Přehled článků
Seznam všech článků této sekce
Strana 5 / 46, články 41 - 50 / 459
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 >
- 18.6.2023 Z červnové vycházky ČMS
- 11.6.2023 Z premiérové jarní výstavy hub ČMS v Tetíně
- 10.6.2023 Z vycházky ZŠ Trnka v Dobříši
- 4.6.2023 Jak se pochodovalo Českým krasem
- 21.5.2023 Z Odemykání lesa pro houbožrouty
- 1.5.2023 Z čerodejnické vycházky do Radotína
- 1.4.2023 Z vycházky do Modřanské rokle
- 20.3.2023 Francovolhotský kyseláč po 3 letech zpět
- 4.2.2023 Ohlédnutí za první pražskou vycházkou roku 2023
- 15.1.2023 Z poslední letošní vycházky ČMS
Z červnové vycházky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 18.6.2023
Letohrádek Hvězda
foto: Oldřich Jindřich
první houbou byla pečárka rumištní
foto: Markéta Vlčková
asi poslední letošní májovka
foto: Markéta Vlčková
bude večeře
foto: Alice Kratinová
zasloužený odpočinek
foto: Lubomír Opat
nebylo nás mnoho, ale nikdo neodpadl!
foto: Markéta Vlčková
hlív rostlo požehnaně
foto: Oldřich Jindřich
stejně jako boltcovitek
foto: Eva Brejchová
mladá plodnice hadovky na řezu
foto: Markéta Vlčková
dospělá plodnice hadovky
foto: Eva Brejchová
muchomůrka šedivka (Amanita excelsa)
foto: Drahomíra Hlinovská
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
houby mají v letošní letní sezóně start velmi opatrný a zatím spíše nerostou, než rostou. Tuto skutečnost jsme zaznamenali i v průběhu vycházky do obory Hvězda, která se konala dne 18.6.2023. Nepříliš velká ochota hub k růstu se trochu negativně projevila i na účasti, která nebyla tak hojná, jako na vycházkách minulých. Vzdor spíše pesimistickému očekávání jsme však nakonec hub nenašli až tak málo a zastihli jsme i několik druhů mykorhizních (seznam nálezů je zde).
Příjemně nás překvapil hojný výskyt mladých plodnic hlívy plicní (Pleurotus pulmonarius), která ve Hvězdě vyrůstala převážně na ležících odumřelých bukových kmenech. Hojněji se vyskytovala i boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae) a mladá „vajíčka“ hadovky smrduté (Phallus impudicus). Ostatní mykorhizní i saprotrofní druhy se vyskytovaly spíše v počtu jednotek plodnic, hojnější byly pochopitelně (starší plodnice) hub „chorošovitých“, nrazili jsme ale i na skupinku velmi malých kolodějů (Suillellus luridus) a na několik chutných holubinek doupňákových (Russula grisea).
Úplné fiasko to tedy nakonec nebylo, i když větší část vycházky jsme trávili marným pátráním po jakékoliv houbě. Zda bude nebo nebude další vycházka v průběhu léta bude do značné míry záviset na počasí a potažmo růstu/nerůstu hub. Naplánována je vycházka 28.9.2023 do Klánovic, na které jako v několika posledních letech budeme sbírat houby pro pražskou výstavu.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z premiérové jarní výstavy hub ČMS v Tetíně
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 11.6.2023
Tetín je nahoře, čeká nás drsný výstup
foto: Markéta Vlčková
jsme ready a připraveni na vše
foto: Markéta Vlčková
jdeme na to
foto: Markéta Vlčková
expozice připravena
foto: Markéta Vlčková
ještě zkontrolovat
foto: Filip Zika
snad někdo přijde
foto: Markéta Vlčková
přišel
foto: Markéta Vlčková
prezentace hub Českého krasu
foto: Lubomír Opat
z expozice
foto: Lubomír Opat
z expozice
foto: Lubomír Opat
Vážení přátelé,
byť sezóna rozhodně není v plném proudu, přinadály se nám o víkendu 27.5. – 28.5. 2023 hned dvě akce. Kromě účasti na Evropském dni chráněných území jsme byli požádáni, abychom v neděli 28.5. uspořádali výstavku hub v Komunitním centru Sv. Ludmily v Tetíně, když už ty houby vlastně máme. Jak jsem psala v upoutávce, výzev se nelekáme, tak jsme na to kývli ale…Houby měly již něco za sebou, putovaly chuděry z jižních Čech na Malou Ameriku, kde si den pobyly v průvanu a trochu i na sluníčku, a pak musely noc přečkat ve sklepě, který byl sice chladný, ale ne až tak jako třeba lednice.
