Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 32 / 42, články 311 - 320 / 414
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 >
- 26.6.2012
První poznávací houbařská vycházka s MK Praha 2012
- 26.6.2012
Z návštěvy u přátel…
- 22.6.2012
Z přátelského setkání…
- 21.6.2012
U Hřibařů ve Francove Lhotě…
- 13.6.2012
Z pražské přednášky 11. 6. 2012
- 6.6.2012
Z výšlapu s MK Hořovice
- 6.6.2012
První společná vycházka hamrovských houbařů 2012
- 29.5.2012
Konference: Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub
- 26.5.2012
Evropský den chráněných území
- 22.5.2012
Z pražské přednášky 21. 5. 2012
První poznávací houbařská vycházka s MK Praha 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
Jaroslav Landa, 26.6.2012

úvodní komentář k průběhu akce
foto: Aleš Vít
jeden z prvních nálezů, krásnorůžek lepkavý - Calocera viscosa
foto: Aleš Vít

hlinák červenající - Hapalopilus rutilans
foto: Aleš Vít

informace k muchomůrce šedivce
foto: Jaroslav Landa

muchomůrka šedivka - Amanita spissa (světlá forma)
foto: Ludmila Vavrdová

holubinka namodralá - Russula cyanoxantha
foto: Ludmila Vavrdová

zajímavosti ke kuchyňskému využití hadovky smrduté
foto: Jaroslav Landa

kuchňsky upotřebitelné vejce hadovky smrduté - Phallus impudicus
foto: Ludmila Vavrdová

řez vajíčkem hadovky smrduté
foto: Marie Sobotková

tuplované obrýlení - záruka dobrého zaostření
foto Marie Sobotková

ze světa hlenek, pazderek hnědý – Stemonitis fusca
foto: Ludmila Vavrdová
Vycházka ČMS MK Praha 23. 6. 2012 do Vidrholce z Újezdu nad Lesy - Rohožníku ke Štamberku a zpět (9:30 - 13:30). Listnaté a smíšené lesy, převážně doubravy dubiny, okrajově kulturní smrčiny. Přechod Horoušanského potoka, dále k trati a ke Štamberku.
Účastnilo se 22 zájemců.
Pro účastníky to byl příjemný pobyt v terénu se zajímavou diskuzí nad četnými nálezy. Děkujeme přítomným za jimi pořízené snímky hub, které zaslali pro tento příspěvek. Vy ostatní se přidejte příště.
Ze zaznamenaných nálezů:
bělochoroš modravý - Oligoporus caesius, hadovka smrdutá - Phallus impudicus, helmovka růžová - Mycena rosea, hlinák červenající - Hapalopilus rutilans, hlíva plicní - Pleurotus pulmonarius, holubinka namodralá - Russula cyanoxantha, holubinka parková - Russula pulchella, holubinka pruhovaná - Russula livescens, hřib dubový - Boletus reticulatus, hřib smrkový - Boletus edulis, hřib červený - Xerocomus rubellus, hřib žlutomasý - Xerocomus chrysenteron, kalichovka oranžová - Rickenella fibulla, krásnorůžek lepkavý - Calocera viscosa, kržatka průsvitná - Tubaria pellucida, křehutka Candolleova - Psathyrella candolleana, lesklokorka ploská - Ganoderma lipsiense, muchomůrka šedivka - Amanita spissa, oranžovka vřetenovýtrusá - Inermissia aggregata, outkovka pestrá - Trametes versicolor, penízovka dubová - Gymnopus dryophilus, penízovka provázková - Strobillurus stephanocystis, pestřec hlízovitý - Scleroderma cepa, pevník chlupatý - Stereum hirsutum, polnička raná - Agrocybe praecox, síťkovec dubový - Deadalea quercina, slzečník žloutkový - Bolbitius vitellinus, strmělka nálevkovitá – Clitocybe gibba, štitovka jelení - Pluteus cervinus, štítovka sp. - Pluteus sp., troudnatec pásovaný - Fomitopsis pinicola, třepenitka drobná - Hypholoma subviride, třepenitka svazčitá - Hypholoma fasciculare a hlenka pazderek hnědý – Stemonitis fusca…
Další terénní poznávací vycházky pro vás připravujeme.
Budou se konat během září, října a listopadu 2012.
Stran upřesnění termínů vycházek sledujte www.myko.cz, případně volejte koncem prázdnin do ústředí ČMS, tel. 257 530 842.
JL
Z návštěvy u přátel…
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Hořovice, 26.6.2012

