ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 32 / 34, články 311 - 320 / 335

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   > 

článek  Pozvánka na pátou podzimní přednášku ČMS - POZOR, ZMĚNA PROGRAMU

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 1.11.2019

pavučinec sp. a sluka svraskalá - foto: Markéta Vlčková

pavučinec sp. a sluka svraskalá
foto: Markéta Vlčková

opeňka měnlivá s třepenitkou svazčitou - foto: Markéta Vlčková

opeňka měnlivá s třepenitkou svazčitou
foto: Markéta Vlčková

Zveme Vás na pátou podzimní přednášku. Z organizačních důvodů došlo ke změně tématu a přednáška nese název:

„Jedlé houby a jejich jedovatí dvojníci“.

Přednáška naplňuje jeden z hlavních cílů České mykologické společnosti, a to prevenci otrav houbami. Prezentace je určena houbařům-začátečníkům, případně mírně pokročilým. Cílem přednášející je pomoci laické veřejnosti v rozlišování dobrých jedlých druhů hub od jejich jedovatých či nejedlých dvojníků. Důraz je kladen na makroskopické (okem viditelné) znaky hub, jejich chuť, vůni a ekologii, které jsou klíčové pro určení houby v terénu. Zařazeny budou houby, které lze najít v pozdním létě, na podzim a v zimě.

Přednáška začíná v 17:45 demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Návštěvníci mohou donést i vlastní houby k určení (nejpozději do 17:30, bližší instrukce k donášení hub naleznete v sekci „přednášky“

Změna programu vyhrazena: v případě, že by se přednášející nemohl z různých náhle vzniklých důvodů dostavit, bude do programu zařazena některá z rezervních přednášek. Pro přehled o aktuální situaci sledujte naše webové stránky.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na druhou podzimní poznávací vycházku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 29.10.2019

podzimní Divoká Šárka - foto: Aleš Vít

podzimní Divoká Šárka
foto: Aleš Vít

V pořadí druhá podzimní poznávací vycházka ČMS je naplánována na sobotu 2.11.2019 do pražské Divoké Šárky. Tamní louky bývají v tomto období bohaté na pozdní mykorhizní i saprotrofní podzimní druhy hub. Sraz je v 9:30 někde před restaurací Mc´Donalds.

Dopravní spojení:

Nejjednodušší je od stanice metra Nádraží Veleslavín. Cesta MHD trvá 4 minuty.

Tramvaj č. 20 odjíždí z Nádraží Veleslavín v 9:14, autobus č. 119 v 9:18 a tramvaj č. 26 v 9:20. Další možné spoje: autobus č. 191 odjezd z Knížecí v 8.54 a přijede do Divoké Šárky v 9:25 a autobus č. 225 odjezd z Velké Ohrady v 8.54, ten přijede do Divoké Šárky v 9:23.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Podzimní přednášky ČMS - upozornění

sekce  Aktuality

autor článku  Markéta Vlčková, 27.10.2019

Zítra, tedy dne 29.10.2019 se přednáška z důvodu podzimních prázdnin nekoná!. Další přednáška je naplánována na 5.11.2019, nicméně došlo ke změně tématu. Pro aktuální informace sledujte naše webové stránky.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z první podzimní poznávací vycházky ČMS

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 23.10.2019

zahájení vycházky - foto: Lubomír Opat

zahájení vycházky
foto: Lubomír Opat

míříme k lesu - foto: Markéta Vlčková

míříme k lesu
foto: Markéta Vlčková

demonstrace hub v terénu - foto: Markéta Vlčková

demonstrace hub v terénu
foto: Markéta Vlčková

poznáváme třepenitky - foto: Markéta Vlčková

poznáváme třepenitky
foto: Markéta Vlčková

jedovatá čechratka podvinutá - foto: Markéta Vlčková

jedovatá čechratka podvinutá
foto: Markéta Vlčková

výstavní hřib hnědý - foto: Lubomír Opat

výstavní hřib hnědý
foto: Lubomír Opat

muchomůrka červená, ozdoba našich lesů - foto: Markéta Vlčková

muchomůrka červená, ozdoba našich lesů
foto: Markéta Vlčková

vzácná voskovka bahenní - foto: Jaroslav Landa

vzácná voskovka bahenní
foto: Jaroslav Landa

nejvytrvalejší účastníci vycházky - foto: Markéta Vlčková

nejvytrvalejší účastníci vycházky
foto: Markéta Vlčková

První podzimní poznávací vycházka ČMS do klánovických lesů přilákala více než dvacet příznivců houbaření, kteří si chtěli rozšířit obzory a poznat nové druhy hub. Odborného vedení se ujal předseda ČMS Jaroslav Landa, který úvodem přivítal všechny účastníky, zejména pak ty, kteří se poznávací vycházky zúčastnili poprvé a kterých byla, k našemu potěšení, většina. Potěšila nás též hojná účast dětí, která signalizuje, že ani v době moderních technologií a internetu zájem o houby v naší společnosti neupadá.