Byla to naše premiéra a noc před akcí jsme měli všichni špatné spaní, neboť jsme se báli, že houby již do dalšího dne nepřežijí, čerstvé nebudou, protože není, kde je sehnat a uřízneme si na premiéře pěknou ostudu. Naše houbičky nás ovšem podržely a noc i následující den přežily ještě v přijatelné kondici. K nějaké redukci pochopitelně došlo – některé houby se roztekly, jiné seschly tak, že nebyly k použití, no anebo jsme je prostě při transportu ztratili (ubohá palečka zimní). Měli jsme ovšem i „super“ nové nálezy v podobě miniaturního ohňovce ovocného nebo exsikované hvězdovky trojité. Expozice tedy čítala 63 druhů, což je na konec května slušné.
Akce to byla příjemná v hezkém prostředí a máme dobře nakročeno na další ročník, takže věříme, že nás přijdete podpořit a že se podaří.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z vycházky ZŠ Trnka v Dobříši
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 10.6.2023
Ve středu 7. 6. jsme v rámci plnění grantu zaměřeného na mykologickou a ekologickou osvětu po dohodě s paní učitelkou Evou Matějkovou uspořádali v zámeckém parku v Dobříši mykologickou vycházku pro děti z 2. stupně zdejší ZŠ Trnka.
Růst hub nebyl úplně ideální, z čerstvých hub jsme nalezli pouze sírovec žlutooranžový a počínající stadium špičky, pravděpodobně žíněné. Děti však projevily hlubší zájem o houby a zaujaly je i dlouhodobě rostoucí choroše, které v parku hojně rostou. Z nich se nám povedlo nalézt lesklokorku ploskou, pevník chlupatý a plstnatý, troudnatec kopytovitý, šedopórku osmahlou a klanolístkou obecnou. Tyto nálezy byly účastníky vycházky pečlivě zapsány a fotograficky zdokumentovány.
Vzhledem k již zmíněnému dosti slabému růstu hub byly dovezeny čerstvé (respektive několik dní staré) houby z předcházející přednášky ČMS. Děti si tím pádem mohly prohlédnout již rostoucí všeobecně známé houby jako hřib kovář, hřib dubový, křemenáč osikový, kozák březový, klouzek sličný, muchomůrka růžovka nebo méně známou límcovku vrásčitoprstennou, polničku ranou či podzemní kořenovec načervenalý.
Na závěr byl dán prostor pro dotazy, kterých bylo nemálo, děti např. zajímaly záludnosti kolem halucinogenních hub, ale i to, jak mají houby hluboké mycelium či jaká je nejdražší houba na světě. Byla rovněž ve stručnosti představena činnost České mykologické společnosti a čím se mykologie jako věda zabývá. Děti s nadšením vyplnily krátké dotazníky týkající se jejich zájmu o houby.
Budeme se těšit na další spolupráci, v hlavní houbařské sezóně na podzim plánujeme další podobně zaměřenou exkurzi.
Za ČMS,
Filip Zíka
Jak se pochodovalo Českým krasem
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 4.6.2023
start byl v Karlštejně
foto: Markéta Vlčková
místo činu: Malá Amerika
foto: Lubomír Opat
přípravy byly náročné
foto: Markéta Vlčková
ale bavily nás
foto: Pavel Tesner
jsme připraveni na vše
foto: Markéta Vlčková
jen doladit detaily
foto: Markéta Vlčková
účast byla hojná
foto: Markéta Vlčková
z poznávačky
foto: Markéta Vlčková
z expozice
Foto: Markéta Vlčková
z expozice
foto: Filip Zíka
poblíž rostl sírovec
foto: Lubomír Opat
náš tým (resp. jeho větší část)
foto: Markéta Vlčková
Vážení členové ČMS a příznivci hub,
přinášíme zprávu z letošního pochodu „Českým krasem za Hagenem“, který se konal dne 27.5.2023 v rámci Evropského dne chráněných území. ČMS má na této akci na starosti kontrolní bod (check point chcete-li) číslo 4 – „Mykologie“. Účastníkům pochodu demonstrujeme jednak aktuálně rostoucí druhy hub a jednak mykobiotu Českého krasu. Ideální by bylo, kdyby čerstvé houby byly i v Českém krase nasbírány, ovšem to je v posledních deseti letech kvůli nevhodným povětrnostním podmínkám spíše utopie. Pro většinu demonstrovaných čerstvých druhů musíme obvykle zajet až někam ke hranicím s Rakouskem, ovšem nadšené tváře návštěvníků, kteří jsou překvapeni, kolik hub již v květnu roste, nám za tu trochu nepohodlí stojí. A nejinak tomu bylo i v roce letošním. Nálezy z Českého krasu byly zastoupeny minoritně, v jednotkách druhů (v lepších letech jsou to nižší desítky). O mykobiotě Českého krasu se tedy účastníci akce poučili z našich posterů (plakátů, chcete-li).
Letošní jarní sezóna začala dobře, ovšem podmínky pro houby se v posledních 14 dnech dosti rapidně zhoršily. Přesto jsme v expozici čerstvých hub měli 76 druhů (podvod s mrazákem u několika předjarních k mrazu odolných hub nám byl laskavě prominut). Všechny pochopitelně nejvíce zajímaly houby hřibovité v zastoupení hřibu dubového (Boletus reticulatus), kováře (Neoboletus luridiformis), koloděje (Suillellus luridus) a strakoše (Suillus variegatus). Znalejší kulináři se vyptávali na sírovec (Laetiporus sulphureus) či májovku (Calocybe gambosa). Jedovaté houby měly zastoupení v podobě vláknice začervenalé (Inocybe erubescens), třepenitky svazčité (Hypholoma fasciculare) nebo muchomůrky slámožluté (Amanita gemmata). Že je akce pro všechny milovníky přírody, a ne vysloveně pro poučené houbaře bylo vidět při poznávačce. Z pěti vybraných druhů, které až tak složité na určení nejsou - hřib dubový (Boletus reticulatus), hřib kovář (Neoboletus luridiformis), holubinka doupňáková (Russula grisea), polnička raná (Agrocybe praecox) a třepenitka svazčitá (Hypholoma fasciculare) - účastníci poznali max. 2–3 a o třepenitce si větší půlka myslela, že to je liška. Většina ovšem dodávala, že na houby buď nechodí/skoro nechodí, anebo sbírá jen ty, co bezpečně pozná a většinou ty s „molitanem dole“, takže vše v pořádku, protože osvěta mezi mykologicky méně poučenými návštěvníky lesa je jeden z našich hlavních cílů.
