité houby. Vatičkovité houby jsou značně přehlíženou skupinou mykorhizních stopkovýtrusných hub, která nás ovšem velmi hojně doprovází téměř v každém lese, aniž bychom si toho všimli. Vytvářejí rozlité a často pestrobarevné plodnice, které se nacházejí na spodní straně ležícího dřeva, listí a dalšího materiálu. V přednášce budou posluchači seznámeni se základními informacemi o této zajímavé a tajemné skupině hub, jejich ekologii, taxonomii, determinačních znacích a o běžných zástupcích, se kterými se můžeme v přírodě setkat.
Organizační informace:
Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla: Kdo je nachcípaný, tak prostě zůstane doma.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z druhé podzimní vycházky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 19.10.2022
stojíme před branou a jsme připraveni na vše
foto: Markéta Vlčková
první úlovky
foto: Markéta Vlčková
máme muchomůrku zelenou
foto: Markéta Vlčková
a máme z ní radost
foto: Lubomír Opat
demonstrace pečárky zápašné
foto: Markéta Vlčková
hrátky s bedlou
foto: Markéta Vlčková
bedla k určení
foto: Ivo Novotný
strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)
foto: Markéta Vlčková
chřapáč kadeřavý (Helvella crispa)
foto: Markéta Vlčková
šupinovka slizká (Pholiota adiposa)
foto: Ivo Novotný
ke konci jsme poněkud prořídli
foto: Markéta Vlčková
hromada odpadní štěpky vydala mj. vzácný černolupen
foto: Markéta Vlčková
černolupen krvavý (Melanophyllum haematospermum)
foto: Ivo Novotný
Co říci na úvod – snad jen, že houby ani po šesti týdnech nepřestalo bavit růst a lidi nepřestalo bavit na ně chodit. V sobotu 8. 10. se nás v oboře Hvězda sešlo téměř 30 a přestože jsme neměli žádný plán ani přílišná očekávání, tak vycházka dopadla velmi dobře.
Dle očekávání letní houby pozvolna ustupují houbám podzimním, které se ještě před dvěma týdny téměř nevyskytovaly. Hřibovité houby proto byly zastoupeny převážně „babkami“ (hřib políčkatý, žlutomasý či sametový), ostatní se vyskytovaly spíše sporadicky. Jedlé houby nám to ovšem vynahradily poměrně hojným výskytem chutných čirůvek (fialové a špinavé), strmělky mlženky (kterou pravda řada lidí nemusí), v letošním roce hojným chřapáčem kadeřavým a dalšími podzimními druhy. Z jedovatých druhů jsme nalezli v oboře Hvězda normálně nehojnou muchomůrku zelenou, dále atypicky pozdně rostoucí muchomůrku tygrovanou, třepenitku svazčitou, vláknici zemní a pak na podzim hojně rostoucí helmovky (narůžovělou i ředkvičkovou). K zajímavostem patřil nález voskovky luční, trsnatce lupenitého nebo černolupenu krvavého. Celkem se v terénu podařilo určit téměř 90 druhů hub (viz seznam), další druhy budou dourčeny po mikroskopické analýze.
Vycházku jsme rozpustili 12 minut před plánovaným koncem (a asi 100 m od letohrádku Hvězda, ke kterému jsme chtěli dojít). Důvodem předčasného konce byla zejména hypoglykémie většiny zbývajících účastníků (větší část odpadla již v průběhu vycházky, příště tedy vydatnou svačinu s sebou:-)). Věříme, že se vycházka líbila, a pokud to houby nepřestane bavit, tak v průběhu podzimní sezóny uspořádáme další (velmi předběžně je v plánu vycházka do Šárky začátkem listopadu, konkrétně v sobotu 5.11.2022).
