Strana 36 / 38, články 351 - 360 / 372
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 >
- 23.10.2019
Myko akce / Zprávy z akcí
Z první podzimní poznávací vycházky ČMS
- 20.10.2019
Myko akce
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS
- 18.10.2019
Myko akce
Podzimní poznávací vycházka ČMS
- 13.10.2019
Myko akce
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS
- 10.10.2019
Myko akce / Zprávy z akcí
Z výstavy hub v Praze
- 5.10.2019
Myko akce
Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS
- 5.6.2019
Myko akce
Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS
- 3.6.2019
Myko akce
Pozvánka na vycházku s Hořovickými houbaři
- 2.6.2019
Myko akce
Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS
- 29.5.2019
Myko akce / Zprávy z akcí
Evropský den chráněných území
Z první podzimní poznávací vycházky ČMS
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 23.10.2019
zahájení vycházky
foto: Lubomír Opat
míříme k lesu
foto: Markéta Vlčková
demonstrace hub v terénu
foto: Markéta Vlčková
poznáváme třepenitky
foto: Markéta Vlčková
jedovatá čechratka podvinutá
foto: Markéta Vlčková
výstavní hřib hnědý
foto: Lubomír Opat
muchomůrka červená, ozdoba našich lesů
foto: Markéta Vlčková
vzácná voskovka bahenní
foto: Jaroslav Landa
nejvytrvalejší účastníci vycházky
foto: Markéta Vlčková
První podzimní poznávací vycházka ČMS do klánovických lesů přilákala více než dvacet příznivců houbaření, kteří si chtěli rozšířit obzory a poznat nové druhy hub. Odborného vedení se ujal předseda ČMS Jaroslav Landa, který úvodem přivítal všechny účastníky, zejména pak ty, kteří se poznávací vycházky zúčastnili poprvé a kterých byla, k našemu potěšení, většina. Potěšila nás též hojná účast dětí, která signalizuje, že ani v době moderních technologií a internetu zájem o houby v naší společnosti neupadá.
Od restaurace u Daschů jsme vyrazili západně podél trati. Vzhledem k tomu, že makromycety se po dlouhé době rozhodly
spolupracovat a rostly, tak jsme postupovali velmi pomalým mykologickým tempem – za necelé 3 hodiny jsme se od výchozího bodu vzdálili pouze o něco málo přes kilometr. Houby se hledaly a nacházely již cestou k lesu a po příchodu do lesa se děti nadšeně rozběhly po okolí a stále nosily nové a nové houby k určení a k demonstraci. V průběhu vycházky se tak podařilo najít 120 druhů hub (seznam nálezů zde). Bystré dětské oči a jejich ochota prohledat i méně schůdný terén k tomuto poměrně úctyhodnému číslu rozhodně přispěly významnou měrou.
Z podzimních druhů jsme nacházeli hojně muchomůrku citrónovou, penízovku kuželovitou, šupinovku šedohlínovou, různé druhy třepenitek, ryzců a holubinek, z dobrých jedlých druhů hub pak méně hojně hřib hnědý, klouzek kravský, klouzek obecný, čirůvku fialovou a kotrč kadeřavý. Podařilo se nalézt i několik vzácných druhů hub, například hřib rubínový, který v tomto období již obvykle neroste, nebo voskovku bahenní.
Vycházka byla oficiálně ukončena krátce po třinácté hodině, a ti kteří vydrželi až do konce, si mohli k jídlu nasbírat čirůvky topolové, na jejichž lokalitu jsme došli těsně před opuštěním lesa. Věříme, že se vycházka všem přítomným líbila a že se se stejným nadšením zúčastní i dalších vycházek.
Druhá podzimní vycházka je naplánována na sobotu 2.11. od 9:30, v plánu je návštěva pražské Šárky (detaily bydou uveřejněny v samostané zprávě, sledujte naše webové stránky).
Pozvánka na čtvrtou podzimní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 20.10.2019
Stemonitis cf. fusca
foto: Jiří Kubásek
Lepidodrerma tigrinum
foto: Jiří Kubásek