Věříme, že i v dalších letech nám budou přát podmínky natolik, abychom měli bohatou expozici a možná jednou přijde rok, kdy se podaří nasbírat i větší počet hub přímo v Českém krase.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z Odemykání lesa pro houbožrouty
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 21.5.2023
startovat je nutno s optimismem
foto: Markéta Vlčková
hurá, houba! (zmoklá...)
foto: Markéta Vlčková
kam zmizela cesta? :-O
foto: Markéta Vlčková
zkoumáme kaliště
foto: Markéta Vlčková
závojenka jarní (Entoloma vernum)
foto: Markéta Vlčková
ucháč obecný (Gyromitra esculenta)
foto: Markéta Vlčková
chřapáč obecný (Helvella acetabulum)
foto: Martin Slavičínský
chřapáč běločerný (Helvella leucomelaena)
foto: Martin Slavičínský
smrž vysoký (Morchella elata)
foto: Martin Slavičínský
Vážení příznivci hub,
opět zdravíme z Broumovska, kde se dne 6. 5. 2023 konalo „Odemykání lesa pro houbožrouty“. Doktor Wipler naplánoval vycházku velkoryse, byť na termín, kdy houby rozhodně nerostou ve velkém – no ale s tím každý znalec (i houbožrout-znalec) počítal. Prošli jsme se nádhernými lesy v CHKO Broumovsko mezi Malými Svatoňovicemi a Radvanicemi. Drobné nepohodlí nám způsobila zvýšená vzdušná vlhkost v počátku vycházky a určité terénní nerovnosti doprovázené ne zcela optimální kvalitou některých cest o něco později. Nicméně, lesy byly opravdu krásné, a přesto že v nich v tomto období až tak mnoho hub nerostlo, všichni si vycházku užili.
Hitem dne se stalo kaliště, které mělo zcela jiný charakter, než dříve navštívené zapojené lesy. Zde jsme našli několik druhů jarních askomycetů, na které se každý pravověrný houbař na jaře těší. Kromě jedlého smrže vysokého (Morchella elata) zde rostl i jedovatý ucháč obecný (Gyromitra esculenta) a jako bonus jsme viděli dva druhy kališníků/chřapáčů – obecný (Helvella acetabulum) a běločerný (Helvella leucomelaena). Další druhy, které na této lokalitě v pozdním jaře rostou, a které jsou řazeny ke vzácnějším, už jsme bohužel neviděli (ale člověk nemůže mít všechno, že jo...).
Zakončení vycházky rovněž proběhlo úspěšně, neboť se přímo uprostřed cesty, po které jsme šli, vyskytovala skupinka plodnic čirůvky májovky (Calocybe gambosa). Energii vydanou na náročnější terén a delší trasu jsme doplnili v příjemném penzionu v Radvanicích.
Popravdě, jsem zvědavá, co si na nás Dr. Wipler vymyslí příště, neboť každá vycházka s ním je opředena dobrodružstvím. Honzo už se těšíme!
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Z čerodejnické vycházky do Radotína
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 1.5.2023
no tak snad abychom vyrazili?
i společnou fotku jsme po startu zvládli
plži ožužlaný poslední mohykán
(smrž obecný) foto: Michaela Blahovcová
plži záškodníci, kteří se krmí našimi smrži
foto: Pavel Jůn
destice už byly povětšinou za zenitem
foto: Markéta Vlčková
jedule v podání třepenitky svazčité
foto: Pavel Jůn
hnojník nasetý byl nasetý
foto: Markéta Vlčková
na jaterník bývá hezký pohled
foto: Alice Kratinová
kvetl i hrachor jarní
foto: Markéta Vlčková
obtížní hmyzové se již v lese vyskytují
foto Lubomír Opat
boltcovitka bezová do polévky potěší
foto: David Dobeš
vycházku jsme dokončili sice v limitovaném, ale uspokojivém počtu
foto: Markéta Vlčková
Krasové oblasti nabízejí na jaře z hlediska hub nesporně velmi zajímavé možnosti, byť být v pravý čas na pravém místě bývá mnohdy složité. Nebudeme zastírat, že prioritním zájmem dubnové vycházky bylo nalézt jarní askomycety, konkrétně z rodů Morchella, Gyromitra a Verpa. Okolí NPP Černá rokle a PR Klapice se pro tento účel jevilo jako optimální lokalita. Naneštěstí i zde zaúřadovala v letech minulých voskovička jasanová (Hymenoscyphus pseudoalbidus), která zdecimovala téměř všechny jasany na lokalitách se vyskytující. Těch pár stromů, které její útok zatím přežilo, dalo život jednomu polotučnému smrži z okruhu M. esculenta (který byl v době nálezu již v seniorním věku, a navíc značně ožužlán plži), a ani celkem to nebyl veselý pohled. Odmyslíme-li si však odumřelé jasany, jsou lokality velmi pěkné a za vycházku stojí.
Zajímavé lokality spolu s hezkým počasím přilákaly na vycházku téměř 40 lidí a nám nezbývá než doufat, že se jim vycházka líbila, byť košíky zůstaly prakticky prázdné (resp. byly vyplněné maximálně přebytečným oblečením), část účastníků nám zmizela již po necelé hodince mykologického tempa a nalezené houby se k jídlu povětšinou nehodily.
I tak se nám v terénu podařilo nalézt a určit téměř 50 druhů, převážně dřevních hub. K zástupcům jedlých druhů patřily kromě výše zmíněného smrže např. destice chřapáčová (Gyromitra perlata) nebo čirůvka májovka (Calocybe gambosa), jedovaté druhy byly zastoupeny třepenitkou svazčitou (Hypholoma fasciculare), hlinákem červenajícím (Hapalopilus nidulans) a prvním poslem léta – muchomůrkou slámožlutou (Amanita gemmata). Z čerstvých hub byl velmi hojný i hnojník nasetý (Coprinellus disseminatus), kterého bylo opravdu všude jak naseto. K méně obvyklým nálezům patřil černorosol borový (Exidia saccharina) nebo drobné hlízenky, které mohly být orsejové nebo sasankové (bližší určení by vyžadovalo mikroskopování). Léčivky byly zastoupeny lesklokorkou lesklou (Ganoderma lucidum) nebo nyní populární outkovkou pestrou (Trametes versicolor). Oko potěšilo i kvetoucí bylinné patro, které na jaře hraje všemi barvami. Nemilá byla pochopitelně přítomnost parazitního hmyzu, který ovšem do přírody patří a všichni houbaři se s ní prostě nutně musejí smířit.
Příznivé podmínky pro růst hub v Praze zatím trvají a pokud to vydrží, není vyloučena další vycházka na přelomu května/června. V tomto termínu již dlouho vycházka nebyla kvůli permanentnímu suchu (a ta jediná co optimisticky byla, dopadla tak jak dopadla - blbě). Uvidíme, zda nám bude počasí nadále přát a pokud ano, uvidíme se zase za 4 - 5 týdnů.
S pozdravem „Ať rostou!“
Markéta Vlčková
PS: žádná čarodějka nedošla po dobu naší návštěvy lesa úhony.
Z vycházky do Modřanské rokle
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 1.4.2023
jdeme tam
foto: Markéta Vlčková
ideální lokalita pro kačenky
foto: Markéta Vlčková
hledáme destice, je to trochu drsné
foto: Markéta Vlčková
kudy dál?
foto: Markéta Vlčková
překážky statečně zdoláme
foto: Markéta Vlčková
destice chřapáčová (Gyromitra perlata)
foto: Lubomír Opat
boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae)
foto: Markéta Vlčková
pevník plstnatý (Stereum subtomentosum)
foto: Petr Souček
klanolístka obecná (Schizophyllum commune)
foto: Květa Součková
rážovka houbomilná (Nectria episphaeria agg.)
foto: Petr Souček
kalorka kopřivová (Calloria neglecta)
foto: Radim Dvořák
tak jsme to zvládli
foto: Radim Dvořák
Na apríla dopoledne, tedy v sobotu 1.4.2023, jsme se vydali na vycházku do Modřanské rokle. Meteorologové sice slibovali vysloveně aprílové počasí, ale zjevně to byl z jejich strany jen žert, protože bylo celkem stabilně přijatelně.
Modřanská rokle je teoreticky optimálním místem pro předjarní a jarní houby, bohužel to nikdo ještě neoznámil těm houbám. A tak jsme houževnatě procházeli místa, která jsou z hlediska podmínek ideální pro kačenku českou, ucháče obecného či smrže z okruhu smrže vysokého a…nic. Jedinou útěchou nám byly destice chřapáčové na smrkových pařezech, které letos akorát dozrály. Člověka potěší, když mu to věštění pro jednou vyjde – v roce 2019 byly ty pařezy čerstvé a my jsme si říkali: "Tak za 3 – 4 roky tu budou"…no a byly. Bylo jich tam bohužel ovšem právě jen tolik na to si je vyfotit, pomazlit se s nimi a nechat je tak. Z jedlých druhů se hojněji vyskytovala pouze boltcovitka bezová no a pokud by byl někdo ochoten konzumovat černorosoly, tak ty byly také. Celková bilance nálezů však není špatná, přihlédneme-li k faktu, že je momentálně z mykologického hlediska téměř mrtvé období. Celkem se nám povedlo určit téměř 50 druhů a ano, byly to převážně "dřevule", ale „hříbky“ nikdo nesliboval. Pro ty, kteří mají dobré oči (nebo lupu) byla k vidění spousta drobných "houbiček", které prostě v létě nenajdete (a pokud nakrásně ano, budete je pravděpodobně kvůli všem těm hříbkům prostě sprostě ignorovat).
Všem účastníkům děkujeme a věříme, že se jim vycházka líbila, byť byl terén místy uživatelsky nepřátelský (ať už jde o strmou stráň, bahno, rozvodněný potok, nebo intenzivní koňsko-cyklistický provoz na trati). Jmenovitě chci poděkovat dvěma mladým dámám, které si našly prostor pro odnos věcí, jež do přírody nepatří – je to rozhodně inspirace pro příští „pozdně-jarní“ vycházku, která by za dobrých podmínek mohla ještě proběhnout.
S pozdravem „Ať rostou!“
Markéta Vlčková
Francovolhotský kyseláč po 3 letech zpět
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 20.3.2023
V sobotu 11. března 2023 se po covidové pauze vrátila zpět tradiční soutěž o nejlépe nakládané houby v sladkokyselém nálevu – „Francovolhotský kyseláč“. Pořadatelem soutěže byl jako vždy Spolek hřibařů Francova Lhota. 16. ročník této soutěže se uskutečnil poprvé v jiném prostředí, ve sportovním areálu naproti základní školy. Restaurace Ranč u zvonu, kde předchozí ročníky probíhaly, byla před půl rokem zavřena. Počasí ani trochu nepřipomínalo jaro, spíše naopak. Návrat zimy a noční i celodenní husté sněžení ovlivnilo návštěvnost.
Soutěže se zúčastnili hlavně místní občané a několik soutěžících přijelo ze sousedních vesnic. Do soutěže o nejlépe nakládané houby bylo přihlášeno 27 vzorků. Nejvíce chutnaly houby, které do soutěže poslal Pavel Rus z Horní Lidče. Protože se nemohl osobně zúčastnit, cenu za něj převzal v zastoupení předseda spolku Luděk Hřib. Na 2. místě skončil místní občan a člen spolku Vojtěch Kabrhel a na 3. místě Miloš Janošík ze Střelné. Proběhly i jiné tradiční ochutnávky a soutěže, které už se ovšem netýkaly hub. Pořadatelé se postarali i o zajištění občerstvení, pití i jídla bylo dost.
Všichni účastníci byli spokojeni a slibovali svou účast i příští rok, pokud bude jak úroda hub, tak i švestek.
Do redakce webu zaslala Miluše Sucháčková, kronikářka spolku.
Ohlédnutí za první pražskou vycházkou roku 2023
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 4.2.2023
kde to vázne?
foto: Markéta Vlčková
máme první jeduli
foto: Markéta Vlčková
bereme to vážně a vědecky
foto: Ivo Novotný
zkoumáme louku
foto: Markéta Vlčková
naplněný košík
foto: Markéta Vlčková
boltcovitka bezová (Auricularia auricula-judae)
foto: Kristýna Kvačková
kržatka zimní (Tubaria hiemalis)
foto: Markéta Vlčková
klanolístka obecná (Schizophyllum commune)
foto: Ivo Novotný
dřevokaz papírovitý (Byssomerulius corium)
foto: Květa Součková
džbánovka pórnatkovitá (Resupinatus poriaeformis)
foto: Květa Součková
terčka dubová (Rutstroemia firma)
foto: Petr Souček
jehnědka olšová (Ciboria amentacea)
foto: Petr Souček
kornice otrubičnatá (Encoelia furfuracea)
foto: Lubomír Opat
urnička pohárová (Urnula craterium)
foto: Drahomíra Hlinovská
společně v cíli
foto: Markéta Vlčková
V sobotu 4. 2. 2023 jsme se vzdor ročnímu období a nepříznivé předpovědi počasí vydali na menší průzkum do lesoparku Hostivař. Přestože ještě večer před akcí situace nevypadala příliš růžově, počasí se nakonec umoudřilo a poskytlo na únor vcelku přijatelné vycházkové podmínky. Někteří malověrní to pravda vzdali předem a bez boje (ovšem z tepla domova nám aspoň fandili a radili, co máme dělat), ale i tak se vycházky zúčastnilo téměř 30 lidí.
Skladba stromů v Hostivařském lesoparku je bohatá především na listnáče, jehličnany jsou zastoupeny minoritně, avšak spektrum dřevin je dost bohaté na to, aby i koncem zimy poskytlo možnost nalézt nezanedbatelnou část očekávaných zimních druhů hub. Začnu těmi jedlými, jejichž výskyt byl uspokojivý co do počtu druhů (méně již co do počtu kusů, i když „košík“ jsme naplnili). Kromě obligátní boltcovitky bezové (Auricula auricularia-judae), které zimní období velmi svědčí, jsme viděli i lehce unavené plodnice třepenitky makové (Hypholoma capnoides), pěknou hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus), hojně kržatek zimních (Tubaria furfuracea), miniaturní sametonožky (Flammulina velutipes), no a také fakultativně jedlé černorosoly (Exidia truncata, Exidia nigricans). Jedovatých druhů v zimě mnoho neroste, a tomu také odpovídá výsledek – viděli jsme všehovšudy jeden trsík třepenitek svazčitých (Hypholoma fasciulare) a nějaké ty hlináky červenající (Hapalopilus nidulans), víc ani ťuk.
Nejzajímavější ovšem byly houby řadící se do kategorie „nejedlé“, kterých lze i v tomto období nalézt relativně dost. Pominu-li ty naprosto nejběžnější a nudné jako je březovník (i když dalo práci, než jsme ho objevili), fotogenická klanolístka obecná (Schizophyllum commune) nebo síťkovce, nalezli jsme např. káčovku lemovanou (Biscogniauxia marginata), džbánovku pórnatkovitou (Resupinatus poriaeformis) nebo kornici otrubičnatou (Encoelia furfuracea). Rostly i drobné diskomycety, např jehnědka olšová (Ciboria amentacea) či terčka dubová (Rutstroemia firma). Na obvyklém místě rostla i kriticky ohrožená urnička pohárová (Urnula craterium), která se však v Praze v posledních letech utěšeně šíří. Abych to zkrátila, celkem jsme nalezli 60 druhů, jejichž seznam pro úplnost přikládám.
