ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Seznam článků autora Markéta Vlčková

Strana 32 / 33, články 311 - 320 / 328

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

článek  Z výstavy hub v Praze

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 10.10.2019

Ing. David Vodrážka, starosta MČ Praha 13

Ing. David Vodrážka, starosta MČ Praha 13

větší polovina týmu ČMS - foto: Ivo Novotný

větší polovina týmu ČMS
foto: Ivo Novotný

příprava expozice - foto: Bohdan Pardubický

příprava expozice
foto: Bohdan Pardubický

příprava expozice - foto: Milada Příkosická

příprava expozice
foto: Milada Příkosická

první sobotní návštěvníci - foto: Bohdan Pardubický

první sobotní návštěvníci
foto: Bohdan Pardubický

pan doktor Kotlaba - foto: Milada Příkosická

pan doktor Kotlaba
foto: Milada Příkosická

houbový ráj - foto: Bohdan Pardubický

houbový ráj
foto: Bohdan Pardubický

výklad pro návštěvníky - foto: Markéta Vlčková

výklad pro návštěvníky
foto: Markéta Vlčková

expozice - foto: Lubomír Opat

expozice
foto: Lubomír Opat

expozice - foto: Lubomír Opat

expozice
foto: Lubomír Opat

určování hub pro návštěvníky - foto: Lubomír Opat

určování hub pro návštěvníky
foto: Lubomír Opat

poznávací soutěž pro děti - foto: Lubomír Opat

poznávací soutěž pro děti
foto: Lubomír Opat

z přednášky - foto: Marek Turnovec

z přednášky
foto: Marek Turnovec

z přednášky - foto: Bohdan Pardubiclý

z přednášky
foto: Bohdan Pardubiclý

V průběhu posledního zářijového víkendu se v Praze konala výstava hub organizovaná Českou mykologickou společností a podporovaná Městskou částí Praha 13, která nám laskavě poskytla výstavní prostory ve své obřadní síni. Po čtyřleté přestávce, způsobené chabým růstem hub v podzimních měsících a absencí výstavních prostor se snad podařilo obnovit dlouholetou tradici a navázat na úspěšnější léta, ve kterých se výstava hub v Praze konala téměř každý rok.

Pro expozici se podařilo sehnat více než 400 druhů hub (viz seznam). Zájemci o houby si mohli prohlédnout celé spektrum hub, od běžných jedlých, nejedlých a jedovatých druhů, přes druhy méně obvyklé, až po ty vysloveně vzácné. Po celou dobu výstavy byli k dispozici erudovaní mykologové, kteří zodpovídali návštěvníkům jejich otázky, podávali k vystaveným druhům podrobný výklad a určovali houby, jež si návštěvníci donesli. Pro zájemce byla na závěr každého dne připravena přednáška o prevenci otrav houbami. Pro dětské návštěvníky probíhala po celou dobu výstavy poznávací soutěž, které se děti se zájmem zúčastnily.

Věříme, že se výstava návštěvníkům líbila, protože jejich ohlasy na místě byly vesměs pozitivní. Těšíme se na další ročník, a doufáme, že se nám podaří prezentovat minimálně stejně zajímavý program, jako se povedlo v roce letošním. Zároveň jménem ČMS děkujeme vedení MČ Praha 13 za podporu, poskytnutí výstavních prostor a veškerý servis. Bez úsilí a nasazení zaměstnanců MČ P 13 by nebylo možné výstavu realizovat.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 5.10.2019

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

ilustrační foto

Podzimní cyklus přednášek ČMS byl zahájen dne 1.10.2019 tradiční demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Demonstrována byla řada letních druhů hřibovitých hub, muchomůrek, včetně muchomůrky zelené, několik ryzců a holubinek. K vidění bylo také několik podzimních druhů hub z řad čirůvek, strmělek či hub dřevních. Díky tomu, že bylo po výstavě a některé houby z výstavy přežily v dobré kondici, mohly být ukázány i neobvyklé druhy jako jsou kuřátka, hřib satan, hřib rubínový, kyj Herkulův či stroček trubkovitý, které se běžně při demonstracích na přednáškách nevyskytují. Na další přednášce, která bude rovněž pouze demonstrací aktuálně rostoucích druhů již v tak široké spektrum druhů nejspíše doufat nemůžeme, přesto věříme, že zaujme.

Připomínáme, že přednášky začínají již v 17:45. Všechny návštěvníky, kteří chtějí donést houby k určení nebo na demonstraci důrazně žádáme, aby přišli nejpozději v 17:30. Houby donesené po zahájení přednášky nebudou určeny, protože určování ruší jak přednášejícího tak posluchače. K určení či k demonstraci donášejte celé (neokrájené ale šetrně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé či příliš staré a nejsou sekundárně změněné (napadené nedohubem atd.). Houby nasbírané s předstihem je nejlépe uchovávat v chladničce např. v plastové krabičce zabalené (ale ne neprodyšně) v mikrotenovém sáčku tak aby houby neosychaly ale zároveň se nezapařily.

Těšíme se na vaši účast.

Za ČMS Markéta Vlčková

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 5.6.2019

hřib rudonachový - Imperator rhodopurpureus - foto: Lubomír Opat

hřib rudonachový - Imperator rhodopurpureus
foto: Lubomír Opat

hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae - foto: Lubomír Opat

hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae
foto: Lubomír Opat

V poslední jarní přednášce vám Lubomír Opat představí hřibovité houby Polabí. Hřibovité houby jsou v centru zájmu téměř všech praktických houbařů, neboť se jedná o houby běžně konzumované, využívané pro kuchyň. Kromě běžných druhů se však vyskytuje řada vzácných hřibovitých hub, které si spíše než konzumaci zaslouží ochranu. V České republice lze jejich nejpestřejší spektrum nalézt právě v Polabí, kde rostou jak běžné, tak i vzácné teplomilné hřibovité houby. Přednáška má za cíl seznámit posluchače nejen s tím, které druhy tam rostou, ale také s jejich krásou. Na prvním místě by měla vnést do povědomí, které druhy hřibovitých hub by se neměly sbírat, protože si pro svoji vzácnost zaslouží, aby zůstaly na svém místě v přírodě a nekončily na talířích nenasytných houbařů.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na vycházku s Hořovickými houbaři

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 3.6.2019

Mykologický kroužek v Hořovicích Vás srdečně zve na vycházku, která se uskuteční v neděli 16.6.2019. Více viz plakát akce.

Za MK Hořovice: Oldřich Jindřich

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 2.6.2019

Terčka buková (Rutstremia petiolorum) - foto: Jan Wipler

Terčka buková (Rutstremia petiolorum)
foto: Jan Wipler

Předposlední jarní přednášku bude mít Jan Wipler, který bude hovořit o substrátově specifických diskomycetech.

Substrátová specifita je schopnost využívat a tvořit plodnice na specifickém substrátu jako je například zbytek dřevěného uhlí, jehlice borovice, kravský exkrement či větvička habru. Diskomycety jsou houby vřeckovýtrusé s plodnicí zvané apothecium, tzv. terčoplodé. Když to spojíme dohromady. máme vymezené objekty pro tuto přednášku.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Evropský den chráněných území

sekce  Myko akce / Zprávy z akcí

autor článku  Markéta Vlčková, 29.5.2019

Pohled na lom Malá Amerika - foto: Lubomír Opat

Pohled na lom Malá Amerika
foto: Lubomír Opat

Pořadatelé z ČMS - foto: Markéta Vlčková

Pořadatelé z ČMS
foto: Markéta Vlčková

Expozice donesených hub - foto: Lubomír Opat

Expozice donesených hub
foto: Lubomír Opat

Běžnější vystavované druhy - foto: Lubomír Opat

Běžnější vystavované druhy
foto: Lubomír Opat

Méně běžné vystavované druhy - foto: Pavel Hruška

Méně běžné vystavované druhy
foto: Pavel Hruška

Diskuse nad houbami - foto: Lubomír Opat

Diskuse nad houbami
foto: Lubomír Opat

ČMS jako tradiční partner správy CHKO Český Kras i letos přispěla k programu „Evropského dne chráněných území (EDCHÚ)“ (http://strednicechy.ochranaprirody.cz/akce-akce/evropsky-den-chranenych-uzemi-aneb-ceskym-krasem-za-hagenem/).