Od restaurace u Daschů jsme vyrazili západně podél trati. Vzhledem k tomu, že makromycety se po dlouhé době rozhodly

spolupracovat a rostly, tak jsme postupovali velmi pomalým mykologickým tempem – za necelé 3 hodiny jsme se od výchozího bodu vzdálili pouze o něco málo přes kilometr. Houby se hledaly a nacházely již cestou k lesu a po příchodu do lesa se děti nadšeně rozběhly po okolí a stále nosily nové a nové houby k určení a k demonstraci. V průběhu vycházky se tak podařilo najít 120 druhů hub (seznam nálezů zde). Bystré dětské oči a jejich ochota prohledat i méně schůdný terén k tomuto poměrně úctyhodnému číslu rozhodně přispěly významnou měrou.

Z podzimních druhů jsme nacházeli hojně muchomůrku citrónovou, penízovku kuželovitou, šupinovku šedohlínovou, různé druhy třepenitek, ryzců a holubinek, z dobrých jedlých druhů hub pak méně hojně hřib hnědý, klouzek kravský, klouzek obecný, čirůvku fialovou a kotrč kadeřavý. Podařilo se nalézt i několik vzácných druhů hub, například hřib rubínový, který v tomto období již obvykle neroste, nebo voskovku bahenní.

Vycházka byla oficiálně ukončena krátce po třinácté hodině, a ti kteří vydrželi až do konce, si mohli k jídlu nasbírat čirůvky topolové, na jejichž lokalitu jsme došli těsně před opuštěním lesa. Věříme, že se vycházka všem přítomným líbila a že se se stejným nadšením zúčastní i dalších vycházek.

Druhá podzimní vycházka je naplánována na sobotu 2.11. od 9:30, v plánu je návštěva pražské Šárky (detaily bydou uveřejněny v samostané zprávě, sledujte naše webové stránky).

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 20.10.2019

Stemonitis cf. fusca - foto: Jiří Kubásek

Stemonitis cf. fusca
foto: Jiří Kubásek

Lepidodrerma tigrinum - foto: Jiří Kubásek

Lepidodrerma tigrinum
foto: Jiří Kubásek

Arcyria obvelata - foto: Jiří Kubásek

Arcyria obvelata
foto: Jiří Kubásek

Zveme vás na čtvrtou podzimní přednášku ČMS (22.10.2019), ve které vám doktor Jiří Kubásek představí fascinující svět hlenek:

"Hlenky nejsou houby, ale mykologové je tradičně studují. Amatérští milovníci hub je v přírodě pravidelně potkávají a mnozí pak i nádherně fotografují. Pravé hlenky jsou dnes populární nejen pro svou krásu, ale i pozoruhodný život a "inteligenci". Popularizační počiny na toto téma jsou ale většinou jen povrchní. Pokusím se proto představit hlenky a jejich život poněkud podrobněji, ve všech třech jejich vývojových stádiích - améba, plazmódium a plodničky, - které jsou tak odlišné, že řada milovníků přírody neví, že jde o téhož tvora."

Přednáška začíná v 17:45 demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Návštěvníci mohou donést i vlastní houby k určení (nejpozději do 17:30, bližší instrukce k donášení hub naleznete v sekci „přednášky“)

Změna programu vyhrazena: v případě, že by se přednášející nemohl z různých náhle vzniklých důvodů dostavit, bude do programu zařazena některá z rezervních přednášek. Pro přehled o aktuální situaci sledujte naše webové stránky.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Podzimní poznávací vycházka ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 18.10.2019

ilustrační foto z vycházky ČMS - foto: Květa Součková

ilustrační foto z vycházky ČMS
foto: Květa Součková

Zveme vás na první podzimní poznávací vycházku ČMS, která se bude konat dne 20.10.2019. Společně navštívíme Klánovický les. který je zajímavý svými rozmanitými ekosystémy. Začátek vycházky je plánován na 9:30, sraz účastníků je na parkovišti vedle restaurace „U Daschů“, která je hned u vlakového nádraží a zastávky autobusu. Dopravní spojení: Autobus č. 221 z Černého mostu odjíždí v 9:04 a v 9:28 je na místě. Vlak z Masarykova nádraží odjíždí v 9:01 a přijede do Klánovic v 9:22. Těšíme se na Vaši účast.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 13.10.2019

kořenitka nadmutá (Rhizina undulata) - foto: Václav Matějka

kořenitka nadmutá (Rhizina undulata)
foto: Václav Matějka

outkovka chlupatá (Trametes hirsuta) - foto: Václav Matějka

outkovka chlupatá (Trametes hirsuta)
foto: Václav Matějka

Po dvou večerech věnovaných pouze demonstraci čerstvých aktuálně rostoucích druhů hub zahajujeme plnohodnotný přednáškový program. I nadále se můžete těšit na demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub, nicméně hlavním programem večera již budou přednášky jednotlivých mykologů na témata uveřejněná v programu. Prvním přednášejícím v podzimním cyklu bude Václav Matějka, který bude hovořit o houbách rostoucích na spáleništích. Krátká anotace přednášky a ilustrační fotografie jsou uvedeny níže.

