Strana 37 / 55, články 361 - 370 / 548
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >
- 10.9.2012 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy hub 2012 v Hlinsku
- 5.9.2012 Myko akce / Zprávy z akcí Z výstavy hub 2012 v Praze
- 1.9.2012 Myko akce Výstava hub 2012 v Praze
- 23.8.2012 Houby / Růst hub Z počátku tohoto týdne…
- 15.8.2012 Poradna / Z vašich dotazů Střípek z Ústřední houbařské poradny v Praze…
- 6.8.2012 Poradna / Z vašich dotazů Z vašich dotazů aneb stročkovec kyjovitý se vrací...
- 31.7.2012 Myko akce / Zprávy z akcí Z houbařské poznávací vycházky ve Velkých Hamrech...
- 17.7.2012 Houby / Růst hub Aktuální růst hub
- 12.7.2012 Poradna / Z vašich dotazů K tržním houbám v Belgii
- 5.7.2012 Myko akce / Zprávy z akcí Setí hub se sv. Prokopem
Z výstavy hub 2012 v Hlinsku
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 10.9.2012
muchomůrka jízlivá - Amanita virosa
tradiční Krakonošova zahrádka
závojenka olovová - Entoloma sinuatum
zvídavá houbařská drobotina
muchomůrka zelená - Amanita phalloides
Že vůbec nějaké „opravdové“ houby na Hlinecku rostou, o tom se přesvědčili všichni, kteří uplynulý pátek a sobotu navštívili tamní výstavu hub. Na 350 druhů, převážně mladých a čerstvých plodnic, dává na vědomí, že ve vlhčích lesích a podmáčených lokalitách je možné také na jiných místech republiky počítat s nálezy i v následujících dnech. Mimo další zajímavosti se tu sešla pospolu trojice našich smrtelně jedovatých hub, které by měl každý houbař umět od jedlých hub bezpečně rozeznat. Návštěvnost výstavy byla hojná, v pátek dopoledne ji navštívili především stovky školáků. Je potěšitelné, že školy v Hlinsku dbají na houbařskou osvětu. Také zájem samotných Hlinečanů, ale i obyvatel z okolí byla vysoká. Podrobnější informaci o výstavě naleznete na stránkách odbočky MK Hlinsko.
http://www.kudlacek.estranky.cz/
Dodáním hub z jiných regionů výstavu podpořili také další obětaví přátelé a příznivci houbaření, kterým zaslouženě patří dík pořadatelů.
AV
Z výstavy hub 2012 v Praze
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 5.9.2012
V úvodu s radostí sdělujeme, že výstava se podařila.
A to hned z několika důvodů.
Díky mnoha houbařům se zapáleným srdcem, členům a příznivcům ČMS, i jen příchozím návštěvníkům z řad houbařící veřejnosti, se z celé republiky sešlo dostatek pěkných exponátů.
Výstava se konala v důstojném prostředí VŠUP na Palachově náměstí v Praze 1, kde byly na straně návštěvníků dobré důvody ke spokojenosti, mj. také proto, že se jim v rámci houbařské osvěty dostalo od pozorných pořadatelů mnoho zajímavých informací.
Všem zúčastněným patří velký dík organizátorů za tento základní přínos k úspěchu výstavy.
Konečné údaje sice ještě nejsou známé, ale kvalifikovaným odhadem se má za to, že letos bylo vystaveno přes 300 druhů čerstvých, aktuálně rostoucích hub. Zastoupeny byly kromě běžných druhů i některé vzácnosti, mezi jinými např. hřib rubínový - Chalciporus rubinus, hřib Le Galové - Boletus le-galiae, hřib pružný - Aureoboletus gentilis, muchomůrka ježohlavá – Amanita solitaria.
Nechyběly tu ani pěstované jedlé houby, které pro výstavu dodala známá česká pěstírna a výrobna houbové sadby, společnost Holoubek a pravnuci.
Návštěvnost, díky stavu současného nerůstu hub v povědomí obyvatelstva, nebyla tentokrát sice nad očekávání vysoká, ale i tak výstavu shlédlo přes půl tisícovky zájemců. Také z pohledu „má dáti – dal“ akce skončila mírným, ale opravdu nepatrným kladným výsledkem, což kvituje s povděkem především spolkový hospodář. U podobných akcí totiž jeden nikdy neví.
Celkem oprávněně ještě očekáváte odpověď na zatím nevyřčenou otázku. A sice, jak je možné, že přes současný zanedbatelný růst se na pražské výstavě objevilo tolik druhů hub? To se má totiž tak. Když houby hojně rostou, nikde není psáno, že rostou úplně všude. A jistě i naopak. Pokud panuje všeobecný názor, že houby nerostou, není pravda, že nerostou vůbec nikde. Je věcí zdatných houbařů, aby v takové chvíli dokonale využili svých znalostí a letitých zkušeností. A právě v době, kdy houby nejsou vidět, dokázali, že jsou ve svém okolí právem považováni za znalce v tomto oboru. Je to i spolehlivý návod pro ostatní pořadatele, kteří snad někdy váhají, zda výstavu hub uspořádat.
Ten, kdo letošní pražskou výstavu hub navštívil, určitě nelituje vynaloženého času na pěknou podívanou. Výstava je tedy za námi. Přejme společně úspěch organizátorům, i pěknou podívanou pro návštěvníky na všech houbařských výstavách v ČR, které jsou v letošní hlavní houbařské sezóně ještě před námi.
.
Výstava hub 2012 v Praze
Myko akce
Aleš Vít, 1.9.2012
Z počátku tohoto týdne…
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 23.8.2012
hřib obecný - Boletus edulis
křemenáč smrkový - Leccinum piceinum
hřib kovář - Boletus erythropus
ryzec syrovinka - Lactarius volemus
směs letních druhů hub...
všemi labužníky velmi oceňované syrovinky
Uplynulou neděli a pondělí jsem při pobytu na Jablonecku využil mj. také k návštěvě jizerskohorského lesa. Zprávy docházející do Ústřední houbařské poradny hodnotí současný růst hub celoplošně jako velmi slabý, čili neroste nic, nebo téměř nic. Nanejvýš je růst označován termínem „lze něco najít“. Co do růstu hub se pro nejednoho houbaře jeví v těchto dnech lesy téměř pusté a prázdné. Mnohde už delší dobu nezapršelo.
Zejména v pondělí bylo opravdu parno a teploty, dotýkající se čtyřicítky, nedávaly pro hledání hub příliš dobré vyhlídky. Sluší se předeslat, že do lesa jsem se vydal v doprovodu osoby po léta dobře obeznámené s místním prostředím. Mimochodem, znovu jsem se přesvědčil, a po kolikáté už, jak důležitý je při houbaření uvážlivý pohyb terénem.
Houby jsme nacházeli sice dále od sebe, zato ale průběžně a na nejrůznějších místech ve vzrostlém smíšeném lese. Nebylo tu vyloženě sucho. Převažovaly mladší plodnice, prokazující i při aktuálním nedostatku deště snahu o další růstovou vlnu.
Kromě četných jedlých hřibovitých druhů tu roste rafinovaně klamající a hořký hřib žlučník -Tylopilus felleus. V hojnějším počtu dále rostou muchomůrka růžovka – Amanita rubescens, m. oranžová – A. fulva, holubinka namodralá – Russula cyanoxantha a h. mandlová – R. vesca. Z dalších hub je tu k vidění např. lošák zprohýbaný – Hydnum repandum. Za zmínku určitě stojí, že opravdu hojně zde roste ryzec syrovinka – Lactarius volemus. Z jedovatých druhů je zatím jen ojediněle k nalezení muchomůrka porfyrová – Amanita porphyrea a také smrtelně jedovatá m. jízlivá – A. virosa.
Zaplněný košík hub byl v mém případě větším dílem výsledkem zkušenosti mého průvodce. Sám bych úspěch nebyl předpokládal. Tak či onak lze pondělní růst hub v navštívených místech označit bez rozpaků jako slušný. Tuto informaci lze použít k porovnání s růstem hub v jiných regionech.