Na stanovišti č. 4 – „Mykologie“ u lomu Malá Amerika jsme prezentovali aktuálně rostoucí houby, které lze v Českém Krasu nalézt. Expozice čítala úctyhodných 73 druhů hub (viz přiložený seznam). Pro pořádek nutno dodat, že větší část hub musela být dovezena z jiných lokalit, neboť v Českém Krasu zatím houby moc nerostou. V posledních letech zde panovaly nepříznivé podmínky (nedostatek srážek), což nepříznivě poznamenalo růst hub, a to nejen začátkem letní sezóny.

Účastníci akce byli samozřejmě nadšeni vystavovanými hřibovitými houbami. Pozornost širší veřejnosti vzbudily i hojně rostoucí čirůvky májovky, závojenky podtrnky a muchomůrky růžovky. Hojně se diskutovalo i o hnojnících a pečárkách. Návštěvníci si také mohli prohlédnout i méně obvyklé houby, jako jsou například chřapáče, řasnatky, vláknice, třepenitky a další.

Členové ČMS ochotně a rádi zodpovídali dotazy účastníků i náhodných kolemjdoucích ohledně jedlosti, růstu a ekologie hub.

Počasí nám po celou dobu přálo a zcela jistě mělo vliv i na počet lidí, kteří se EDCHÚ zúčastnili. Když jsme v 15:30 rozdali poslední razítka opožděným účastníkům, tak nám přišlo skoro líto, že už je konec. Těšíme se tedy na další ročník a doufáme, že bude příští rok více vláhy a že bude možno sbírat většinu druhů hub přímo v Českém Krase.

Za ČMS Markéta Vlčková a Lubomír Opat

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na dvanáctou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 17.5.2019

ucháč obecný (Gyromitra esculenta) - foto: Vavřinec Klener

ucháč obecný (Gyromitra esculenta)
foto: Vavřinec Klener

V přednášce Vavřince Klenera "otravy jarními askomycety" si podrobněji představíme pozoruhodný fenomén otrav ucháčem obecným, touto nebezpečnou houbou, jež ovšem dlouho byla a místy dosud je sbírána pro kuchyňské využití. Je třeba obávat se i konsumace jiných druhů ucháčů a destic? Též na tuto otázku se zaměříme. Dále budou rozebrány současné poznatky k občasnému výskytu obtíží po požití další osvědčených jedlých jarních hub - smržů a kačenek.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na jedenáctou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 11.5.2019

ilustrační foto: Ramariopsis luteoochracea - foto: Jan Matouš

ilustrační foto: Ramariopsis luteoochracea
foto: Jan Matouš

ve které Jan Matouš představí auditoriu kyjankovité houby.

Kyjankovité houby lučních společenstev jsou krásnou a zajímavou, přesto stále poněkud přehlíženou skupinou často nesnadně odlišitelných taxonů. V posledních několika letech se však zájem o jejich studium pomalu zvyšuje a přibývá zajímavých nálezů i nových druhů. S jakými taxony, běžnými i vzácnými se můžeme na území České republiky setkat, kde je najít a jak je určovat?

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na desátou jarní přednášku ČMS

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 4.5.2019

Ilusrtační foto: hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius) - foto: Markéta Vlčková

Ilusrtační foto: hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius)
foto: Markéta Vlčková

Pavel Hruška s Alešem Vítem přiblíží posluchačům bohatý svět dřevních hub, které jsou běžnými houbaři často opomíjené, přesto že se mezi nimi vyskytuje řada jedlých a velmi chutných druhů. Znalost dřevních hub umožní nadšeným houbařům – konzumentům sbírat houby i mimo hlavní sezónu a za méně příznivých podmínek, neboť dřevní houby jsou přeci jen odolnější a méně náročné na zevní podmínky než houby například mykorhizní či terestrické a vyrůstají prakticky po celý rok. Autoři představí jak běžné jedlé dřevní houby rostoucí na našem území, tak i podobné dřevní houby nejedlé nebo jedovaté, jejichž sběru je třeba se vyvarovat.