Název přednášky. Antrakofilní houby aneb houby na spáleništích

Přednášející: Václav Matějka

Přednáška pojednává o houbách na spáleništích. Autor popisuje různá stádia procesu sukcese neboli vývoje a změn ve složení společenstev v ekosystému. Současně zmiňuje rozdělení hub do skupin podle jejich vztahu ke spáleništím. V obrazové části budou představeny hlavní nebo zajímavé druhy těchto hub. I když přednáška obsahuje některé odborné výrazy, je určena zájemcům o širší poznávání přirozených přírodních procesů.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Z výstavy hub v Praze

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 10.10.2019

Ing. David Vodrážka, starosta MČ Praha 13

Ing. David Vodrážka, starosta MČ Praha 13

větší polovina týmu ČMS - foto: Ivo Novotný

větší polovina týmu ČMS
foto: Ivo Novotný

příprava expozice - foto: Bohdan Pardubický

příprava expozice
foto: Bohdan Pardubický

příprava expozice - foto: Milada Příkosická

příprava expozice
foto: Milada Příkosická

první sobotní návštěvníci - foto: Bohdan Pardubický

první sobotní návštěvníci
foto: Bohdan Pardubický

pan doktor Kotlaba - foto: Milada Příkosická

pan doktor Kotlaba
foto: Milada Příkosická

houbový ráj - foto: Bohdan Pardubický

houbový ráj
foto: Bohdan Pardubický

výklad pro návštěvníky - foto: Markéta Vlčková

výklad pro návštěvníky
foto: Markéta Vlčková

expozice - foto: Lubomír Opat

expozice
foto: Lubomír Opat

expozice - foto: Lubomír Opat

expozice
foto: Lubomír Opat

určování hub pro návštěvníky - foto: Lubomír Opat

určování hub pro návštěvníky
foto: Lubomír Opat

poznávací soutěž pro děti - foto: Lubomír Opat

poznávací soutěž pro děti
foto: Lubomír Opat

z přednášky - foto: Marek Turnovec

z přednášky
foto: Marek Turnovec

z přednášky - foto: Bohdan Pardubiclý

z přednášky
foto: Bohdan Pardubiclý

V průběhu posledního zářijového víkendu se v Praze konala výstava hub organizovaná Českou mykologickou společností a podporovaná Městskou částí Praha 13, která nám laskavě poskytla výstavní prostory ve své obřadní síni. Po čtyřleté přestávce, způsobené chabým růstem hub v podzimních měsících a absencí výstavních prostor se snad podařilo obnovit dlouholetou tradici a navázat na úspěšnější léta, ve kterých se výstava hub v Praze konala téměř každý rok.

Pro expozici se podařilo sehnat více než 400 druhů hub (viz seznam). Zájemci o houby si mohli prohlédnout celé spektrum hub, od běžných jedlých, nejedlých a jedovatých druhů, přes druhy méně obvyklé, až po ty vysloveně vzácné. Po celou dobu výstavy byli k dispozici erudovaní mykologové, kteří zodpovídali návštěvníkům jejich otázky, podávali k vystaveným druhům podrobný výklad a určovali houby, jež si návštěvníci donesli. Pro zájemce byla na závěr každého dne připravena přednáška o prevenci otrav houbami. Pro dětské návštěvníky probíhala po celou dobu výstavy poznávací soutěž, které se děti se zájmem zúčastnily.

Věříme, že se výstava návštěvníkům líbila, protože jejich ohlasy na místě byly vesměs pozitivní. Těšíme se na další ročník, a doufáme, že se nám podaří prezentovat minimálně stejně zajímavý program, jako se povedlo v roce letošním. Zároveň jménem ČMS děkujeme vedení MČ Praha 13 za podporu, poskytnutí výstavních prostor a veškerý servis. Bez úsilí a nasazení zaměstnanců MČ P 13 by nebylo možné výstavu realizovat.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 5.10.2019

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

Podzimní cyklus přednášek ČMS byl zahájen dne 1.10.2019 tradiční demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Demonstrována byla řada letních druhů hřibovitých hub, muchomůrek, včetně muchomůrky zelené, několik ryzců a holubinek. K vidění bylo také několik podzimních druhů hub z řad čirůvek, strmělek či hub dřevních. Díky tomu, že bylo po výstavě a některé houby z výstavy přežily v dobré kondici, mohly být ukázány i neobvyklé druhy jako jsou kuřátka, hřib satan, hřib rubínový, kyj Herkulův či stroček trubkovitý, které se běžně při demonstracích na přednáškách nevyskytují. Na další přednášce, která bude rovněž pouze demonstrací aktuálně rostoucích druhů již v tak široké spektrum druhů nejspíše doufat nemůžeme, přesto věříme, že zaujme.