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z výstavy ČMS v Praze
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 16.10.2022
nakládáme
foto: Markéta Vlčková
příprava sálu...
foto: Markéta Vlčková
...byla poněkud hektická a mírně chaotická...
foto: Markéta Vlčková
...ale to zvládnem
foto: Marek Pardubický
poutače před branami
foto: Lubomír Opat
z expozice
foto: Markéta Vlčková
detail expozice - šťavnatky
foto :Petr Souček
vernisáž - úvodní slovo
foto: Oldřich Jindřich
z určování hub
foto: Alice Kratinová
z expozice
foto: Ivo Novotný
mapy růstu hub v historii a současnosti
foto: Lubomír Opat
z poznávací soutěže pro děti
foto: Filip Zíka
z přednášky
foto: Pavel Hruška
z přednášky
foto: Marek Pardubický
z komentované prohlídky
foto: Markéta Vlčková
větší část organizačního týmu
foto: Marek Pardubický
Letošní výstava hub v Praze se uskutečnila v termínu 26. 9. – 28. 9. 2022. Vzhledem k naprosto optimálnímu růstu hub bylo v expozici k vidění více než 450 druhů hub nasbíraných v rozličných lokalitách (a tedy odlišných ekosystémech) v Čechách (na Moravu bohužel nikdo nestihl zajet). Na přípravě, resp. sběru hub pro expozici se podílelo více než 20 členů ČMS, pomohla i veřejnost (hlavně průběžným donášením čerstvých hub do expozice) a také základní škola Global Minded, jejíž žáci se podíleli na sběru pro expozici v průběhu vzdělávací vycházky.
Sběrači z nějakého důvodu preferovali krasové oblasti s bazickým podložím a převážně listnatými lesy, takže houby rostoucí v těchto ekosystémech mírně převažovaly, ale ani druhy z jehličnatých a kyselejších lesů nechyběly. K zajímavým exponátům patřila letos hojně rostoucí šťavnatka holubinková (Hygrophorus russula), dále čirůvka růžovotřenná (Tricholoma basirubens), krásnopórka hřebenitá (Albatrellus cristatus), čirůvka prstenitá (Tricholoma batschii), hřib rubínový (Rubinoboletus rubinus), kuřátka květáková (Ramaria botrytis) či pečárka Pilátova (Agaricus pilatianus). Většinu návštěvníků jistě oslovila zejména bohatá expozice hřibovitých hub, neboť tyto houby patří dlouhodobě k nejoblíbenějším a pro konzumenty nejzajímavějším, přestože i mezi hřibovitými houbami se vyskytují nejedlé a jedovaté druhy.
Z podzimních jedovatých druhů se podařilo vystavit téměř vše, včetně pavučince plyšového (Cortinarius orellanus), nalezeného v pražských Klánovicích, jedovaté jarní druhy jako je vláknice začervenalá (Inocybe erubescens) či ucháč obecný (Gyromitra esculenta) pochopitelně chyběly. Návštěvníci se nicméně mohli dovědět i o těchto druzích v průběhu přednášek zaměřených na prevenci otrav houbami.
Návštěvnost byla vzdor nehezkému počasí vysoká a poznávací soutěže se zúčastnilo podstatně více dětí než v loňském roce (a nutno říci, že si i lépe vedly, zřejmě po večerech studovaly atlasy). Pozitivní ohlas sklidila i komentovaná prohlídka expozice, která se uskutečnila v pátek podvečer pod vedením Radima Dvořáka, Lubomíra Opata a Vavřince Klenera.
Děkujeme všem, kteří pomohli při přípravě výstavy, návštěvníkům za jejich účast a radnici městské části Praha 13 (v zastoupení Marka a Bohdana Pardubického) za poskytnutí zázemí. Rozhodně se těšíme na další ročník, snad budou podmínky podobně příznivé.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na besedu o houbách s Oldřichem Jindřichem
Myko akce
Markéta Vlčková, 16.10.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
Oldřich Jindřich vás srdečně zve na přednášku o houbách, která se bude konat dne 19.10. 2022 od 18 hodin v městské knihovně v Berouně (viz pozvánku).
Vaše redakce
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 13.10.2022
úsobské náměstí
kůrovcová kalamita
křemenáč smrkový (Leccinum piceinum)
pavučinec vítězný (Cortinarius triumphans)
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme Vás na třetí podzimní přednášku ČMS, ve které vám Filip Zíka s jiřím Burelem představí houby v okolí Úsobí na Vysočině. Přednáška nás zavede do samého srdce Vysočiny, jež oba přednášející dobře znají. Filip Zíka, který v této oblasti vyrostl ji stále pravidelně navštěvuje. Představeny budou běžné konzumní druhy, ale i ty vzácnější, patřící k "mykologickým špekům" v kontextu zdejší přírody i obydlených míst.
Organizační informace:
Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla: Kdo je nachcípaný, tak prostě zůstane doma.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS
Přednášky
Markéta Vlčková, 9.10.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
zveme Vás na druhou podzimní přednášku ČMS, která bude rovněž zaměřena na demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub. Vzhledm k tomu, že houby stále rostou, předpokládáme že demonstrace bude opět bohatá a uspokojí všechny z vás. Houby pro demonstraci můžete donášet i vy dle níže uvedených pravidel. Demonstrace druhů NEBUDE dostupná na Youtube (viz program). Po zkušenostech z první přednášky je možné, že se začátek demonstrace o něco opozdí, neboť reálně hrozí, že se opět sejde větší množství hub, než zvládneme během vymezené půl hodiny roztřídit, prosíme vás proto o shovívavost.
Organizační informace:
Nebude-li uvedeno jinak, konají se přednášky vždy v úterý od 17:45 do 19:45 hodin v budově Střední školy obchodní (Praha 2, Belgická 29, učebna č. 9 ve druhém poschodí). Vstupné je dobrovolné, nicméně doporučené vstupné, které nám pomáhá pokrýt náklady na pronájem učebny činí 40 kč per capita. Vlastní přednášce předchází určování a demonstrace donesených aktuálně rostoucích druhů hub.
Pravidla pro donášení hub k určení/demonstraci:
Návštěvníci mohou na přednášku donášet houby k určení jak pro vlastní potřebu, tak i pro demonstraci. Pokud budete chtít donést houby, prosíme přijďte s předstihem (nejlépe již v 17:15), abychom do zahájení přednášky stihli vše určit a připravit. Houby donesené po zahájení demonstrace v 17:45 již určeny nebudou (zejména proto, že diskuze nad určováním by rušila pořízení zvukového záznamu z přednášky). K demonstraci i k určení prosíme donášet pouze celé (neokrájené ale jemně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé ani příliš staré nebo sekundárně změněné. Plodnice, které nesplňují výše uvedené kvalitativní vlastnosti, nemusí být přesně určeny ani nemusí být použity pro demonstraci.
Epidemiologická pravidla: Kdo je nachcípaný, tak prostě zůstane doma.
Doplňkové služby: Na přednáškách je možno se přihlásit ke členství v ČMS, zaplatit členské příspěvky, zakoupit či objednat Mykologický sborník, případně zakoupit upomínkové předměty (trička, kalendáříky, odznáčky atd).
Těšíme se na vaši účast,
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z vycházky do pražských Klánovic
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 6.10.2022
na startu se nás sešlo dost, schválně kdo vydrží do konce
určování hub v terénu
foto: Markéta Vlčková
hele, houba!
foto: Markéta Vlčková
máme ryzce
foto: Markéta Vlčková
ryzec kravský
foto: Martin Slavičínský
ryzec kravský
foto: Markéta Vlčková
rosolozub huspenitý
foto: Karolína Turnovcová
rosolozub ke svačině
foto: Markéta Vlčková
v lese se nebojíme
foto: Markéta Vlčková
muchomůrka citronová
foto: Martin Slavičínský
hřib rubínový
foto: Martin Slavičínský
roztomilý drobný neurčený diskomycet
foto: Karolína Turnovcová
helmovka leponohá
foto: Karolína Turnovcová
6 + 1 statečných v cíli a s plnými košíky prašivěk
foto: Vavřinec Klener
V sobotu 24.9.2022 se konala první podzimní mykologická vycházka ČMS. Vyrazili jsme již tradičně do klánovických lesů, kde jsme očekávali bohatý úlovek hub a zklamaní jsme rozhodně nebyli. Po letním půstu se makromycety díky příznivému počasí začaly v září rozrůstat a v době vycházky již nebylo takzvaně pro houby kam šlápnout.
Na startu se sešly téměř tři desítky lidí, a to nejen z řad ČMS a po krátkém zaváhání jsme vyrazili směrem k lesu. Několik opozdilců nemělo problém nás dohonit, neboť jsme postupovali velmi pomalým mykologickým tempem (tzn. cca necelých 300 m/h). Vycházka byla kromě osvětové činnosti zamýšlena i jako sběrná (ve smyslu sběru exponátů na výstavu) ovšem po přibližně hodině a půl a cca 400 metrech jsme začínali mít kapacitní problém (košíky nestačily, asi příště vezmeme raději nůši).
Celkem jsme v průběhu vycházky dokázali nalézt a určit více než 100 druhů hub (neurčených zůstaly nižší desítky, jednalo se o rody, které nelze do druhy určit bez mikroskopu/sekvenace). K zajímavým nálezům patřil hřib rubínový, hřib příživný či hlíva fialová. Z mykorhizních hub převažovaly holubinky a ryzce, ostatní rody byly zastoupeny méně hojně, nicméně i přesto se nalezlo dosti jedlých druhů, které si účastníci mohli s sebou odnést. Přímo na místě byl ke konzumaci čerstvý rosolozub huspenitý. Jedovaté houby pak byly zastoupeny například muchomůrkou tygrovanou, muchomůrkou citronovou a třepenitkou svazčitou.
Vycházku dokončilo pouze sedm statečných, protože ostatní to po nějakém půl kilometru vzdali, majíce plné košíky hub a hlad k tomu. Houby slušně rostou a ještě chvíli jim to vydrží, takže s odvážnými se uvidíme 8.10. ve Hvězdě.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Výstava podzimních hub v Prachově
Myko akce
Markéta Vlčková, 6.10.2022
V čase Tereziánského letá začaly v Českém ráji konečně trošku růst houby a tak se Houbařský spolek z Lomnice nad Popelkou vrhá do menší výstavy hub na turistické chatě Prachov v Prachovských skalách (u Jičína) Srdečně zveme všechny na ukázku podzimních hub o víkendu 15. - 16. 10. (viz plakát). Zástupce těchto druhů běžně na výstavě v Lomnici v září nemáme a proto bychom vám je rádi představili touto cestou. Připravena je Mykoporadna, houbový kvíz a něco malého houbového na ochutnání.
Jana Čapková,
předsedkyně spolku.
Pozvánka na druhou podzimní vycházku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 3.10.2022
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
vzhledem k tomu, že houby rostou, uspořádáme další vycházku za houbami pro veřejnost. Vycházka je naplánována na sobotu 8.10.2022 do Obory Hvězda. Sraz je v 10:00 před hlavní branou, předpokládaný konec vycházky je ve 13:00. Vedení se ujme Ivo Novotný a moje maličkost. Trasu dopředu neplánujeme, co ujdeme to ujdeme, bude záležet na růstu hub. Na vycházku není nutno se registrovat, ovšem na opozdilce nečekáme (najdou si nás uvnitř obory kdyžtak).
Těšíme se na Vaši účast,
Markéta Vlčková
Strana 19 / 35, články 181 - 190 / 341
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 >