Strana 81 / 81, články 801 - 809 / 809
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 >
- 11.6.2011
Houby / Růst hub
Muchomůrka jarní klamná z MK Ratíškovice
- 8.6.2011
Myko akce
KURZ PĚSTOVÁNÍ JEDLÝCH A LÉČIVÝCH HUB
- 8.6.2011
Houby / Růst hub
Jan Klvač
- 3.6.2011
Houby / Fotoreceptárium
Dalibor Marounek - májovky v kuchyni
- 26.5.2011
Houby / Růst hub
Pavlína Mrázková - Margate (UK)
- 25.5.2011
Knihovna / Knihy
Michal Mikšík - Mykotoxikologická publikace
- 25.5.2011
Aktuality
Stanislav Jirásek - Smutná zpráva
- 14.5.2011
Zájmová uskupení / Zprávy
Petr Hampl - Houbový pugét...
- 13.5.2011
Myko akce
Výstava v šumperském muzeu...
Muchomůrka jarní klamná z MK Ratíškovice
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 11.6.2011



Do redakce myko.cz přišla zpráva o růstu velmi vzácné muchomůrky jarní klamné - Amanita verna var. decipiens. Václav Koplík dodává:
Její růst je už třicet let pozorován v lese Roztrhánky u Ratíškovic. Letos od 5. června roste opět a pokusili jsme se ji zdokumentovat focením. Zkoušeli jsme i chemické reakce: na KOH dužnina i povrch plodnice reagují chromově žlutě, na HCL houba nereaguje.
Les Roztrhánky je zatím zřejmě jedinou lokalitou tohoto druhu v ČR. Taxonomie této muchomůrky není bezpečně vyřešena, jelikož dle některých autorů by se měly rozlišovat muchomůrky jarní s reakcí na KOH buď negativní, nebo žlutou. U Ratíškovic se vyskytuje muchomůrka jarní se žlutou reakcí po pokapání roztokem KOH, která by se podle Jana Borovičky měla nazývat muchomůrka jarní klamná (zatímco pravá muchomůrka jarní by neměla žloutnout). Uvidíme, jestli mykologové tuto záhadu ještě budou nějak luštit, my se musíme spokojit s aktuálním pohledem na tuto problematiku. Zájemci o více informací nechť se podívají do Mykologického sborníku 2/2007, str. 53, kde je ratíškovická muchomůrka podrobně rozebírána.
Autor fotografií: Ladislav Špeta
Pro čtenáře myko.cz upravil: Martin Kříž
KURZ PĚSTOVÁNÍ JEDLÝCH A LÉČIVÝCH HUB
Myko akce
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 8.6.2011
ČMS
doporučuje
zájemcům...
Jan Klvač
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 8.6.2011

B. reticulatus - hřib dubový

X. radicata - penízovka kořenující

A. spissa - muchomůrka šedivka

P. impudicus - hadovka smrdutá

R. cyanoxantha - holubinka namodralá

A. rubescens - muchomůrka růžovka (masák)
Houbaření v Praze
V posledním týdnu, přesněji od 2. do 7. června jsem v Praze prvně letos zaznamenal zvýšenou druhovou pestrost výskytu hub.
Po předchozím období úporných a suchých veder se dostavilo několik po sobě jdoucích přívalových dešťů, kterým růst hub v uvedených místech přičítám.
Situace jinde po republice ani na území Prahy nemusí být prozatím zdaleka všude stejná. Proto se dělím o zkušenost i s ostatními návštěvníky spolkových stránek.
Opakovaně jsem navštívil vybrané lokality v Praze 5, kde jsem pořídil i snímky některých svých nálezů,
vesměs jedlých druhů hub.
Kromě končících čirůvek májovek právě rostou sírovce, lišky, hříbky dubáky, penízovky kořenující, méně chutné muchomůrky šedivky, holubinky namodralé a hadovky smrduté, ale nechybí tu ani skvěle chutnající muchomůrky růžovky.
Jedlé druhy skončily po zásluze v kuchyni, výborný byl tradičně závin z hadovek.
Všechny druhy byly v rámci mého zájmu zároveň letošním prvním četnějším a vítaným studijním materiálem k postupnému zdokonalování mých znalostí o houbách.
Dalibor Marounek - májovky v kuchyni
Houby / Fotoreceptárium
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 3.6.2011