Připomínáme, že přednášky začínají již v 17:45. Všechny návštěvníky, kteří chtějí donést houby k určení nebo na demonstraci důrazně žádáme, aby přišli nejpozději v 17:30. Houby donesené po zahájení přednášky nebudou určeny, protože určování ruší jak přednášejícího tak posluchače. K určení či k demonstraci donášejte celé (neokrájené ale šetrně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé či příliš staré a nejsou sekundárně změněné (napadené nedohubem atd.). Houby nasbírané s předstihem je nejlépe uchovávat v chladničce např. v plastové krabičce zabalené (ale ne neprodyšně) v mikrotenovém sáčku tak aby houby neosychaly ale zároveň se nezapařily.

Těšíme se na vaši účast.

Za ČMS Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 5.6.2019

hřib rudonachový - Imperator rhodopurpureus - foto: Lubomír Opat

hřib rudonachový - Imperator rhodopurpureus
foto: Lubomír Opat

hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae - foto: Lubomír Opat

hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae
foto: Lubomír Opat

V poslední jarní přednášce vám Lubomír Opat představí hřibovité houby Polabí. Hřibovité houby jsou v centru zájmu téměř všech praktických houbařů, neboť se jedná o houby běžně konzumované, využívané pro kuchyň. Kromě běžných druhů se však vyskytuje řada vzácných hřibovitých hub, které si spíše než konzumaci zaslouží ochranu. V České republice lze jejich nejpestřejší spektrum nalézt právě v Polabí, kde rostou jak běžné, tak i vzácné teplomilné hřibovité houby. Přednáška má za cíl seznámit posluchače nejen s tím, které druhy tam rostou, ale také s jejich krásou. Na prvním místě by měla vnést do povědomí, které druhy hřibovitých hub by se neměly sbírat, protože si pro svoji vzácnost zaslouží, aby zůstaly na svém místě v přírodě a nekončily na talířích nenasytných houbařů.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 32 / 34, články 311 - 320 / 335

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

Fotosoutěž ČMS 2024

I v roce 2024 opět vyhlašujeme fotosoutěž pro naše členy.

Podrobnější informace, pravidla a odkaz na registraci najdete zde.

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Lactarius lignyotus
ryzec černohlávek

Tylopilus felleus
hřib žlučník

Hygrophorus hypothejus
šťavnatka pomrazka

Hygrophorus lucorum
šťavnatka modřínová

Leccinum versipelle
křemenáč březový

Gomphidius maculatus
slizák skvrnitý

Lactarius deliciosus
ryzec pravý

Imleria badia
hřib hnědý

Arrhenia retiruga
mecháček síťnatý

Pterula multifida
štětinaček bělavý

Lactarius aquizonatus
ryzec vodopásý

Bankera violascens
bělozub nafialovělý

Caloboletus radicans
hřib medotrpký

Basidiodendron eyrei
dřevovník kulatovýtrusý

Mycena aetites
helmovka šedolupenná

Mycena metata
helmovka kuželovitá

Ciboria batschiana
jehnědka žaludová

Mycena inclinata
helmovka leponohá

Mycena vitilis
helmovka měnlivá

Russula grisescens
holubinka šednoucí

Hypomyces chrysospermus
nedohub zlatovýtrusý

Laetiporus sulphureus
sírovec žlutooranžový

Hypoxylon howeanum
dřevomor Howeův

Russula integra
holubinka celokrajná

Russula aquosa
holubinka vodnatá

Russula nigricans
holubinka černající

Lactarius tabidus
ryzec liškový

Cortinarius semisanguineus
pavučinec polokrvavý

Basidiodendron eyrei
dřevovník kulatovýtrusý

Leotia lubrica
patyčka rosolovitá

Geastrum striatum
hvězdovka límečková

Agaricus depauperatus
pečárka Annina

Xerula radicata
slizečka kořenující

Amanita ceciliae
muchomůrka šupinatá

Mycena abramsii
helmovka raná

Lactarius blennius
ryzec zelený

Steccherinum bourdotii
ostnateček Bourdotův

Xylodon spathulatus
kornatec jazýčkovitý

Mutatoderma mutatum
kornatec měnlivý

Lactarius tabidus
ryzec liškový

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .