ADMINS.CZ Virtis s.r.o. Subway
 

Gymnosporangium sabinae

Gymnosporangium sabinae (Dicks.) G. Winter 1884

obnaženka hrušňová

Systematika

Fungi
Basidiomycota
Pucciniomycetes
Pucciniales
Pucciniaceae
Gymnosporangium

Popis

Je to dvoubytný druh, t.j. střídá dva hostitele: hrušeň (Pyrus sp.) a čtyři druhy jalovce – jalovec chvojka (Juniperus sabina) a jalovec čínský (Juniperus chinesis), jalovec viržinský (Juniperus virginiana) a jalovec červenoplodý (Juniperus oxycedrus).

Rez hrušňová vytváří na svrchní straně napadených listů hrušní oranžově zbarvené, později červeně lemované skvrny se shluky černých teček (spermogonia, produkující spermacie). Vzácně mohou být napadeny i mladé letorosty a plody. Na spodní straně listů v místě oranžových skvrn vyrůstají pohárkovité plodnice okrové barvy (aecia, aecidia) – zpočátku jako hrbolky, které se později kuželovitě protahují do výšky až 8 mm, koncem léta jsou ve zralosti roztřepené a uvolňují aeciospory – tzv. letní výtrusy. Výtrusy jsou vzduchem přenášeny na povrch jehlic jalovce, kde vyklíčí a prorůstají do pletiva. Na jaře některé jejich výhony jalovce zesílí a od března do května se na nich objevují žlutohnědé nebo oranžovohnědé výrůstky jazykovitého až květákovitého tvaru, za vlhka slizovité, za sucha prášivé, velké až 2,5 cm. Výrůstky obsahují telia, v nichž se tvoří teliospory – tzv. zimní výtrusy houby, které se šíří v době květu na hrušně. Teliospory jsou oranžovohnědé, dvoubuněčné, 38–51,5 x 18,5–25 µm velké.

Poznámky

Rez hrušňová je významnou chorobou hrušní a jalovců v těch lokalitách, kde jsou oba hostitelé ve vzdálenosti do 150 až 200 metrů. Hrušně při silném napadení chřadnou, nové letorosty uvadají. Napadený jalovec má slabší růst, někdy zasychají větvičky. Zůstává trvalým zdrojem infekce pro hrušně. Jednotlivé odrůdy hrušní jsou k chorobě různě náchylné.

Gymnosporangium sabinae Gymnosporangium sabinae Gymnosporangium sabinae Gymnosporangium sabinae

Autorství textů: Věra Svobodová
Autorství obrázků: Tomáš Chaluš

 
 
Vstup pro členy ČMS
 

Příspěvky a předplatné 2020

Členský příspěvek:

  • Studenti a senioři: 75,- Kč
  • Ostatní: 150,- Kč

Mykologický sborník:

  • Členové ČMS: 150,- Kč
  • Ostatní odběratelé: 200,- Kč

Podrobné informace najdete zde.

Vážení milovníci hub a houbaření!

Ještě jste nečetli
Časopis českých houbařů -
Mykologický sborník
?

Začtěte se do zajímavostí ze světa hub, které časopis přináší již od roku 1919.

Časopis si můžete snadno objednat zde na myko.cz.

titulní strana Mykologického sborníku 1/2020

Přístup do členské části stránek

Jste členem ČMS a ještě nemáte přístup do členské (neveřejné) části stránek myko.cz? Najdete zde Náleziště - nástroj na evidenci vlastních nálezů a spolupráci s kamarády a mykology při určování nálezů. Uvítáme také spolupráci odborníků na projektu Myko atlas.

Požádejte o přístupové údaje .

Chcete inzerovat na myko.cz?

Máte-li zájem o placenou firemní reklamu na našich stránkách, kontaktujte nebo .