Arcyria obvelata
foto: Jiří Kubásek
Zveme vás na čtvrtou podzimní přednášku ČMS (22.10.2019), ve které vám doktor Jiří Kubásek představí fascinující svět hlenek:
"Hlenky nejsou houby, ale mykologové je tradičně studují. Amatérští milovníci hub je v přírodě pravidelně potkávají a mnozí pak i nádherně fotografují. Pravé hlenky jsou dnes populární nejen pro svou krásu, ale i pozoruhodný život a "inteligenci". Popularizační počiny na toto téma jsou ale většinou jen povrchní. Pokusím se proto představit hlenky a jejich život poněkud podrobněji, ve všech třech jejich vývojových stádiích - améba, plazmódium a plodničky, - které jsou tak odlišné, že řada milovníků přírody neví, že jde o téhož tvora."
Přednáška začíná v 17:45 demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Návštěvníci mohou donést i vlastní houby k určení (nejpozději do 17:30, bližší instrukce k donášení hub naleznete v sekci „přednášky“)
Změna programu vyhrazena: v případě, že by se přednášející nemohl z různých náhle vzniklých důvodů dostavit, bude do programu zařazena některá z rezervních přednášek. Pro přehled o aktuální situaci sledujte naše webové stránky.
Podzimní poznávací vycházka ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 18.10.2019
Zveme vás na první podzimní poznávací vycházku ČMS, která se bude konat dne 20.10.2019. Společně navštívíme Klánovický les. který je zajímavý svými rozmanitými ekosystémy. Začátek vycházky je plánován na 9:30, sraz účastníků je na parkovišti vedle restaurace „U Daschů“, která je hned u vlakového nádraží a zastávky autobusu. Dopravní spojení: Autobus č. 221 z Černého mostu odjíždí v 9:04 a v 9:28 je na místě. Vlak z Masarykova nádraží odjíždí v 9:01 a přijede do Klánovic v 9:22. Těšíme se na Vaši účast.
Pozvánka na třetí podzimní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 13.10.2019
kořenitka nadmutá (Rhizina undulata)
foto: Václav Matějka
outkovka chlupatá (Trametes hirsuta)
foto: Václav Matějka
Po dvou večerech věnovaných pouze demonstraci čerstvých aktuálně rostoucích druhů hub zahajujeme plnohodnotný přednáškový program. I nadále se můžete těšit na demonstraci aktuálně rostoucích druhů hub, nicméně hlavním programem večera již budou přednášky jednotlivých mykologů na témata uveřejněná v programu. Prvním přednášejícím v podzimním cyklu bude Václav Matějka, který bude hovořit o houbách rostoucích na spáleništích. Krátká anotace přednášky a ilustrační fotografie jsou uvedeny níže.
Název přednášky. Antrakofilní houby aneb houby na spáleništích
Přednášející: Václav Matějka
Přednáška pojednává o houbách na spáleništích. Autor popisuje různá stádia procesu sukcese neboli vývoje a změn ve složení společenstev v ekosystému. Současně zmiňuje rozdělení hub do skupin podle jejich vztahu ke spáleništím. V obrazové části budou představeny hlavní nebo zajímavé druhy těchto hub. I když přednáška obsahuje některé odborné výrazy, je určena zájemcům o širší poznávání přirozených přírodních procesů.
Z výstavy hub v Praze
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 10.10.2019

Ing. David Vodrážka, starosta MČ Praha 13

větší polovina týmu ČMS
foto: Ivo Novotný
příprava expozice
foto: Bohdan Pardubický

příprava expozice
foto: Milada Příkosická
první sobotní návštěvníci
foto: Bohdan Pardubický

pan doktor Kotlaba
foto: Milada Příkosická
houbový ráj
foto: Bohdan Pardubický
výklad pro návštěvníky
foto: Markéta Vlčková

