Strana 24 / 81, články 231 - 240 / 809
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 >
- 26.7.2015
Houby / Růst hub
Vavřinec Klener - Nálezy ze Solnohradska
- 18.7.2015
Knihovna / Knihy
Právě vyšla nová kniha o ryzcích…
- 7.7.2015
Houby / Růst hub
Martin Valent - houby aktuálně...
- 1.7.2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Z druhé letošní poznávací vycházky s hamrovskými houbaři.
- 30.6.2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Z otevírání lesa s MK Úpice
- 30.6.2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Z výšlapu s MK Hořovice
- 29.6.2015
Houby / Růst hub
Nález za polárním kruhem...
- 26.6.2015
Houby / Růst hub
Z došlé pošty - Aktuálně o růstu hub a něco navíc...
- 24.6.2015
Myko akce
Pozvánka na druhou houbařskou vycházku ve Velkých Hamrech v sobotu 27. června
- 23.6.2015
Myko akce / Zprávy z akcí
Z jarního mykologického setkání 2015.
Vavřinec Klener - Nálezy ze Solnohradska
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 26.7.2015

rosolovec červený - Tremiscus helvelloides
foto: Vavřinec Klener

rosolovec červený - Tremiscus helvelloides
foto: Vavřinec Klener

stročkovec kyjovitý - Gomphus clavatus
velmi mladé plodnice
foto: Vavřinec Klener

hřib horský - Boletus subappendiculatus
foto: Vavřinec Klener

ryzec Bresadolův - Lactarius zonarioides
foto: Vavřinec Klener

kropilka dlanitá - Dacrymyces chrysospermus
foto: Vavřinec Klener
Několik uplynulých dní strávených v Solnohradsku mi mimo jiné přineslo poznatek, že ani v této oblasti aktuálně není možno hovořit o zvláště silném růstu hub. Přesto zde vydatné noční deště přejí přeci jen většímu počtu nálezů, než jakého by bylo možno dosíci v nyní vyprahlých (nejen) středních Čechách. Zmíním zde několik druhů hub, na které se mi poštěstilo, obvykle spíše mimoděk, narazit při horských túrách v Alpách v oblasti mezi císařskými lázněmi v Ischlu a Dachsteinem. Řada v českých zemích vzácných či velice vzácných druhů se v tamních horských lesích na vápencovém podloží vyskytuje o poznání častěji, byť rovněž nikterak hojně.
V příkopu u lesní cesty potěšila oko velká skupina plodnic rosolovce červeného (Tremiscus helvelloides) rostoucí na zbytcích dřeva. Tento překrásný a velmi charakteristický druh je pozoruhodný mimo jiné i svou rosolovitou dužninou nasládlé chuti. Lze jej proto konzumovat, což však v České republice není možno doporučit pro jeho vzácnost.
V opadu ve smrčině jsem ke své značné radosti objevil stročkovce kyjovitého (Gomphus clavatus), bohužel však toliko ve stadiu velice mladých plodnic. Jde o kdysi krajově oblíbenou chutnou jedlou houbu s nápadně fialovými, kyjovitými plodnicemi, která však v průběhu 20. století z českého území téměř vymizela...
V téže smrčině rostl i hřib horský (Butyriboletus subappendiculatus), ohrožený druh příbuzný a dosti podobný teplomilnému hřibu přívěskatému (Butyriboletus appendiculatus), jakož i jiným teplomilným hřibům. Je nápadný jasně žlutými póry a horní částí třeně.
Na okraji pastviny, pod skupinou smrků, vyrůstalo několik plodnic vzácnějšího ryzce Bresadolova (Lactarius zonarioides). Od značně podobného ryzce modřínového (Lactarius porninsis) se odlišuje zvláště mlékem ostré chuti a růstem pod jinými jehličnany.
Kropilka dlanitá neboli mozkovitá (Dacrymyces chrysospermus) je drobná houba rosolovité konsistence, výrazně oranžového zbarvení a nepravidelně zprohýbaného tvaru, vyskytující se na tlejícím dřevě, a to pouze zřídka a především ve vyšších polohách.
S pozdravem zůstává
Vavřinec Klener
Právě vyšla nová kniha o ryzcích…
Knihovna / Knihy
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 18.7.2015
Po loňském vydařeném titulu Dřevní houby v přírodě a kuchyni z nakladatelství Eminent přichází v těchto dnech na pulty knihkupectví další zajímavá kniha o houbách. Je věnována jiné oblíbené skupině hub, a to ryzcům. Publikace je určena široké obci zájemců, především praktickým houbařům, pro bližší seznámení s většinou našich běžných ryzců. Čtenářům se navíc dostanou informace o kuchyňském využití těchto oblíbených hub, a rovněž o zdraví prospěšných látkách, které ryzce v této publikaci obsahují.
Doporučená cena je 399 Kč. Vyplatí se ovšem sledovat internetové knižní nabídky, kde cena může být příznivější.
Martin Valent - houby aktuálně...
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 7.7.2015
Přestože mapa růstu by zřejmě byla po celém území především modrá, dovoluji si Vám sdělit své poznatky z prodlouženého víkendu.
V pátek 3.7. jsem navštívil lesy v okolí Lužné u Rakovníka. Příkop u silnice, ještě o týden dříve plný vody, byl prakticky vyschlý; podle toho to také v lese vypadalo, i když houby by zřejmě rostly celkem rády. Důkazem toho bylo několik hřibů dubových a klouzků sličných (beze stopy slizu, ale v kuchyni použitelných).
V sobotu 4.7. jsem absolvoval velký "výlet". V prostoru Žďárských vrchů mezi Novým Městem na Moravě a Jimramovem jsem nenašel prakticky žádné houby. Pod zříceninou hradu Štarkova (též Skály) je však místo ve vysokém smrkovém lese s vtroušenými buky a břízami, kde nějakých 30 let, rok co rok, bez ohledu na podmínky, a to i když jinak neroste vůbec nic, nacházím v červenci a srpnu penízovky širokolupenné. Nezklamaly mě ani letos, postupně jsem objevil asi osm plodnic (na fotce v příloze). O něco lepší pak to bylo ve Voděradských bučinách, kde se stále celkem daří hlívě plicní. Posbíral jsem i několik muchomůrek růžovek, kupodivu vesměs zdravých. V Brdech u Voznice se podél lesní cesty objevily holubinky bukovky.
Můj závěr je, že podhoubí je připravené a jen čeká na závlahu. Věřme, že ho současné počasí naopak úplně nevysuší.
S pozdravem
Martin Valent
Z druhé letošní poznávací vycházky s hamrovskými houbaři.
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 1.7.2015