Pokud to podmínky dovolí, další vycházka do pražských parků/lesoparků by se mohla uskutečnit začátkem března.
S přáním „Ať rostou“,
Markéta Vlčková
Z poslední letošní vycházky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 15.1.2023
i cestou k lesu hledáme houby
foto: Markéta Vlčková
výchozí bod vycházky pod starým dubem
foto: Markéta Vlčková
přestávka na pokec s náhodnou kolemjdoucí
foto: Markéta Vlčková
drsný sestup dole kopcom
čihovitka masová (Ascocoryne sarcoides)
foto: Markéta Vlčková
kosmatka sp.
foto: Petr Souček
chlupáček bělostný (Lachnum virgineum)
foto: Květa Součková
hlinák červenající (Hapalopilus nidulans)
foto: Květa Součková
klanolístka obecná (Schizophyllum commune)
foto: Petr Souček
pavučiník modrozelený (Byssocorticium atrovirens)
foto: Lubomír Opat
společně v cíli
foto: Markéta Vlčková
Na druhý svátek vánoční jsme se rozhodli rozloučit se s letošní houbařskou sezónou a vyrazili jsme do Kunraticko – Michelského lesa. Volba termínu, která byla původně těžce kompromisní, se nakonec ukázala jako šťastná jak z hlediska počasí, tak z hlediska růstu hub. Mrazy pár dní před vycházkou povolily a sníh odtál, takže bylo dost vlhko a díky vzestupu teplot jsme ani příliš nemrzli. Účast částečně kvůli respiračním infekcím a částečně i kvůli volbě termínu na druhý svátek vánoční nebyla velká; sešlo se nás jen 19, ovšem aspoň se ukázalo „tvrdé jádro“.
Vlhké a teplé počasí bylo znát v podobě hojného růstu rosolovitých hub, jako je černorosol bukový (Exidia nigricans), černorosol uťatý (Exidia truncata) nebo čihovitka masová (Ascocoryne sarcoides). Rosolovité houby jsou teoreticky jedlé, ovšem vhledem k tomu, že jsou tvořeny převážně vodou, je jejich kulinářský význam zanedbatelný. Co jsme ale zjistili je, že větší plodnice černorosolu uťatého celkem dobře poslouží místo protistresových kuliček (na omak je příjemný a vydržel dobře 2 hodiny).
Celkem jsme v terénu dokázali určit více než 80 druhů, což je na prosinec slušné. Jednalo se převážně o houby terestrické a dřevní, z mykorhizních jsme našli lakovky, jednu zapomenutou holubinku černonachovou (Russula atropurpurea) a jednu taktéž zapomenutou holubinku hlínožlutou (Russula ochroleuca) a některé další (stročka nepočítám, ten na lokalitě trčel dobře dva měsíce). Jedlých druhů bylo pomálu, a navíc nebyly úplně v kondici. Kromě již zmíněných lakovek jsme nalezli například šupinovku šedohlínovou (Pholiota lenta) či třepenitku makovou (Hypholoma capnoides). Jedovaté houby byly zastoupeny čepičatkou jehličnanovou (Galerina marginata), hlinákem červenajícím (Hapalopilus nidulans) nebo třepenitkou svazčitou (Hypoloma fasciculare).
Po nějakých 3 hodinkách (a necelých dvou kilometrech) jsme se zastavili na pozdní zvěřinový oběd „Na tý louce zelený“ a nutno říci, že restaurace nezklamala a drží si svůj dobrý standard. Mmch. k hospodě příště naviguji já, protože cesta, kterou vybral velitel výpravy, měla určité záporné kvality.
Všem našim členům přejeme vše nejlepší do roku 2023 a těšíme se s vámi opět na shledanou v lese.
Za ČMS,
Markéta Vlčková
Strana 5 / 46, články 41 - 50 / 459
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 >