účastníci v rolích gratulantů

hřib kovář – Boletus erythropus

chlupáček bělostný - Dasyscyphus pulchricolor
V sobotu (23. 6.) se v Jizerských horách sešli liberečtí a hořovičtí houbaři. Hub rostlo poskrovnu, tak z nálezů přikládáme jen dva snímky. Při návštěvě v terénu jsme mj. obcházeli kolem místních zajímavých skalisek, z nichž jedno se jmenuje Gorila. Hlavní důvod setkání ovšem nastal až odpoledne, po našem návratu z lesa. Společně jsme oslavili významné životní jubileum zasloužilé členky a jednatelky libereckého kroužku paní Hany Horákové.
Kromě dalšího nám k poslechu zahráli muzikanti z obou mykologických kroužků.
Hanko ještě jednou, od nás všech, VŠE NEJLEPŠÍ…
Text a foto:
Oldřich Jindřich
MK Hořovice
Z přátelského setkání…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 22.6.2012

místo letošního společného setkání

účastníci na lokalitě Žilín

Stano Gleidura při hledání podzemních druhů hub

jedna z podzemek, zástupce rodu loupavka - Hysterangium sp.

Oldřich Jindřich fotodokumentuje

štítovka Romellova - Pluteus romellii

příkladná péče o pohodu aktérů setkání

z krás slovenského venkova
Od minulého pátku do neděle proběhlo jubilejní 20. tradiční jarní setkání českých a slovenských mykologů. Tentokrát na slovenské straně, uprostřed Papradnianské doliny, v osadě Podjavorník.
Kromě návštěvy terénu, kde houby rostly zatím ještě poskrovnu, vyhodnocení nálezů a vzájemné mykologické diskuze, naplnilo setkání přátel v plné míře především společenskou stránku akce. O všechny přítomné bylo příkladně postaráno.
Tato každoroční akce je vždy okamžikem stvrzování nejednoho opravdového dlouholetého kolegiálního partnerství lidí se stejnými zájmy, a současně příležitostí k navazování dalších nových přátelství.
Poděkování všech účastníků za vydařený čas v malebném prostředí slovenské přírody patří organizátorům setkání, kolegům ze Slovenské mykologické společnosti.
AV
U Hřibařů ve Francove Lhotě…
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 21.6.2012

Francova Lhota má své jméno od Trystrama France z Háje
tehdejšího majitele panství

zleva: přítel L.Hřib, A.Vít, J.Landa, O.Jindřich a přítel K.Matůš
Minulý pátek (15. 6.) při cestě na mykologickou akci na Slovensko jsme si nemohli nechat ujít příležitost zastavit se ve Francově Lhotě. Tato východní výspa houbařů v seznamu České mykologické společnosti je ve skutečnosti malebná a příkladně opečovávaná obec, sousedící se Slovenskem a ležící v krásném prostředí CHKO Beskydy. V okolí obce je celá řada zajímavostí, počínaje památnou Kobzovou lípou, přes místní Hucul klub až po dřevěnou rozhlednu na Čubově kopci. Tím výčet zajímavostí zdaleka nekončí. Tím nejzajímavějším, především pro mykology, jsou zdejší krásné, na růst širokého spektra běžných druhů hub, a také na četné vzácnosti bohaté lesy v okolí. Přivítali nás zástupci místního Hřibařského spolku, jeho předseda, přítel Luděk Hřib a zakládající člen, přítel Karel Matůš. To pěkné slunečné a teplé odpoledne bylo plné houbařských i dalších zajímavých témat. Pečlivě vedená spolková kronika dokládá čilý ruch v životě spolku. Tradiční Fracovolhotský kyseláč a k němu patřící košt slivovice. Obě tyto záležitosti patří ke každoročně nepominutelným akcím. Na naši další cestu a pro zdar víkendového setkání se slovenskými kolegy, jsme byli našimi přáteli vybaveni právě jednou z lahvinek tohoto vzácného jiskřivého moku, který dominoval v loňské soutěži. Ještě jednou děkujeme za skvělé přijetí s možností alespoň krátkého zastavení. Všem přátelům z Hřibařského spolku ve Francově Lhotě přejeme jak za ústředí ČMS, tak i za všechny houbaře napříč republikou do letošní houbařské sezóny jen vše nej…
Další informace a zajímavosti naleznete v místním zpravodaji:
www.francovalhota.cz, www.pulcin.cz
AV
Z pražské přednášky 11. 6. 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 13.6.2012