diskuze přátel nad stolem hojnosti
foto: Táňa Scherzlová

hřib smrkový – Boletus edulis, jedlý, tržní druh
foto: Aleš Vít
Olga Schillerová s oceněním stříbrný Cantharellus
foto: Petr Hampl

ryzec černohlávek – Lactarius lignyotus, jedlý
foto: Aleš Vít

pohodový den pro všechny zúčastněné
foto: Petr Hampl
Členové HVH a jejich přátelé z blízkého i vzdálenějšího okolí si v hojném počtu přišli užít sobotní jizerskohorské přírody a načerpat nové poznatky o houbách.
Během dopoledne se věnovali sběru hub, aby se pak v poledne tradičně sešli na chatě mysliveckého sdružení Bárov v Bohdalovicích. Dokonce vyšlo sluníčko, a tak celá akce proběhla za hezkého počasí.
Nejprve přišlo na řadu předání Stříbrého Cantharella, ocenení České mykologické společnosti, jako nejvyšší české houbařské instance. Zmíněného ocenění si užijí a potěší se jím v rámci jejich významného životního jubilea dvě dlouholeté členky HVH, Olga Šillerová a Marie Naučová. Oběma gratulujeme.
Následovalo „opékání špekáčků“ doprovázené vybranými posilujícími nápoji, aby vše záhy vystřídala houbařská osvěta.
Houby se konečně začínají významněji objevovat. Mladé lišky obecné i smrkové hřiby tu, při zachování rázu počasí a dešťových přeháněk, předznamenávají první slušnější nálezy koncem tohoto týdne. Ke společné demonstraci a houbařské diskuzi se na stolech před mysliveckou chatou sešlo na 80 druhů aktuálně rostoucích druhů hub.
Byly tu dřevní, vesměs léčivé houby, pět druhů holubinek, osm zástupců hřibovitých, ale i prudce jedovatá vláknice začervenalá a desítky dalších druhů hub, které si přítomní zájemci „osahali i očichali “ a opět o něco posílili své znalosti o nich.
Déšť, který se po skončení akce spustil, jako by sliboval, že houby i nadál porostou.
Těšíme se na další společnou vycházku 25. července – opět je to poslední sobota v měsíci.
Za HVH,
Petr Hampl, Martina Koťátková, Aleš Vít
Z otevírání lesa s MK Úpice
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 30.6.2015
Sešlo se nás uplynulou sobotu celkem 14 houbařů. Přijeli i přátelé z Trutnova, Náchoda a Hradce Králové. Z Odolova jsme vyrazili směrem pod Kolčarku. Nalezli jsme penízovky dubové, muchomůrky růžovky, penízovky širokolupenné, několik chorošovitých druhů a hlenek. Objevil se i klouzek sličný, suchohřib žlutomasý a holubinka mandlová. Pod Kolčarkou jsme otevřeli les a připili na dobrou letošní houbařskou sezónu, pokračovali k Bílému Kolu a do Malých Svatoňovic. Vycházka se líbila, přestože houby zatím příliš nerostou.
Za MK Úpice
Standa Jirásek
Z výšlapu s MK Hořovice
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 30.6.2015

klihatka černá - Bulgaria inquinqns, PP Hadky, foto: PJ

zátiší s hnojníkem nasetým - Coprinellus disseminatus, Kejcov, foto: RO

Hořovičtí houbaři a jejich příznivci, se o víkendu sešli na houbařsko-turistickém pochodu v okolí Kornatic na Rokycansku.
Našli jsme i několik málo druhů hub. Trochu jsme zmokli, ale při cestě vládla pohoda.
Za MK Hořovice
Olda Jindřich
Nález za polárním kruhem...
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 29.6.2015
Vážení přátelé,
při přechodu finského (laponského) pohoří Pallastunturi jsme přímo na cestě učinili nález, s kterým se chceme, hlavně s ohledem na dobu nálezu (11. 6. 2015), pochlubit.
Jde o ucháče, které rostly přímo u cesty v lese sestávajícím z jedlí, bříz a borovic. Vzhledem k poloze za polárním kruhem (68°1' severní šířky) v současné době v Pallastunturi teprve začíná jaro, které se rychle překlene v léto, na úbočích hor (n. m. kolem 600) stále ještě leží zbytky sněhu, teploty v noci klesají k nule, listnáčům (tedy místním zakrslým břízám) začínají pučet listy a slunce svítí celých 24 hodin denně.
Jako připomínka jara, které v Čechách, alespoň pro nás, nebylo příliš bohaté na jarní houby, nám nález ucháčů (ač jedovatých), navíc tak daleko od domova, udělal velkou radost, o kterou se chceme podělit.
Mnoho houbařské radosti přejí
Petr Gibas (a Blanka Nyklová)
Z došlé pošty - Aktuálně o růstu hub a něco navíc...
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 26.6.2015
Již řadu let pořádáme koncem června fotbalovo - kulinářskou akci v Českém Krumlově. Využívám toho k návštěvě svých oblíbených Voděradských bučin (kam se jinak příliš často nedostanu) a samozřejmě okolí Českého Krumlova.
Ve Voděradských bučinách je napršeno, ale terestrické houby jsem neviděl vůbec žádné. Na padlých bucích se zde loni touto dobou dala hlíva plicní "sklízet" po desítkách kilogramů, letos jsem po delším hledání nakonec nalezl alespoň jeden úrodný kmen.
V okolí Českého Krumlova už rovněž nepanuje sucho, navíc o víkendu dost pršelo, je však poměrně chladno. Bohužel místo bukového lesa, který kde dříve rostly hřiby dubové a řada dalších hub, jsem nalezl jen vykácenou holinu. V lokalitách s převahou jehličnanů ve větším množství rostou jen lišky obecné.
Moje soté z lišek přítomní zájemci z pánve doslova vylízali.
Připravte si je následovně:
Lišky orestujte na oleji s pokrájeným česnekem, zalijte sklenkou sladkého bílého vína, povařte, osolte, okořeňte trochou provensálských bylinek, dochuťte máslem a balsamikovým krémem, na závěr přidejte smetanu ke šlehání, nechejte zredukovat a podávejte s čerstvým pečivem, nebo jako omáčku ke grilovanému masu či rybě.
Pokud jde o růst hub, celkově jsem nabyl dojmu, že houby začínají vyrůstat zatím místně, podle konkrétních podmínek, ale přinejmenším v jižních Čechách je "zaděláno" na slušnou sezónu.
S pozdravem
Martin Valent
Pozvánka na druhou houbařskou vycházku ve Velkých Hamrech v sobotu 27. června
Myko akce
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 24.6.2015

Druhou letošní houbařskou vycházku ve Velkých Hamrech
pořádáme v sobotu 27. června.
Více vám napoví POZVÁNKA KE STAŽENÍ.
Tešíme se na vás.
Za HVH
Petr Hampl
.
Z jarního mykologického setkání 2015.
Myko akce / Zprávy z akcí
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 23.6.2015
Rekordních - více než sedmdesát účastníků XXIII. jarního setkání českých moravských a slovenských mykologů se o víkendu, ve dnech 19. - 21. června 2015, sešlo v autokempu Lučina nedaleko Tvarožné Lhoty. Pořadateli akce byly Česká vědecká společnost pro mykologii a Mykologický kroužek Ratíškovice.
Přestože jižní Moravu trápí sucho, nakonec účastníci odjížděli vcelku spokojeni. A to i díky tomu, že většina z nich nejsou pouhými bigotními houbaři, ale i obdivovateli mnoha dalších krás, které nabízí příroda. Také proto si mnozí odvážejí pěkné fotografie z lokality Čertoryje, z Vlčnovského háje, či ze Strání.
Součástí tohoto setkání bylo i uvedení informace o nejobsáhlejším houbařském atlasu, autora a účastníka zmíněného setkání Ladislava "Slavo" Hagary, o jehož českou jazykovou podobu se přičinil rovněž přítomný, brněnský mykolog Vladimír Antonín.
Předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa předal v rámci společného večera významná ocenění vybraným členům, za jejich letitou mykologickou práci a šíření houbařské osvěty. Václav Koplík z MK Ratíškovice obdržel Zlatý Cantharellus a Jan Kramoliš z MK Pardubice byl oceněn Stříbrným Cantharellem. Oběma přátelům blahopřejeme!
Stojí za skromnou zmínku, že ratíškovičtí houbaři se na přípravě tradičních setkáních mykologů obou sousedících zemí podíleli již potřetí.
Václav Koplík, Ladislav Špeta, Roman Maňák
Strana 24 / 81, články 231 - 240 / 809
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 >