Pokud jste zaznamenali, či aktuálně máte podobné osobní zkušenosti se současným lokálním růstem hub ve vašem okolí, podělte se s námi i s ostatními čtenáři o tuto svou zkušenost.
AV
Střípek z Ústřední houbařské poradny v Praze…
Poradna / Z vašich dotazů
Aleš Vít, 15.8.2012
V rámci houbařské osvěty pro naše členy i ostatní zájemce uvádíme jeden z celkem typických, ovšem nikoli ojedinělých případů, potvrzujících užitečnost houbařských poraden.
V tomto případě se návštěvník poradny vlastně přišel pouze ujistit, že donesené houby jsou také hřib kovář – Boletus erythropus. Rostly totiž na stejném místě a roztroušeně mezi zmíněnými kováři. Jistou odlišnost těchto plodnic od "ostatních" kovářů nálezce domněle odůvodňoval jejich růstem pod opadanými listy.
Ve skutečnosti jde na snímku o jedovatý a vcelku zřídkavě rostoucí, teplomilný hřib nachový – Boletus rhodoxanthus. Tento hřib je v Červeném seznamu hub (makromycetů) České republiky uveden v kategorii CR jako kriticky ohrožený druh.
Houby tedy namísto do kastrolu k ostatním kovářům putovaly k rukám našeho odborníka na hřiby, který s využitím zaznamenaných údajů zpracoval plodnice jako nálezovou položku.
V uvedeném případě sice nešlo o tragickou záměnu, ale všechny případy nemusí vždy končit právě takhle. Mj. i proto využívejte ve svém okolí služeb nejbližší houbařské poradny.
AV
Z vašich dotazů aneb stročkovec kyjovitý se vrací...
Poradna / Z vašich dotazů
Aleš Vít, 6.8.2012
Z došlých dotazů:
k obr. č. 1 …před 14 dny jsem u nás v lese (Kašperskohorská vrchovina) našla houbu, o níž jsem si myslela, že by to mohl být stročkovec kyjovitý, který je prý ale velmi vzácný. Bohužel jsem sebou neměla fotoaparát. Tutéž houbu jsem našla i dnes, dokonce na dvou místech, vybavena aspoň mobilem jsem houbu vyfotila a zasílám k posouzení. Vím, že fotografie nejsou zrovna kvalitní, ale snad to bude stačit. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den...
k obr. č. 2 …obracím se na Vás s prosbou o určení vyobrazené houby, kterou moje manželka našla nedaleko obce Větřní (okr. Č. Krumlov) a která jí, jako vášnivé houbařce nedá spát. Houba vyrostla z mechového podrostu ve vzrostlém lese. V publikacích se nám nepodařilo plodnice dohledat. Naše znalosti jsou průměrné, nadšení mojí manželky převeliké. Vaše pomoc by nám udělala radost...
Informace k nálezům:
Na dotazy obou tazatelů odpověděli samostatným sdělením naši kolegové z e-poradny České mykologické společnosti. Pro ostatní návštěvníky našich stránek a zájemce o růst hub dodáváme, že v případě aktuálního nálezu zmíněného druhu stročkovec kyjovitý – Gomphus clavatus, jde o velmi potěšující informaci, spojenou se zatím opatrným, ale o to cennějším návratem tohoto, u nás kdysi hojného druhu, zpět domů na naše území. Pro archivní potřebu s radostí přivítáme další informace o výskytu této vzácné houby, kterou Červený seznam hub (makromycetů) České republiky uvádí v kategorii CR, tedy jako kriticky ohrožený druh!
AV
Z houbařské poznávací vycházky ve Velkých Hamrech...
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 31.7.2012
na Tanvaldsku aktuálně hojná, jedlá a vynikající
muchomůrka růžovka - Amanita rubescens
účastníci akce
V sobotu 28. 7. houby na Tanvaldsku rostly opravdu naplno. Vycházky se, kromě místních houbařů, členů a příznivců MK ve Velkých Hamrech, účastnili i zástupci sedmé velmoci a také přátelé, amatérští houbaři ze Slaného a Vinařic u Kladna, kteří si termín akce vyhlédli na našich stránkách.
Úroda hub byla opravdu bohatá a více o akci samotné pojednává příloha dnešní MF DNES.
Pro informaci všem pokročilým houbařům stojí současná bohatá růstová vlna jedlé a vynikající muchomůrky růžovky v Jizerských horách.
AV
Aktuální růst hub
Houby / Růst hub
Aleš Vít, 17.7.2012
hřib dubový – Boletus reticulatus
bedla vysoká – Macrolepiota procera
prášivka černavá – Bovista nigrescens
holubinka chromová – Russula claroflava
holubinka nazelenalá – Russula virescens
liška obecná – Cantharellus cibarius
muchomůrka (katmanka alias pošvatka) oranžová – Amanita fulva
hřib žlučník – Tylopilus felleus
helmovka ředkvičková - Mycena pura
demo foto: Petr Mikuš
letní směs z jizerskohorských lesů
Od uplynulého 28. týdne (9. – 15. 7.) se houby začínají probouzet. Je třeba podotknout, že ne ve všech místech je tomu stejně. Houby se objevují místně, někde dokonce hojně. Situace o uplynulém víkendu ovšem stále ještě nebyla toho druhu, že zárukou návštěvy lesa byl pro každého plný košík.
Po předcházejících průběžných vydatných deštích a vlně vysokých veder (tato kombinace sama o sobě houbám příliš nesvědčí) se v minulém týdnu přece jen ochladilo, a to je pro houbaře dobrým znamením.
Nálezy z pražské Ústřední houbařské poradny, hlášení z regionů i návštěvy terénu předpovídají, že houby opravdu porostou. Situace stran růstu jedlých hub po uplynulém víkendu (mimo mnohé další druhy) je místně následující.
Z níže položených míst, jako například na Nymbursku a Mladoboleslavsku, a rovněž z okolí Rudné u Prahy, je mimo četné další jedlé druhy hlášen ve větším výskytu hřib dubový – Boletus reticulatus. V lesích kolem Mlýnského potoka mezi Radotínem a Zadní Kopaninou v Praze 5 se objevuje bedla vysoká _ Macrolepiota procera a suchohřib plstnatý – Xerocomus subtomentosus. Na pastvině u Rutického mlýna roste prášivka černavá – Bovista nigrescens.
Z mimopražských lokalit rostou na Březnicku a Blatensku hřib žlutomasý – Xerocomus chrysenteron a četné jedlé druhy holubinek. Na Tanvaldsku poskytují houbařům jizerskohorské lesy pestrou druhovou skladbu, v níž nechybí křemenáč březový – Leccinum versipelle, kozák březový – Leccinum scabrum a oblíbená muchomůrka růžovka Amanita rubescens. Radostí pro houbaře je růst lišky obecné – Cantharellus cibarius. Opravdu velmi hojně tam nyní roste v kuchyni zatím nedoceněná, ale výtečná muchomůrka (katmanka alias pošvatka) oranžová – Amanita fulva.
Z nejedlých druhů se objevuje hřib žlučník – Tylopilus felleus a z jedovatých je k nalezení helmovka ředkvičková – Mycena pura .
Uvítáme, pokud pro přehled všech zájemců tento letmý výčet aktuálního růstu hub doplníte i vy o informace z lesů ve vašem okolí. Pište nám a posílejte vaše snímky hub, vše na e-adresu Své nálezy k určení jedlosti donášejte do naší poradny hub a se svými dotazy se obracejte na adresu
AV
K tržním houbám v Belgii
Poradna / Z vašich dotazů
Aleš Vít, 12.7.2012
Z dotazu:
...v příloze zasílám foto, které jsem pořídil letos 22. 6. v Belgii. Pokud to jen trochu lze, prosím, můžete určit aspoň některé z hub? Poznal jsem jen lišky, žampiony a u hřibu nevím, o který druh jde...
Ondřej Černý
Rokycany
Odpověď:
Děkujeme za váš houbařský postřeh, zaslané foto hub i dotaz na jejich určení. Údaje, které bylo možné ze snímku rozpoznat, jsou uvedeny v přehledu na konci, pro orientaci na obrázku shora odleva, vždy smerem dolů. Prostý výčet informací by ovšem byl málo, neboť tohle téma si žádá připojit i pro ostatní zájemce ještě několik slov navíc.
Je známo, že na západ od našich hranic se s houbami v kuchyni zachází jinak, než je tomu u nás. Jinými slovy, žádnou variaci na smaženici z koše hub, kopy vajec a hroudy másla tu nečekejte. Na švýcarských, francouzských a italských tržištích je v průběhu sezóny běžně k dostání povícero druhů jedlých hub a je vždy potěšení nacházet mezi nimi ty divoce rostoucí.
Houby jsou ve zmíněných krajích považovány za vybranou pochutinu, z nich pak jsou obzvláště ceněny právě ty z volné přírody. Tomu odpovídá i jejich tržní cena. Na snímku je zastupují špičky, lišky, hřiby a císařky. Cena některých druhů se našinci nutně jeví jako astronomická. Mj. i proto se v uvedených zemích kupují volně rostoucí houby nikoli na kila, nýbrž pouze na jednotlivé kousky.
Informace k houbám na snímku: (orientačně 1 Euro/26 Kč)
Petit Paris, malé bílé žampiony (pěstované), Francie, 8 Euro/kg, 208 Kč/kg
Champignon de Couche, velké bílé žampiony (pěstované), Belgie, 5 Euro/kg, 130 Kč/kg
Pleurotus, hlívy (pěstované), Francie, 12 Euro/kg, 312 Kč/kg
SHII-TAKE, houževnatec jedlý (pěstovaný), Francie, 24 Euro/kg, 624 Kč/kg
ENOKI, penízovka sametonohá (pěstovaná), Jižní Korea, 1,90 Euro/bouquet, 50 Kč/balení
Shimeji, líhovec moučný (pěstovaný), Jižní Korea, 2,50 Euro/bouquet, 65 Kč/balení
Blonde de Paris, velké hnědé žampiony (pěstované), Francie, 8 Euro/kg, 208 Kč/kg
Oronges au Amanites des Césars, muchomůrka císařka (z přírody), Francie, 55 Euro/kg, 1430 Kč/kg
Eryngii, hlíva máčková /h. královská/ (pěstovaná), Jižní Korea, 22 Euro/kg, 572 Kč/kg
Mousserons Marasmes des Oreades, špička obecná (z přírody), Francie, 29 Euro/kg, 754 Kč/kg
Pieds Bleus, čirůvka fialová (pěstovaná), Francie, 39 Euro/kg, 1014 Kč/kg
Girolles pruineuse, liška bledá (z přírody), Francie, 39 Euro/kg, 1014 Kč/kg
Cepes Bronzés, hřib bronzový (z přírody), Pyreneje-Francie, 45 Euro/kg, 1170 Kč/kg
AV
Setí hub se sv. Prokopem
Myko akce / Zprávy z akcí
Aleš Vít, 5.7.2012
místo srazu
před odchodem do terénu
muchomůrka drsná – Amanita franchetii
opatrně s touhle krasavicí
psivka Ravenelova – Mutinus ravenelii
diskuze nad zajímavými nálezy
i houbařům vyhládne
kozák dubový – Leccinum luteoporum v podobě hříčky přírody
Tato každoroční akce Mykologického klubu v Chocni se koná během dvou svátečních dnů první červencové dekády. Ve čtvrtek 5. 7., se účastníci sešli v restauraci „U Zvonů“. Odtud se všichni tradičně vydali nejprve zámeckým parkem. Ze zajímavých nálezů tu byly k vidění muchomůrka drsná a psivka Ravenelova. Pokračovalo se cestou podél Tiché Orlice, se zastavením "U Prokopa", kde účastníci přípitkem požehnali zdaru setí letošních hub. V oblíbeném cíli lesního putování, na „Velké verandě“, probíhala diskuze o cestou nalezených houbách a také o četných společných zájmech přítomných. Všem zachutnalo vlastnoručně připravené občerstvení, opečené nad ohýnkem. Akce pokračovala i v pátek 6. 7. terénní návštěvou vybraných lokalit v okolí Chocně.
AV
Strana 37 / 55, články 361 - 370 / 548
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 >