Těšíme se na vaši účast.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

článek  Pozvánka na přednášku ČMS dne 30.4.2019

sekce  Myko akce

autor článku  Markéta Vlčková, 28.4.2019

V pořadí již devátou jarní přednášku ČMS bude mít RNDr. Libuše Kotilová z  Třeboně. Téma přednášky je: "Růst hub  na příkladu pavučince bažinného". Autorka přednášky v čase sledovala okolní vlivy na růst hub, konkrétně pavučince bažiného: V rámci 10 letého cyklu pozorování drobného pavučince bažinného a měření meteorologických veličin bylo možné statisticky vyhodnotit vliv teploty vzduchu a tlaku par na počátek růstu této houby. Vzhledem ke konstantní vlhkosti substrátu ovlivnily tyto veličiny také množství vyrostlých plodnic v daném roce a rovněž velikost plodnic. Měření se uskutečnila ve výtopě rybníka Rožmberk a jde o jedinečné výsledky z terénu, mimo laboratoř.

Těšíme se na vaši účast.

odkaz na článek  Odkaz na článek pro citaci

seznam článků  Přehled článků na této straně

 

Strana 32 / 33, články 311 - 320 / 328

 <   1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   > 

 
 
Vstup pro členy ČMS
Nemám!
 

Ještě nemáte speciální čtyřčíslo 100. ročníku Mykologického sborníku?

Co je v něm a jak si ho můžete objednat zjistíte zde.

titulní strana Mykologického sborníku 2023

Fotosoutěž ČMS 2024

I v roce 2024 opět vyhlašujeme fotosoutěž pro naše členy.

Podrobnější informace, pravidla a odkaz na registraci najdete zde.

YouTube kanál ČMS

Online přednášky ČMS a jejich záznamy můžete za dlouhých zimních večerů sledovat na našem kanálu Youtube. Odkaz je v nadpisu.

Příspěvky a předplatné 2024

Posílejte na bankovní účet:
FIO banka, č.ú. 2401853695 / 2010

Členský příspěvek:

  • Osoby mladší 18 let, studenti a senioři nad 60 let: 100,- Kč
  • Ostatní: 250,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Novinky v Nálezišti

Poslední zveřejněné nálezy, seřazené podle data a času zveřejnění.

Jste-li členem ČMS a máte přístupové údaje, přihlaste se vpravo nahoře.

Kuehneola uredinis
žlutá rzivost ostružiníku

Russula persicina
holubinka broskvová

Russula persicina
holubinka broskvová

Lactarius glaucescens
ryzec zelenající

Coprinopsis tuberosa
hnojník hlíznatý

Gymnopus peronatus
penízovka hřebílkatá

Delicatula integrella
žebernatka maličká

Geastrum rufescens
hvězdovka červenavá

Russula betularum
holubinka březová

Russula puellaris
holubinka dívčí

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Russula atrorubens
holubinka tmavočervená

Melanoleuca verrucipes
tmavobělka bradavčitá

Geastrum fimbriatum
hvězdovka brvitá

Lactarius lignyotus
ryzec černohlávek

Lactarius volemus
ryzec syrovinka

Trametes gibbosa
outkovka hrbatá

Scutellinia crinita
kosmatka jelení

Phallus impudicus
hadovka smrdutá

Polyporus tuberaster
choroš štětičkový

Hypomyces lateritius
nedohub cihlový

Steccherinum ochraceum
ostnateček okrový

Inonotus hispidus
rezavec štětinatý

Agrocybe elatella
polnička bažinná

Aeruginoscyphus sericeus

Cyanoboletus pulverulentus
hřib modračka

Melampsora salicis-albae
rez vrbová

Russula sororia
holubinka sesterská

Butyriboletus appendiculatus
hřib přívěskatý

Butyriboletus fuscoroseus
hřib růžovník

Helvella atra
chřapáč tmavý

Helvella lacunosa
chřapáč jamkatý

Lactarius camphoratus
ryzec kafrový

Russula luteotacta
holubinka citlivá

Russula roseicolor
holubinka narůžovělá

Russula heterophylla
holubinka bukovka

Russula carpini
holubinka habrová

Erysiphe alphitoides
padlí dubové

Schizopora radula
pórnovitka obecná

Gymnopilus penetrans
plaménka nevonná

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .