Russula font-queri Singer 1947
holubinka Font-Querova
Systematika
Fungi Basidiomycota Agaricomycetes Russulales Russulaceae Russula |
Synonyma
Russula fontqueri orthographic variant
Stručný popis
Holubinka střední velikosti.
Klobouk je široký 30–80 mm, zprvu polokulovitý, později sklenutý, ploše sklenutý až široce prohloubený, barevně dosti proměnlivý, červenooranžový, růžový, (meruňkově) žlutooranžový, v dospělosti vybledávající. Okraj klobouku je v dospělosti krátce hrbolkatě rýhovaný. Pokožku lze sloupnout do 1/2 až 1/3 poloměru klobouku.
Lupeny jsou středně husté, v mládí bělavé, při okraji klobouku někdy s načervenalým ostřím, později žloutnoucí od výtrusného prachu.
Třeň je válcovitý, 30–80 x 8–15 (20) mm, v mládí pevný, v dospělosti houbovitě vycpaný, bílý, někdy zčásti narůžovělý nebo načervenalý, zejména na bázi nebo pod kloboukem.
Dužnina je bělavá, po poranění a ve stáří žloutnoucí až hnědnoucí. Vůně je nevýrazně ovocná. Chuť je mírná, někdy mírně natrpklá nebo svíravá.
Výtrusný prach je žlutý (4a–4b).
Výtrusy jsou široce oválné, 7–9,5 x 5,5–7,5 µm, se středně vysokou ornamentikou s bradavkami pospojovanými hřebínky vytvářejícími nanejvýš dosti neúplnou síťku.
Výskyt
Roste od července do října, vzácně, pravděpodobně pouze pod břízami, se kterými tvoří mykorhizu. Upřednostňuje vlhká stanoviště s mechem, spíše na kyselých půdách.
Možná záměna
Velmi podobná a hojnější holubinka Velenovského (Russula velenovskyi), rostoucí často pod břízami, má světlejší výtrusný prach (3a-3b), víceméně izolovaně bradavčité výtrusy a mívá uprostřed klobouku drobný hrbolek. Podle Sarnari (2005) má na rozdíl od od holubinky Font-Querovy v pokožce klobouku inkrustované dermatocystidy.
Hojná holubinka měnlivá (Russula risigallina) roste spíše na suchých stanovištích pod listnáči i pod jehličnany, má třeň bez růžových odstínů, tmavší výtrusný prach (4d–4e) a spíše izolovaně bradavčité výtrusy.
Vzácná holubinka veselá (Russula laeta) roste pod buky, duby a habry, má třeň bez růžových odstínů.
Především pod břízami roste holubinka oranžová (Russula aurantiaca). Podle Kibby (2012) má nepatrně tmavší výtrusný prach (4c), izolovaně ostnité výtrusy a nepřehrádkované dermatocystidy. Některými autory je však s holubinkou Font-Querovou synomizována.
Kuchyňské využití
Je jedlá, pro vzácnost však kulinářsky nevýznamná.
Poznámky k systematice
Hagara (2014) rozlišuje holubinku Font-Querovu (Russula font-queri) a holubinku zrnitou (Russula impolita) jako dva samostatné druhy. Podle Index Fungorum (2025) je Russula impolita (Romagn.) Bon 1983 synonymem pro Russula fontqueri Singer 1947.
Literatura
![]() |
Hagara L. (2014): Ottova encyklopedie hub, Ottovo nakladatelství, Praha |
![]() |
Kibby G. (2012): The Genus Russula in Great Britain |
![]() |
Socha R., Hálek V., Baier J., Hák J. (2011): Holubinky. Academia, Praha |
![]() |
Sarnari M. (2005): Monografia Illustrata del Genere Russula in Europa - Vol. 2, AMB, Trento |
![]() |
Galli R. (1996): Le Russule. Edinatura, Milano, Italia |