výběr z hub určených k demonstraci

přítel J. Burel konzultuje správné dourčení druhu
Předposlední přednáška jarního cyklu na pražské VŠUP s názvem Mykolog na konferenci byla ve znamení postřehů přednášejícího z tohoto prostředí. O zkušenostech z průběhu konání domácích konferencí a týchž akcí v zahraničí, obohacených o zážitky z naplňování pracovního programu v terénu i z cestování, vyprávěl vědecký tajemník společnosti dr. Jan Borovička, Ph. D.
Před vlastní přednáškou proběhla obvyklá demonstrace donesených druhů hub. Po nějaké době předcházejícího sucha a tepla konečně vydatněji zapršelo. Významnější růst hub lze i tak očekávat teprve v příštích dnech. Zatím s převahou vyrůstají především drobnější podeštné druhy.
Z dalších zastoupených hub byly zde k vidění například, čirůvka májovka – Calocybe gambosa, třepenitka svazčitá – Hypholoma fasciculare, štítovka hlízečkatá – Pluteus semibulbosus, š. jelení – P. cervinus a š. vrbová – P. salicinus, dále houževnatec šupinatý – Lentinus lepideus, líha klubčitá – Lyophyllum fumosum , strmělka štěničná – Clitocybe sinopica a penízovka kořenující – Xerula radicata. Celkem bylo na přednášku doneseno k určení kolem třiceti druhů aktuálně rostoucích druhů hub.
AV
Z výšlapu s MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Mykologický kroužek Hořovice, 6.6.2012

radost z prvního dubáka...

výhled na Nižbor

foto na památku...
Uplynulou sobotu se uskutečnil výlet hořovických houbařů ze Zahořan do Nižboru. Výletu se zúčastnilo 25 členů a příznivců. Bylo krásné počasí, šli jsme po neznačených cestách, většinou lesem. Hub bylo poskrovnu, ale radost z nálezu hřiba dubového, je na šťastné nálezkyni Janě jasně patrná i z fotografie. Po cestě jsme si opekli buřty. Výlet jsme zakončili v nižborské hospodě.
Zdravím všechny
Olda Jindřich
MK Hořovice
První společná vycházka hamrovských houbařů 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
ČMS odbočka Velké Hamry, 6.6.2012

hřib kovář - Boletus erythropus

kdopak by tomuhle odolal...

z aktuální mykoflóry Jizerských hor

účastníci akce
Přes houbařsky nepříznivé počasí ke konci května podnikli členové ČMS Velké Hamry v sobotu 2. června první letošní poznávací vycházku. Cílem bylo zaznamenat současný růst hub v regionu, vše za účasti milé návštěvy ze sousedního MK v Lomnici nad Popelkou, odkud k nám přijeli Jana a Bobeš Pravcovi. Záměr poznat nové druhy hub a v neposlední řadě si užít příznivého počasí, to vše se v den vycházky skutečně povedlo.
Celkem jedenáct účastníků přineslo na místo srazu, před chatu mysliveckého sdružení Bárov v Bohdalovicích, ke dvaceti druhům hub. Sedmnáct druhů bylo určeno na místě, některé druhy ještě putovaly do ČMS Praha k přesnému dourčení. Z jedlých hub zde byly k vidění např. závojenka podtrnka – Entolona clypeatum, hlíva plicní – Pleurotus pulmonarius, sírovec žlutooranžový – Laetiporus sulphureus, muchomůrka šedivka – Amanita spisa. Z ostatních druhů pak lupeník březový – Lenzites betulina, bránovitec jedlový – Trichaptum abietinum, černorosol smrkový – Exidia pithya. V počtu několika oku lahodících a zdravých plodnic se zaskvěl hřib kovář. Tomu se tu říká "modrák"
Poslední zmíněný druh bývá každoročně zpravidla první hřibovitá houba, která se v lesích Jizerských hor (asi nejen tady) objevuje. V již zmíněném oboru „hřib kovář“ jednoznačně zabodoval Pavel Tomeš z Popelnic, viz foto. K všeobecné pohodě nechyběla ani tradiční „opejkačka“ v doprovodu nejedné orosené sklenice piva. Všichni společně jsme si užili pěkný den.
Text a foto:
Petr Hampl, jednatel
ČMS odbočka Velké Hamry
Konference: Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub
Myko akce / Zprávy z akcí
Radim Dvořák, 29.5.2012
Při příležitosti významných životních jubileí českých mykologů Františka Kotlaby (85 let) a Zdeňka Pouzara (80 let) uspořádaly společně katedra botaniky Přf UK, mykologické odd. Národního muzea a Česká vědecká společnost pro mykologii 19. května 2012 na katedře botaniky Přf UK konferenci Novinky v taxonomii, ekologii a chorologii velkých hub.
Krajinova posluchárna byla velmi slušně zaplněna, kromě mnoha známých českých mykologů se zúčastnili i někteří kolegové ze Slovenska. Konference byla rozdělena do 4 přednáškových bloků, přednášky se převážně týkaly taxonomie a ekologie hub, F. Kotlaba zavzpomínal na známé osobnosti naší mykologie.
V přestávce na oběd se účastníci sešli v seminariu na přípitek oběma oslavencům. Ještě jednou jim přejeme mnoho zdraví a elánu do dalšího života a mykologické práce.
Evropský den chráněných území
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 26.5.2012

lom Školka alias Malá Amerika

ze stanoviště České mykologické společnosti

mařinka vonná, někdy též svízel vonný - Galium odoratum

medovník meduňkolistý, někdy též velkokvětý - Melittis melissophyllum

odborný výklad k houbám Českého krasu

aktuálně rostoucí houby v okolí

návštěvníci terénní mykologické poradny
Stejně jako v minulých letech měla Česká mykologická společnost v rámci této, již tradiční akce, své stanoviště u lomu Malá Amerika.
Houby v okolí právě příliš nerostou, ale zájemců z řad účastníků akce o zastavení s povídáním na toto vděčné téma bylo tradičně dost a dost. Z bylin tu v okolních lesích hojně roste mařinka a roztroušeně, ale o to nápadněji, pěknými květy zaujme medovník.
Terénní poradna a houbařská osvěta, v podobě tabulí se snímky jarních a jedovatých druhů hub, rostoucích v Českém krasu, obohacuje každoročně o nové cenné informace základní vědomosti zájemců všech věkových kategorií. Několik druhů aktuálně vyrostlých hub se přece jen našlo i dnes, nechyběl mezi nimi všemi houbaři oblíbený hřib dubový – Boletus reticulatus.
Největším oceněním každé podobné akce je zájem dětské části účastníků. V případě Evropského dne chráněných území jde každoročně o skvěle organizačně připravený počin, na mnoha jeho dílčích zastaveních naplněný zajímavým a poučným programem.
AV
Z pražské přednášky 21. 5. 2012
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 22.5.2012

smrž vysoký - Morchella elata

pečárka Bernardova - Agaricus bernardii
Včerejší pražská přednáška byla ve znamení historie pěstování hub. Pro zájemce z odborné i ostatní veřejnosti proběhla na obvyklém místě, v posluchárně č. 115 VŠUP na nám. Jana Palacha. Byla to velmi zajímavá a poučná podívaná v podání ing. Ivana Jablonského.
V rámci tradičního výkladu k doneseným houbám stála tentokrát za podívanou skupinka smržů vysokých. Díky jejich tvarové rozmanitosti, rozdílné velikosti plodnic, a také s ohledem na skutečnost, že pocházely ze skupiny celkem 61 kusů pohromadě rostoucích smržů ve všech růstových stádiích, padl i názor, že by se nemuselo jednat pouze o jediný druh smrže. Ostatně, při určování smržů nebývá ani mezi znalci tohoto rodu hub cesta k názorové shodě někdy úplně přímočará. Přítomný dr. Kotlaba si dovede představit a za užitečný by v této otázce považoval seriózní a podporovaný výzkum. Největší smrž z donesených exemplářů na včerejší přednášku měřil celých 30 cm.
Jinou zajímavou hubou, díky zbarvení na řezu poutavou spíše pro oko, nežli pro použití v kuchyni, zde byla pečárka Bernardova. Je sice známo, že všechny červenající pečárky jsou považovány za jedlé, resp. nejsou jedovaté, ale právě tuto pečárku, díky jejímu pachu po mořských řasách, bude lépe k jídlu nikterak zeširoka nedoporučovat.
AV
Strana 32 / 42, články 311 - 320 / 414
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 >