Calocybe gambosa - čirůvka májovka

Salát z májovek
Salát z májovek
Suroviny:
500 g čirůvek májovek, 1/2 brokolice, svazek ředkviček, 200 g tvrdého sýra (cihla, ementál), majolka, sůl, mletý pepř.
Postup:
májovky povaříme v osolené vodě, propláchneme, brokolici rovněž povaříme, scedíme a po vychladnutí pokrájíme společně s ředkvičkami a sýrem na kostičky. Přidáme vymíchanou majolku s bílým jogurtem, osolíme, opepříme a dobře promícháme.
Vychlazené podáváme s pečivem.
Pavlína Mrázková - Margate (UK)
Houby / Růst hub
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 26.5.2011

Verpa conica – kačenka náprstkovitá

Laetiporus sulphureus – sírovec žlutooranžový
Na ústředí ČMS se ve věci členských formalit obrátila členka MK Slavkovský les, Pavlína Mrázková, která t.č. pobývá ve Spojeném království…
A tak vznikl společný nápad k občasnému posílání tamních houbařských postřehů pro naše spolkové stránky, a tím i pro české houbaře.
První z příspěvků na sebe nadal dlouho čekat.
Pavlína m.j. píše:
MYKOPOZDRAV Z MARGATE
…co se týká spolupráce a myko-korespondence, nečekejte nějaké velké kuriozity, vybrala jsem si kus Anglie, kde nejsou skoro žádné lesy.
Ale nějakou tu lokalitu už zde mám prochozenou. Pokud, pak jsou tu převážně lesy listnaté a dá se říci, že pro nás i v nezvyklém složení (kombinace jedlé kaštany, bříza, buk, sem tam nějaký ten jehličnan), opravdu zajímavé. Stromy jsou tu ohromně obrostlé břečťanem, vypadá to dost strašidelně.
Budu se snažit tady trochu mykologicko-houbařsky prosadit, je zde velká populace Čechů, jen zatím nevím, zda bude o mou aktivitu zájem.
Do září bych chtěla stihnout nějaké papírování kolem toho a začít jako dobrovolník, což je zde možné. Pak i lehce s přednáškami ve škole a dál se uvidí.
Na úvod posílám 2 fotečky, samozřejmě, že to známe vy i já, ale vždy jsou takové nálezy velká radost. Povšimněte si toho břečťanu a úžasné kombinace těch dvou barev, zelené a žluté, to bych si na sebe nikdy neoblékla, ale příroda je v tomhle vynalézavá.
Všechny zdravím a až budu mít nějaké další zajímavosti a novinky, znovu se ozvu.
Pavlína Mrázková
Margate, UK
Michal Mikšík - Mykotoxikologická publikace
Knihovna / Knihy
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 25.5.2011

V roce 2010 vydalo nakladatelství Maxdorf velmi odbornou publikaci, která je určena zejména pro vědce–toxikology, ale může zaujmout každého, kdo se více zajímá o problematiku otrav houbami.
Kniha Toxické poškození ledvin houbami - Patogeneze, klinika, léčba spoluautorů Jana Herinka, Ivana Rychlíka a Daniely Pelzlové se zabývá, jak již název napovídá, otravami hub, které mají toxický účinek na ledviny.
Předkládaná monografie je rozdělena na několik částí:
v první shrnuje poznatky o pravých otravách houbami s postižením ledvin, tedy o nefrotropních mykotoxikózách ledvin.
Ve druhé části jsou zmíněny nepravé otravy houbami vedoucí k akutnímu selhání ledvin.
V závěrečné části je pojednáno o působení toxinů mikromycet na ledviny a připojena je kapitola o nežádoucích účincích cyklosporinu A.
Knihu doplňuje barevná obrazová dokumentace, schémata, tabulky a česko-latinský a latinsko-český slovníček.
Uvedená publikace má 304 stran, je bohatě ilustrovaná a je možné si ji zakoupit zejména v různých internetových i kamenných knihkupectvích, kde mají široký výběr odborných lékařských publikací. Cena knihy je cca 530 korun.
Vzhledem k tomu, že cílem České mykologické společnosti je také prevence otrav houbami, je každý literární počin v tomto oboru velmi vítán a doporučen zájemcům o tuto problematiku.
Stanislav Jirásek - Smutná zpráva
Aktuality
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 25.5.2011
Petr Hampl - Houbový pugét...
Zájmová uskupení / Zprávy
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 14.5.2011
Jako vhodný dárek pro potěšení i na znamení projevu úcty k něžnému pohlaví bez rozdílu jeho věkového složení zpravidla volíme květinu, kytici, neboli pugét.
Až donedávna byl základním a nepominutelným stavebním prvkem takového floristicko-aranžárského počinu téměř výhradně jen rostlinný materiál.
Teprve o letošním svátku Dne matek se objevil, jako milá pozornost a jednoznačně také i jako skvělý nápad, tento houbový pugét!
Dovolím si odvážné tvrzení, že určitě prvním jeho úspěšným autorským tvůrcem v České republice (a možná i ve zbytku světa), je pěstitel hub ze Smržovky, pan František Brabenec.
Pohled na bohatě plodící houbový substrát ve tvaru malé kytičky z právě rozkvetlých penízovek sametonohých v sobě ukrývá nejen dávku nápaditosti, ale i nezbytnou, letitou, pěstitelskou zkušenost.
Není zřejmě až tak daleko doba, kdy potěšení z houbového pugétu umocní obdarovaná osoba navíc i nějakým tím následným kulinářským skvostem.
P.Hampl
MK Velké Hamry
Výstava v šumperském muzeu...
Myko akce
Z příspěvků zaslaných do redakce myko.cz, 13.5.2011
Když se houby stanou vášní
Výstava pořádaná u příležitosti Mezinárodního roku lesů
V šumperském muzeu byla 12. května 2011 zahájena výstava s názvem „Když se houby stanou vášní“.
Na fotografiích a kresbách přerovského mykologa Jiřího Polčáka a na dřevěných modelech řezbáře Josefa Rulíška (1867 – 1944), rodáka z Bartoňova, budou představeny vedle jedlých také jedovaté a dřevokazné houby, běžné i vzácnější druhy, které můžeme nalézt v doubravách, dubohabřinách, bučinách, smrčinách, v sadech, parcích, na loukách a pastvinách nebo podél cest.
Houby v přírodě plní důležitou a nezastupitelnou roli tím, že rozkládají odumřelé zbytky rostlinných a živočišných těl. Houby s viditelnými plodnicemi (většími než 2 mm), zvané makromycety, jsou pak objektem zájmu nejen mykologů, ale i amatérských houbařů, jejichž koníček je v české společnosti pozoruhodným fenoménem. V posledních desetiletích také stále více umělců zobrazuje ve svých dílech houby, jež jsou pro ně motivem i inspirací.
Jiří Polčák, vítěz soutěže O nejlepší botanickou ilustraci za rok 2010, se věnuje mykologii již řadu let, naše druhy hub dokonale zná a ztvárňuje je na svých nádherných kresbách a makrofotografiích.
Řezbář Josef Rulíšek vytvořil v letech 1921 – 1944 na 400 modelů hub, rostoucích v tehdejším Československu. Všechny modely jsou vyřezány z lipového dřeva a nabarveny tak mistrně, že jsou od svých živých předloh takřka k nerozeznání. Rulíškovy modely asi 50 druhů hub byly na šumperskou výstavu laskavě zapůjčeny ze sbírek botanického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.
Výstava je pořádána u příležitosti Mezinárodního roku lesů, vyhlášeného na rok 2011 Organizací spojených národů s cílem zvýšit povědomí a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.
Výstava byla zahájena vernisáží v Hollarově galerii šumperského muzea. Výstava potrvá do 25. záři. Ve dnech 15. – 17. září proběhne v Šumperku již tradiční výstava živých hub.
Magda Zmrhalová - VLASTIVĚDNÉ MUZEUM ŠUMPERK
Strana 81 / 81, články 801 - 809 / 809
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 >