expozice
foto: Lubomír Opat

expozice
foto: Lubomír Opat

určování hub pro návštěvníky
foto: Lubomír Opat

poznávací soutěž pro děti
foto: Lubomír Opat

z přednášky
foto: Marek Turnovec
z přednášky
foto: Bohdan Pardubiclý
V průběhu posledního zářijového víkendu se v Praze konala výstava hub organizovaná Českou mykologickou společností a podporovaná Městskou částí Praha 13, která nám laskavě poskytla výstavní prostory ve své obřadní síni. Po čtyřleté přestávce, způsobené chabým růstem hub v podzimních měsících a absencí výstavních prostor se snad podařilo obnovit dlouholetou tradici a navázat na úspěšnější léta, ve kterých se výstava hub v Praze konala téměř každý rok.
Pro expozici se podařilo sehnat více než 400 druhů hub (viz seznam). Zájemci o houby si mohli prohlédnout celé spektrum hub, od běžných jedlých, nejedlých a jedovatých druhů, přes druhy méně obvyklé, až po ty vysloveně vzácné. Po celou dobu výstavy byli k dispozici erudovaní mykologové, kteří zodpovídali návštěvníkům jejich otázky, podávali k vystaveným druhům podrobný výklad a určovali houby, jež si návštěvníci donesli. Pro zájemce byla na závěr každého dne připravena přednáška o prevenci otrav houbami. Pro dětské návštěvníky probíhala po celou dobu výstavy poznávací soutěž, které se děti se zájmem zúčastnily.
Věříme, že se výstava návštěvníkům líbila, protože jejich ohlasy na místě byly vesměs pozitivní. Těšíme se na další ročník, a doufáme, že se nám podaří prezentovat minimálně stejně zajímavý program, jako se povedlo v roce letošním. Zároveň jménem ČMS děkujeme vedení MČ Praha 13 za podporu, poskytnutí výstavních prostor a veškerý servis. Bez úsilí a nasazení zaměstnanců MČ P 13 by nebylo možné výstavu realizovat.
Pozvánka na druhou podzimní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 5.10.2019
Podzimní cyklus přednášek ČMS byl zahájen dne 1.10.2019 tradiční demonstrací aktuálně rostoucích druhů hub. Demonstrována byla řada letních druhů hřibovitých hub, muchomůrek, včetně muchomůrky zelené, několik ryzců a holubinek. K vidění bylo také několik podzimních druhů hub z řad čirůvek, strmělek či hub dřevních. Díky tomu, že bylo po výstavě a některé houby z výstavy přežily v dobré kondici, mohly být ukázány i neobvyklé druhy jako jsou kuřátka, hřib satan, hřib rubínový, kyj Herkulův či stroček trubkovitý, které se běžně při demonstracích na přednáškách nevyskytují. Na další přednášce, která bude rovněž pouze demonstrací aktuálně rostoucích druhů již v tak široké spektrum druhů nejspíše doufat nemůžeme, přesto věříme, že zaujme.
Připomínáme, že přednášky začínají již v 17:45. Všechny návštěvníky, kteří chtějí donést houby k určení nebo na demonstraci důrazně žádáme, aby přišli nejpozději v 17:30. Houby donesené po zahájení přednášky nebudou určeny, protože určování ruší jak přednášejícího tak posluchače. K určení či k demonstraci donášejte celé (neokrájené ale šetrně očištěné) plodnice, které nejsou ani příliš mladé či příliš staré a nejsou sekundárně změněné (napadené nedohubem atd.). Houby nasbírané s předstihem je nejlépe uchovávat v chladničce např. v plastové krabičce zabalené (ale ne neprodyšně) v mikrotenovém sáčku tak aby houby neosychaly ale zároveň se nezapařily.
Těšíme se na vaši účast.
Za ČMS Markéta Vlčková
Pozvánka na závěrečnou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 5.6.2019

hřib rudonachový - Imperator rhodopurpureus
foto: Lubomír Opat

hřib Le Galové - Rubroboletus legaliae
foto: Lubomír Opat
V poslední jarní přednášce vám Lubomír Opat představí hřibovité houby Polabí. Hřibovité houby jsou v centru zájmu téměř všech praktických houbařů, neboť se jedná o houby běžně konzumované, využívané pro kuchyň. Kromě běžných druhů se však vyskytuje řada vzácných hřibovitých hub, které si spíše než konzumaci zaslouží ochranu. V České republice lze jejich nejpestřejší spektrum nalézt právě v Polabí, kde rostou jak běžné, tak i vzácné teplomilné hřibovité houby. Přednáška má za cíl seznámit posluchače nejen s tím, které druhy tam rostou, ale také s jejich krásou. Na prvním místě by měla vnést do povědomí, které druhy hřibovitých hub by se neměly sbírat, protože si pro svoji vzácnost zaslouží, aby zůstaly na svém místě v přírodě a nekončily na talířích nenasytných houbařů.
Pozvánka na vycházku s Hořovickými houbaři
Myko akce
Markéta Vlčková, 3.6.2019
Mykologický kroužek v Hořovicích Vás srdečně zve na vycházku, která se uskuteční v neděli 16.6.2019. Více viz plakát akce.
Za MK Hořovice: Oldřich Jindřich
Pozvánka na čtrnáctou jarní přednášku ČMS
Myko akce
Markéta Vlčková, 2.6.2019
Předposlední jarní přednášku bude mít Jan Wipler, který bude hovořit o substrátově specifických diskomycetech.
Substrátová specifita je schopnost využívat a tvořit plodnice na specifickém substrátu jako je například zbytek dřevěného uhlí, jehlice borovice, kravský exkrement či větvička habru. Diskomycety jsou houby vřeckovýtrusé s plodnicí zvané apothecium, tzv. terčoplodé. Když to spojíme dohromady. máme vymezené objekty pro tuto přednášku.
Evropský den chráněných území
Myko akce / Zprávy z akcí
Markéta Vlčková, 29.5.2019

Pohled na lom Malá Amerika
foto: Lubomír Opat

Pořadatelé z ČMS
foto: Markéta Vlčková

Expozice donesených hub
foto: Lubomír Opat

Běžnější vystavované druhy
foto: Lubomír Opat

Méně běžné vystavované druhy
foto: Pavel Hruška

Diskuse nad houbami
foto: Lubomír Opat
ČMS jako tradiční partner správy CHKO Český Kras i letos přispěla k programu „Evropského dne chráněných území (EDCHÚ)“ (http://strednicechy.ochranaprirody.cz/akce-akce/evropsky-den-chranenych-uzemi-aneb-ceskym-krasem-za-hagenem/).
Na stanovišti č. 4 – „Mykologie“ u lomu Malá Amerika jsme prezentovali aktuálně rostoucí houby, které lze v Českém Krasu nalézt. Expozice čítala úctyhodných 73 druhů hub (viz přiložený seznam). Pro pořádek nutno dodat, že větší část hub musela být dovezena z jiných lokalit, neboť v Českém Krasu zatím houby moc nerostou. V posledních letech zde panovaly nepříznivé podmínky (nedostatek srážek), což nepříznivě poznamenalo růst hub, a to nejen začátkem letní sezóny.
Účastníci akce byli samozřejmě nadšeni vystavovanými hřibovitými houbami. Pozornost širší veřejnosti vzbudily i hojně rostoucí čirůvky májovky, závojenky podtrnky a muchomůrky růžovky. Hojně se diskutovalo i o hnojnících a pečárkách. Návštěvníci si také mohli prohlédnout i méně obvyklé houby, jako jsou například chřapáče, řasnatky, vláknice, třepenitky a další.
Členové ČMS ochotně a rádi zodpovídali dotazy účastníků i náhodných kolemjdoucích ohledně jedlosti, růstu a ekologie hub.
Počasí nám po celou dobu přálo a zcela jistě mělo vliv i na počet lidí, kteří se EDCHÚ zúčastnili. Když jsme v 15:30 rozdali poslední razítka opožděným účastníkům, tak nám přišlo skoro líto, že už je konec. Těšíme se tedy na další ročník a doufáme, že bude příští rok více vláhy a že bude možno sbírat většinu druhů hub přímo v Českém Krase.
Za ČMS Markéta Vlčková a Lubomír Opat
Strana 36 / 38, články 351 - 360 / 372
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 >